Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémikusok! Elektrolízis!...

Kémikusok! Elektrolízis! Miért rendeztük úgy az utolsó egyenletet?

Figyelt kérdés

A sósav elektrolíziséről lenne szó. Azt tudom,hogy az elektrolízis a galvánelem fordítottja: a galván elemnél a negatív pólus az anód volt, itt ment végbe az elektronleadás,azaz az oxidáció,a pozitív pólus pedig a katód,amelyet a redukció,azaz elektronfelvétel jellemez. Azt olvastam,hogy az elektrolízis ennek az ellentettje. A katódon ugyanúgy redukció,elektronfelvétel megy végbe, az anódon pedig ugyanúgy oxidáció,csak az anód lesz a pozitív pólus,a katód pedig a negatív pólus.Viszont itt a sósavnál bezavart egy kicsit az egyenletrendezés, valaki el tudná magyarázni,hogy miért így rendezték ezeket az egyenleteket?


katód(-): 2H+ + 2e- = H2 (ezt még úgy értem is, mert a 2H+ itt kétszeresen pozitív,hogy semleges legyen,H-atom legyen belőle, két elektront felvesz,így ez a kettő kiüti egymást.)


anód(+): 2Cl-= Cl2 + 2e- ( ezt viszont nem értem, hogy jött ki, ha Cl-ből 2 van, akkor annak a töltése -2,és ha még ebből lead 2e-,akkor semleges lesz, így Cl-atom jön létre,ehelyett viszont 2Cl--t írunk) Hogy van ez?


2015. okt. 10. 18:21
 1/2 anonim ***** válasza:

Sósav szeret vízben oldódni. Te viszont azt mondod hogy sz@rt keverünk a puncsostálba, és elektrkémiázunk egyet...


Oldatban ionos formában van a sósav és disszociálva. Te rendes hidrogén- és klórmolekulát fejlesztesz. Egy H+nak ugye egy elektront kell ehhez felvennie, egy Cl- nak egy elektront kell ehhez leadnia. És mindkét esetben két atom alkot egy molekulát.


Mikor kijöttek ezek az anyagok az oldatból, akkor reagálhatnak egymással (mindkettő gáz), és képezhetnek HCl-gázt.

2015. okt. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Tekintheted úgy, mint egy egyenletet:

az egyenlet mindkét oldalán lesz két negatív töltés, ezért "ezek is kiütik egymást".

A többit az előttem lévő leírta:

oldatban ezek a komponensek ionos formában vannak jelen, a hidrogénionnak, hogy H2 (GÁZ) legyen fel kell vennie két elektront, a kloridionnak, hogy Cl2 (GÁZ) legyen le kell adnia kettőt. Miután megtörtént az elektronátadás mindketten boldogan elszállnak semleges molekulaként.

2015. okt. 10. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!