Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden neuron kapcsolatban...

Ozmium42 kérdése:

Minden neuron kapcsolatban van minden neuronnal (pl. emberben)?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy bármelyik neuronról elindulva, szinapszisokon keresztül el lehet jutni bármelyik másik neuronig? Vagy pedig vannak a többitől független, elszigetelt neuron-csoportok?
2015. okt. 17. 16:08
 1/7 anonim ***** válasza:

bármely másik*


Nem, közvetlen kapcsolat nincs az mind-mind között, ez térben el sem lenne képzelhető. Közvetett van. "Kicsit" kevesebb idegsejt kéne hogy közvetlenül mindegyik kapcsolódjon, összeakadnának a kapcsolatok + túl hosszúak lennének.

2015. okt. 17. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem fogalmaztam egyértelműen, de a "szinapszisokon keresztül" úgy értendő, hogy a közvetett kapcsolat is számít. Az evidens, hogy minden nem kapcsolódik mindennel, sok neuron csak egyetlen másikkal kapcsolódik közvetlenül. A kérdés tehát az, hogy az idegrendszer egybefüggő-e, vagy vannak elszigetelt részei.
2015. okt. 17. 18:43
 3/7 anonim ***** válasza:
Vannak kivételes esetek, egy betegség, amely következtében az agyat ketté kell vágni (szó szerint), így csak az egyik féltekét használhatja az alany, erről tudok, hogy a 2 agyféltek nem kommunikál egymással, de amúgy egységes az agy. Dinoszauruszok és nagyobb rég élt hüllők esetében volt, hogy a hatalmas testet 2 agy irányította, a test egyik részét az egyik, másikat a másik, a főagy. Az ember teste túl kicsi, hogy ilyenre szüksége legyen, így egységes idegközpont van. Nincs különálló rész, mert fölösleges. Az érdekes viszont, ha lenne ilyen, ember esetében akkor mi lenne a tudatával, 2 lenne-e, kettős személyiség egy testben, skizofrén lenne-e, de ez filozófiai kérdés is. Sziámi ikrek esetében van még, hogy egy test, és nincs kapcsolat a 2 információs központ között, tehát ha egy embernek 2 információs központja lenne, valószínűleg 2 személyisége, öntudata lenne egy testben. külön érzelmekkel, érzékszervekből bejövő információkkal, de csak az ő fennhatásuk alá tartozó testrészből. Első voltam.
2015. okt. 17. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Azért irányította a nagy hüllőket 2 agy, mert a testük végébe Pl. a T-rex farkába túl lassan ért volna el az impulzus, brutálisan lassú reflexeket okozva ezzel az álltanak, és a külső ingereket is lassabban vette volna. A kettévágásos dolog következményében viszont az egyik agyfélteke az alanynak teljesen unfunkcionális, az is érdekes, hogy melyik az az agyfélteke, amit használ, és miért, ez mitől függ, mert nem mindegyik alany használta ugyanazt az agyféltekét. A betegség nevét nem tudom.
2015. okt. 17. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 wunderschön ***** válasza:

Huh... érdekes felvetés :). Előre megjegyzem, sajnos nem volt időm a kérdésednek utánamenni, úgyhogy bár a területemet érinti a téma, azt írom le,ami elsőre felmerült a "neurobiológus paraszti eszemben" a kérdés kapcsán.

Első körben előre veszem, hogy szerintem a válasz az alapkérdésre az, hogy NEM LEHETSÉGES. Részletek pedig alább :


Először is mekkora egységben kívánunk gondolkodni... A központi idegrendszerre vonatkoztatva, vagy a perifériás idegrendszert is belevéve? Ez szerintem nem mindegy.


Ha tényleg azt veszem, hogy BÁRMELYIK neurontól eljuthatok X mennyiségű szinapszison keresztül BÁRMELYIK másikhoz, akkor ezek szerint el lehetne jutni pl.: a retinában található bipoláris neurontól a vádimban lévő izomorsó gamma-motoneuronjához. Vagy akár a látókérgem egyik piramis sejtjétől egy gerincvelői primer érzőneuronig. Ennek semmi szükségét nem látom, és szerintem az idegrendszer is így van ezzel. Miért? Mert az információt csak oda érdemes és gazdaságos eljuttatni, ahova szükséges.

Minden más csak felesleges plusz szinapszist,receptort, neurotranszmittert, energiát, és akciós potenciálokat jelentene. Egy szinapszist létre kell hozni, ami energia és alapanyag igényes (megfelelő fehérjekészlet,sejtváz kialakítása), a szinapszisban a transzmitterek mennyiségét fenn kell tartani(szintén energia és alapanyag igényes).

Az idegsejtek ráadásul meghatározott transzmitter és receptor készlettel rendelkeznek, meghatározott típusú információra tudnak reagálni, illetve meghatározott választ tudnak csak erre adni. Így ilyen szempontból két totálisan különböző neuron kapcsolata lehet, hogy csak egy hatalmas kitérőn keresztül tudna megvalósulni. (Tehát nem csak a sejtek közti távolság számítana szerintem az közvetett kapcsolatok számában).

Emellett egy neuronnak felesleges, és és szintén csak energiapocsékolás a funkciója szempontjából teljesen irreleváns információkat feldolgoznia.


Összességében pedig azért nem csak a totális összefüggő kapcsolódás és az elszigeteltség a két opció.

Az idegrendszer okkal alakít ki bizonyos neuronális köröket, szerkezeti és funkcionális magcsoportokat, az információ okkal áramlik rendezetten (pl. ugye az érző információk szomatotópiásan szerveződnek és vetülnek a kéregben). Emellett persze sok terület rendelkezik kiterjedt kapcsolatokkal, számos más neuronális egységtől információt gyűjtve.


De egy bárhonnan-bárhová típusú kapcsolódás nagyon megterhelő lenne szerintem.


Amúgy anno Apáthy Istvánnak volt egy kontinuitási elmélete, ami szerint az egész idegrendszer mind szerkezetileg, mind élettanilag összefüggő (kontimuus) rendszer.

2015. okt. 17. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 sadam87 ***** válasza:

Ha jól értem, Ozmium arra kíváncsi, vannak-e olyan neuronhálózatok, amelyek teljesen függetlenek az idegrendszer többi részétől, azaz egyetlen idegsejtjük sem kapcsolódik a hálózaton kívüli idegsejtekhez szinapszissal. Nos, amennyire én tudom, ilyenek nincsenek, azaz közvetetten miden idegsejt kapcsolódik mindegyik másikkal. (Ez természetesen nem jelenti azt, hogy feltétlenül hatással lehetnek egymás működésére, hiszen általában a szinapszisokban az ingerület átadás egyirányú. Tehát például egy neuron kaphat bemenetet két másik, egymással nem kapcsolódó idegsejttől, ekkor az utóbbiak egymás működésére nincsenek hatással, de egy hálózat tagjainak tekinthetők.) Azaz, ha jól értem, mire kíváncsi Ozmium, szerintem a kérdésére a válasz igen (természetesen csak egészséges emberben).

Az igaz, hogy vannak az idegrendszernek különböző funkciókra szakosodott egységei, de a feladatuk ellátásához nagyon fontos, hogy más területekkel is kommunikáljanak. Ha ez nincs meg, igen furcsa rendellenességeket lehet megfigyelni.

Mint a 3. válaszoló is említette, egyes epilepsziás betegeknél alkalmazzák kezelésként az agyféltekéket összekötő kérgestest átvágását. Az ilyen betegeknél nagyon érdekes jelenségek figyelhetőek meg. Az ilyen személy csak akkor tudja megnevezni a látott dolgokat, ha a jobb látóterébe esnek. Ha viszont nem megnevezni kell a dolgokat, hanem rájuk mutatni, bármelyik látótérben látottakkal meg tudja csinálni. Ennek az az oka, hogy a beszédért felelős központok általában az agy bal féltekéjében vannak. Mivel a jobb látótér feldolgozásáért ez a félteke felel, az itt látott dolgok megnevezéséhez nincs szükség a féltekék közötti pályákra. Ugyanakkor a bal látótérről érkező információk feldolgozása a jobb féltekében történik, innen viszont a féltekék közötti kapcsolatok hibája esetén nem tud átjutni az információ a beszéd központokhoz.

[link]

Egyébként még a kérgestest átvágása sem jelenti azt, hogy az Ozmium által adott definíció szerint nincs kapcsolat a két félteke idegsejtjei között, hiszen mindkét félteke kapcsolatban van például a gerincvelő idegsejtjeivel, a gerincvelőben viszont szintén van kapcsolat a kétoldali idegsejtek között.

Egyébként a bélcsatornának az idegrendszere (enterális idegrendszer) meglehetősen önálló, de ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne lenne kapcsolatban az idegrendszer többi részével.


#3

A dinoszauroszok "két agyával" kapcsolatos példa azért nem igazán jó ebben az esetben, mert a két "agyat" rengeteg idegsejt kapcsolat össze.


#4

"A kettévágásos dolog következményében viszont az egyik agyfélteke az alanynak teljesen unfunkcionális"

A fentiekből is kiderül, hogy ez nem igaz (illetve nem tudom, mit értesz "unfunkcionális" alatt, de mindkét félteke ellátja a funkcióját). Azt, hogy a beavatkozás milyen hatással van a személyiségre, sajnos nem tudom, érdekes kérdés.


#5

Azt hiszem, kicsit másként értelmeztük Ozmium kérdését. Szerintem (mint fentebb is írtam) arra vonatkozik a kérdés, hogy vannak-e az idegrendszeren belül egymástól teljese elszigetelt neruronhálózatok, és nem arra, hogy befolyásolhatja egy neuron (akár közvetve) egy másik működését.

2015. okt. 18. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

wundershön, szerintem tévedsz. Hogyan tudnál belerúgni egy labdába, ha a retinád nem állna közvetett kapcsolatban a vádliddal? Nyilván nem a retinádból rögtön a lábadba megy az ingerület, de a látóközpont biztos kapcsolatban a mozgásokért felelős területekkel, mozgáskoordinációval.


Azon kívül a felesleges akciós potenciált sem tudom értelmezni. AP vagy van, vagy nincs, azt semmi nem dönti el, hogy felesleges-e vagy nem. És az AP sem döntheti el, hogy merre megy. Arra megy, amerre tud. Vagyis azt gondolom, hogy ha éppen a retinádon keletkezik egy AP, akkor az beterjed mindenfelé, amerre talál utat. Akkor szokott AP "elhalni", amikor egy neuron mindenféle ingerlő és gátló neuronok felől érkező jeleket integrálja, és az összeg úgy adódik, hogy nem lesz következő AP. Mondjuk ezért nem terjed minden AP mindenhová egy teljesen összefüggő idegrendszerben. (Másrészt meg természetesen az irányítottság miatt.)


sadam87 jól értelmezte a kérdésem, és a többi válasz problémás részére is reagált, egyetértek vele.

2015. okt. 18. 00:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!