Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora erőt fejt ki? ( A...

Mekkora erőt fejt ki? ( A többi lent )

Figyelt kérdés
Előre is köszönöm a segítséget és a válaszokat, ha a kérdésemre valaki számadatokkal tudna szolgálni. :) Adott egy műanyag henger alakú 5; 25 és 50 liter űrtartalmú tartály, melyben atmoszférikus levegő található. A tartály zárt és egy vízzel teli tartály aljára helyezzük, a vízoszlop magassága 4 méter. A kérdésem, hogy a 3 tartály mekkora erőt, felhajtóerőt fejt ki, ha elengedjük a vízzel teli tartály alján? Ez az erő változik-e és ha igen milyen mértékben, miközben felfelé halad?

2015. okt. 21. 17:35
 1/4 anonim ***** válasza:

A szokásos képletekkel lehet számolni:


Felhajtóerő=test térfogata x gravitációs gyorsulás x folyadék sűrűsége.


(Itt feltesszük, hogy a test elmerült a folyadékban teljesen, továbbá azt, hogy körbeveszi a folyadék).


A másik, amit akarsz, a hidrosztatikai nyomás=sürüség x grav.gyors x folyadékoszlop magasság.


Ezeket még beszorzod a test felületeivel. Ez már bonyolult, igazából felületen kéne integrálni, szerintem nem kell neked ezt tudni...

2015. okt. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
A választ köszönöm, de a kérdés nem az volt, hogy tudnom kell-e vagy sem. :) Nem tudom és ezért kérdeztem. :)
2015. okt. 21. 19:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Az elsőhöz annyit tennék hozzá hogy a felhajtóerő annyi amit az előző válaszoló leírt, de az eredő erő ami felfelé fog hatni kisebb mert ki kell vonni a tartály és a levegő súlyát.

A második kérdésnél a hidrosztatikai nyomás hat a tartályokra és 4m mélyen a térfogata egy kicsit kisebb lesz mint a levegőben. A pontos érték függ a tartály rugalmassági együtthatóitól.F Amint felfelé halad a vízben a hidrosztatikai nyomás kisebb lesz így a tartály térfogata folyamatosan nő majd eléri a kérdésben megadott értéket. Nyilván a mélyebb vízben a kisebb térfogat miatt kisebb lesz a felhatóerő és a felfelé ható eredő erő is.

2015. okt. 21. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Első vagyok, megadtam a választ, leírtam, hogy számolsz felhajtóerőt. Mit nem értesz most?

Az integrálos dolog, az csak hab a tortán. Ugyanis magát a felhajtóerőt lehet származtatni a hidrosztatikai nyomásból. A nyomást a test zárt felületén integrálod. Ebből csinálsz egy Gauss-Osztogradszkij féle integrálátalakítást, és ekkor már csak a nyomás divergenciáját (ami komponens leválasztással most nyomásgradiensbe megy át) integrálod a test térfogatán. Ebből tényleg kijön, hogy ro*g*V lesz a hidrosztatikai nyomásból(pontosan annak különbségéből) származó eredő erő, amit felhajtóerőnek nevezünk.


Hogy értsd, a kedvedért leegyszerűsítve: Végy egy A alapkörlapú, h magasságú hengert, melyenek szimmetriatengelye párhuzamos a vízfelszin normálisával.


Írd fel, hogy mekkora a nyomás a henger felső lapján, ill. alsó lapján. Utóbbiból vond ki előbbit, és szorozd be a körlap területével! Ekkor pontosan megkapod a felhajtóerőt.

A henger oldalára ható nyomások nem okoznak mozgást, egyensúlyban vannak, így azzal nem kell számolni.

2015. okt. 22. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!