Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora lejtőirányú sebességge...

Mekkora lejtőirányú sebességgel kell a 30 fokos lejtő aljáról meglöknünk egy testet, ha azt szeretnénk, hogy 2 m magasságban 1 m/s legyen a sebessége? Az így meglökött test milyen magasra jut fel a lejtőn?

Figyelt kérdés

A csúszási súrlódási tényező a lejtő és a test között 0,1. Illetve azt kell még kiszámolni, hogy innen (kiszámolt magasság) mekkora sebességgel csúszik vissza a lejtő legaljára a test.

Nem igazán jutok vele semmire. Egy részletes levezetésért nagyon hálás lennék, előre is köszönöm.



2015. szept. 26. 23:13
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Nincs előttem papír és ceruza, ezért nem lesz teljes a megoldás, de szerintem innen menni fog neked is.


Lejtő alján a testnek Ekk=0.5*m*v^2 a kezdeti kinetikus energiája. (kk alsó index a kezdeti kinetikusra vonatkozik)Innen kell majd a sebességet kiszámolni.


Ez az energia a következőkre fordítódik:


Helyzeti:

Eh=m*g*h

ahol m a test tömege, g az 9,81m/s^2, h meg két méter.


maradék kinetikus (mert a feladatban azt írták, hogy 1m/s)

Ekm=0.5*m*v^2

ahol m a tömege, v pedig a feladatban megadott 1m/s


Plusz a súrlódási munka:

ez kicsit nehezebb,mert az Ws=F*s képletben ki kell először számolni az utat, ami a lejtő irányában van.

jelölje x ezt az utat, ekkor felírható:

sin(30)=2(m)/x

mivel sin(30)=0.5 ezért

x=4 méter


ok, akkor már csak a lejtőre merőleges komponensét kell kiszámolni a test súlyerőjének, mert az kell a súrlódási erőhöz (Fs=0.1*Fny) Fs a súrlódási erő, 0.1 a megadott tényező, Fny meg a nyomóerő.

Fejből nyomom, rajzold le, ás ellenőrizd:


Az Fny=m*g*cos(30).



Így a súrlódás által végzett munka:

Ws=0.1*m*g*cos(30)*4


Ha eddig megvagy, akkor már minden megvan!:-)



Ekk=Eh+Ekm+Ws


már csak be kell helyettesíteni:


0.5*m*v^2=m*9.81*2+0.5*m*1^2+0.1*m*9.81*cos(30)*4


itt már csak a v az ismeretlen, mert m tömeggel simán végigosztod az egyenletet, az kiesik:


0.5*v^2=9.81*2+0.5*1^2+0.1*9.81*cos(30)*4


nekem 6.85m/s jött ki.


Számolj utána, nem biztos az eredmény, mert siettem!!!!!

2015. szept. 27. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Második kérdés:


"Az így meglökött test milyen magasra jut fel a lejtőn?"


Itt is tudod használni a fentebb megadott képletet, mert a feladat szinte ugyanaz!

Ekk=Eh+Ekm+Ws , de ekkor Ekm=0, mert elfogy a test kinetikus energiája a keresett magasságban.


Az Ekk=0.5*m*6.85^2 előbbi feladatban kapott érték.

Eh=m*9.81*h a h-t keressük.


Ws=?


Itt azért gondolkodni kell kicsit.

Ws=0.1*Fny*x ahol x az erő irányában való elmozdulás. De mi h-t keressük és azt tudjuk, hogy 30 fokos a lejtő. x-t kifejezhetjük h-val is, mert a kettő között az alábbi összefüggés van:


h/x=sin(30)


azaz x=h/sin(30)

x=2*h



Ok, ezek szerint a súrlódás által végzett munka:


Ws=F*s

Ws=0.1*Fny*s

Ws=0.1*m*9.81*cos(30)*s

Ws=0.1*m*9.81*cos(30)*2*h


Már csak be kell helyettesíteni:


Ekk=Eh+Ws

0.5*m*6.85^2=m*9.81*h+0.1*m*9.81*cos(30)*2*h


a tömeggel megint végigoszthatsz, már csak egy ismeretlen van, épp az amit keresünk.

2015. szept. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Harmadik kérdés:


"...mekkora sebességgel csúszik vissza a lejtő legaljára a test. "


Ennek kiszámolását már rád bízom, menni fog!


Ha tudod milyen magasra ment fel a test, akkor tudod a helyzeti energiáját. Ha tudod milyen magasan van, akkor tudod azt is, hogy a lejtő milyen hosszú (Kell a súrlódás által végzett munkához)

Innen már mindent tudsz, mert


Ek=Eh-Ws


Szerintem menni fog már. gyököt meg tud vonni a számológép! :-)


Remélem nem rontottam el semmit, gondolkozz el a megoldásaimon, mert azért tévedhetek! Mankónak azért jó lehet!

2015. szept. 27. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
A számolásod jónak tűnik. g=10-el számoltam mindenhol (tanári kérés) Így kezdősebességre 6,92 m/s jött ki. Aztán 2,04 m magasra jutott fel. A harmadik rész az pontosan hogy van? Le tudnád írni így mint előzőeket?
2015. szept. 28. 14:08
 5/8 anonim ***** válasza:
78%

Ok, Pár perc.


Ellenőrzök.

2015. szept. 28. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Nálunk annak idején a számológép összes tizedes jegyével kellett számolni a részeredményeket, ezért én más eredményeket kaptam, de szerintem a te eredményeid is jók, csak a kerekítésekből adódó eltérések vannak.


Harmadik kérdésre a válasz:


ha 2.04m magasra megy fel a test akkor a helyzeti energiája:


Eh=m*g*h

Eh=m*10*2.04


Ok, ennyi lesz az összes energiája a testnek, ez fog a súrlódás révén csökkenni, illetve ha marad a lejtő alján energiája akkor az már csak a kinetikus lesz!


Mekkora munkát végez a súrlódás?


Ws=F*s, mint fentebb, de ehhez megint ki kell számolni mekkora az s. (korábban x-nek is írtam, de ez lesz a lejtő irányú elmozdulás)


h/s=sin(30)

h=s*sin(30)


s=h/sin(30)


Ha h=2.04m-el számolsz akkor

s=4.08m


Ok, akkor mennyi lesz a súrlódási munka? Mint az előző feladatban:


Ws=F*s

Ws=0.1*Fny*s

Ws=0.1*m*10*cos(30)*s


Azaz:

Ws=0.1*m*10*cos(30)*4.08


És kész is, mert mint korábban írtam: (Figyelj, mert itt kivonás van, nem összeadás mint fentebb!!!!)


Ek=Eh-Ws


0.5*m*v^2=m*10*2.04-0.1*m*10*cos(30)*4.08


A tömeg szokásához hűen megint kiesik, már csak ki kell számolnod, meg gyököt vonni a géppel.


Nekem 5.08 jött ki, de minden tizedes jegyet használtam, g=10m/s^2 -el.



Mindenképpen számolj utána!


Remélem jól gondolkodtam! Mit mondott a tanárod?

2015. szept. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Közben sikerült kiszámolni előtted és nekem is ennyi jött ki :) Nagyon szépen köszi, sokat segítettél. A tanárom egyenlőre még nem javította ki. Esetleg hőtan témakörben is jártas vagy?
2015. szept. 29. 23:47
 8/8 anonim ***** válasza:
Az attól függ. Szerintem menne a hőtan is.
2015. szept. 30. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!