Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kettőscsillagok körüli...

Webnyelv kérdése:

A kettőscsillagok körüli bolygórendszereket hogyan kell elképzelni?

Figyelt kérdés

A Föld a Nap körül kering több bolygóval, kisbolygóval együtt. A Nap nem kettős csillag.

A kettős csillagok elég gyakoriak, úgy tudom. Ezek egymás körül is keringenek. Külön-külön lehetnek bolygóik a csillagpáros egyes tagjainak? Vagy inkább csak az egyik körül keringhetnek bolygók? Vagy ezek a bolygók mindkét csillag körül keringenek, esetleg szokatlanabb alakú pályákon, a két csillag gravitációs hatása miatt?

Feltételezem, a két csillag gravitációs hatása miatt nagyobb távolságokat tesznek meg ezek a bolygók, változatosabb pályákat írnak le, így a hőingadozás és nagyobb, ez jelentősen kihathat arra, milyen anyagok és milyen formában, mennyiségben vannak jelen ezeken a bolygókon. Az esetleges életet vagy kialakulását is jelenősen befolyásolhatja. Valószínű emiatt nehezebben képzelhető el élet kialakulása ilyen bolygókon, mert a lakhatási zónát is másképp kell értelmezni a kétféle gravitációs hatás miatt.


A Szíriusz A és B körül lehetnek bolygók? A csillagpáros egyik tagja már fehér törpe állapotban van, ennek kialakulása jelentős változásokkal járt a csillag környezetében, esetleg az esetleges bolygókat is elpusztíthatta, amikor a vörös óriás állapoton átment, vagy máshogy hathatott rájuk.


Mennyire befolyásolja tehát a bolygókat, ha központi csillaguk egy kettőscsillag (esetleg csillaghalmaz, egyéb csillagcsoport) tagja?


Erről a témáról eddig nem találtam információt sehol.



2015. okt. 20. 12:05
 1/9 anonim ***** válasza:
2015. okt. 20. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Na, igen, aki nagyon komolyan veszi ezt a témát, angolul is olvashat szakirodalmat, majd egyszer átolvasom alaposabban.

Nem vagyok szakmabeli, a magyar nyelvűből nem sok derült ki számomra, éppen hogy érintette a témát. Ha jól értem, mindkét csillag körül kering ugyanaz a bolygó. A megfogalmazás nem teljesen egyértelmű szerintem. Inkább arról szólt, hogy ugyanabban a síkban kering-e a bolygó, mint a két csillag egymás körül.

2015. okt. 23. 00:11
 3/9 anonim ***** válasza:

Nagyjából ezek a lehetőségek:

[link]


A fentebbi wiki linkről:

"All Kepler circumbinary planets that were known as of August 2013 orbit their stars very close to the plane of the binary (in a prograde direction) which suggests a single-disk formation. However not all circumbinary planets are co-planar with the binary: Kepler-413b is tilted 2.5 degrees which may be due to the gravitational influence of other planets or a third star."


Vagyis találtak már szinte azonos síkban keringő kettős rendszereket, de olyat is, ahol a bolygó síkja szöget zárt be a csillagok síkjával.

De általánosságban igaz, hogy minél inkább egy síkban vannak, annál stabilabb a rendszer. Ha nagyon eltérő síkokban keringenek, akkor olyan hatással lesznek egymásra, ami vagy a síkokat közelíti egymáshoz, vagy káoszhoz és széthulláshoz vezet.

Persze most nagy eltérésekről beszélek, hiszen pl. a Naprendszer objektumai sincsenek teljesen egy síkban, de azért itt nincsenek túl nagy eltérések, és csak egy központi tömeg van, ami nem "imbolyog", és nincs releváns keringési síkja. Kettős csillagoknál nemcsak a bolygónak van keringési síkja, hanem a két (vagy több) csillagnak is, és azok komoly tömeggel bírnak ahhoz, hogy erős hatással legyenek a többi objektum mozgására.

2015. okt. 23. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Tehát ezek szerint túl sokat nem tudni még erről a témáról. Olyan becslések nem voltak még, hogy hogyan befolyásolja a két csillag körül keringő bolygókon az évszakok váltakozását, az hőmérséklet és egyéb tényezők váltakozását az, hogy két csillag körül keringenek egyszerre?

Úgy tudom, nagyon sok a kettőscsillag, csillagcsoport a galaxisban, sőt inkább a "szóló" csillagok a ritkábbak. Ha pedig ilyen "ingatag" helyen kering egy bolygó, eleve a megmaradása is bizonytalanabb, pláne az élet kialakulásának lehetősége, már ha egyáltalán lehet bármit is tudni ennek pontosabb feltételeiről.

2015. nov. 8. 19:53
 5/9 anonim ***** válasza:
2015. nov. 8. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez is érdekes.

Kíváncsi lennék, a másik csillag gravitációja mennyire befolyásolja a bolygó pályáját, ha csak az egyik körül kering a bolygó.

Ennyivel az se lenne kizárt, hogy a Nap egy csillagpáros ragja, de már biztos megtalálták volna a párját, elég nagynak látszana az a másik csillag a Földről. Kár, hogy nincsenek ezzel kapcsolatos fantáziarajzok, modellezések.

Két "Napot" látni az égen sem lehet mindennapi, ott valószínű hosszabbak lennének az évszakok, bár az a tengelyferdeséggel is összefügg, és nem is biztos, hogy ferde lenne a bolygó tengelye.

Eléggé összetett dolog ez, ahogy belegondolok.

2015. nov. 12. 13:50
 7/9 anonim ***** válasza:
Bizony, izgalmas dolgok ezek. :)
2015. nov. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Azt hallottam a Szíriusz 3 csillagból áll...

De nem biztos

2015. nov. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
8. Úgy tudom, kettőscsillag a Szíriusz, és fehér törpe az egyik tagja. Én egy ilyen rendszer körül nem tudnék bolygókat elképzelni. Ha voltak is, nem hiszem, hogy túlélték a folyamatot, mire fehér törpe lett a Szíriusz B-ből.
2015. nov. 26. 09:48

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!