Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 3 db genetika feladat megoldás...

3 db genetika feladat megoldásában szeretnék segítséget kérni! Levezetés? Kapcsolt öröklődés, térképtávolság.

Figyelt kérdés

Ami az elméletet érinti, megtanultam és értem is a kiadott anyagot, de attól tartok lehetnek benne hiányosságok mert ehhez a 3 feladathoz az az információ ami a kiadott tananyagban szerepel nem elegendő sajnos. Kerestem neten is, de semmi összeszedett leírást vagy Punnett táblát nem találtam a KAPCSOLT gének felírására. A problémám főleg ebből ered.


1. feladat


Kukoricában sh és bz gének kapcsoltak, és 40 térképegységre vannak egymástól. Ha egy sh+bz/sh bz+ növényt beltenyésztünk, az utódok között milyen arányban lesznek sh bz/sh bz genotípusúak?

A) 0,40

B) 0,20

C) 0,50

D) 0,10

E) 0,04


2. feladat


Az F, G és H lókuszok a leírt sorrendben kapcsoltak. Az F és G lókuszok közötti távolság 30 térképegység, és 30 térképegység a távolság G és H között is. Ha egy F G H/f g h növényt tesztkeresztezünk, milyen arányban lesz az utódok között fgh/fgh növény, ha nincs interferencia?

A) 0,70

B) 0,30

C) 0,245

D) 0,15

E) 0,21


3. feladat


Két, a és b génekre egyaránt heterozigóta kukorica növényt kereszteznek. Ha a és b távolsága 7,2 térképegység, és mindkét keresztezési partner repulsion (transz) elrendezésben hordozza a-t és b-t, milyen gyakoriságban jelennek meg a kettõs mutánsok?

A) 0.036

B) 0,0625

C) 0,001296

D) 0,005184

E) 0,072


Nagyon örülnék neki, ha lenne valaki aki szívesen elmagyarázza mi miért történik, szeretném megérteni, nem egy szám(megoldás) érdekel, hanem a levezetés. Kérlek ha kicsit is jobban megy neked a genetika segíts nekem ! Köszönöm előre is



2015. nov. 20. 21:50
 1/5 anonim ***** válasza:

Na, ez tényleg nem az én napom, harmadjára kezdem újra a választ. :) (Kétszer már leírtam, hogy tegnap/ma minden összejött. A szerencsém kitart.)

Nem állítom, hogy jók a megoldások, de a lehetőségek között ott voltak. Elég régen számoltam utoljára hasonló dolgot, el is felejtettem. Ha tévedtem, javítson ki bárki!

Megjegyzem, a Haldane-függvényt mintha nem használná a feladat. Én is elhanyagoltam, bár ez csúnya dolog.


Itt "fordítva" gondolkozunk, mint egy átlagos kapcsoltsági-térképezős feladatnál, mivel az a gyakorlatból indul ki. Ott rekombinációs gyakoriságaink vannak és térképtávolságot számítunk, itt megfordul a helyzet.

1 térképegység (m.u. - map unit), amikor 100 meiózisból 1 ad rekombináns terméket. 1% rekombinációs frekvencia amúgy a centimorgan, tehát 1 m.u. = 1 cM, tehát ezentúl felváltva használom. Szóval ha két gén 1 cM-re van, akkor köztük 0.01 valószínűséggel keletkezik rekombináns.

A titok mindig a crossing-overek felrajzolása. Amit itt nem tudok.


1) Ha sh és bz 40 cM-re vannak, akkor a rekombináns kategóriák aránya 0,4. Hogy a növény sh_bz/sh_bz lehessen, mindkét szülőtől sh_bz kapcsolt géneket kell örökölnie. Azonban a parentális kategóriák a +_bz és az sh_+, tehát kell rekombináció.

[link]

Ennél jobb képet nem találtam. A két szélső szál a szülői kategóra, a két belső meg a rekombináns. Na, az ők összesített aránya 0,4. Mik is a rekombináns kategóriák? +_+ és sh_bz! Remek, ez kell nekünk. Vagyis az sh_bz kategória aránya 0,4/2 = 0,2 (átlagosan). Mivel két növényből kell ugyanannak jönnie, a másik esetben is 0,2. Mivel független valószínűségek, szorozzuk: 0,2*0,2 = 0,04 (E).


3) Lényegében ugyanaz, csak más számokkal. Ha repulsion van, akkor +_b/a_+ a genotípus mindkét esetben, mint az első feladatnál sh-val és bz-vel. A kettős mutáns eset a_b/a_b - megint, mint az első feladat. Csak nem 40 m.u., hanem 7,2 m.u. van - de a számítás ugyanaz. (0,072/2)^2=0,001296 (C).


2) Ha testcross, akkor igazából csak az f_g_h parentális kategória arányára vagyunk kíváncsiak (ezen a testcross nem változtat, mivel a partnertől szintén f_g_h-t kaphat csak). Mivel 50 cM-ig lehet térképtávolságokat számolni (mert az esetek max. fele lehet rekombináns), az kiesik, hogy összeadjuk a távolságokat, és majd azzal számolunk. Nézzük külön. f-g gének között az esetek 30%-a rekombináns, de nekünk a szülői kategóriák kellenek: 0,7. Ezeknek a fele f_g, tehát 0,35. g-h távon ugyanez, azaz 0,35. A két valószínűség összeadódik, így kapjuk meg az f_g_h kategória arányát: 0,35+0,35=0,7 (A).


A magyarázat elég szegényes és sokszor rosszul, hiányosan fogalmaztam. Ez talán még segít:

[link]

2015. nov. 21. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Megjegyzem, a Haldane-függvényt mintha nem használná a feladat."


A Haldane-függvényt nem a feladatnak kell használnia, hanem a megoldónak. És nem, nem lehet elhanyagolni, pláne ilyen 30-40 cM távolságoknál. Az eredményeid csupán azért voltak a megadottak között, mert számoltak vele, hogy valaki mégis megteszi.


40 cM-nál nem 40/100 = 0.4 rekombinációs arány, hanem (1 - exp(-2*40/100))/2 = 0.275. Ez óriási különbség.


És természetesen a kérdező felejtse el azt a félmondatot, miszerint 50 cM felett nem lehet térképtávolság. Az, hogy ez a lineáris "közelítés" ott fut ki a függvény értelmes értékkészletéből, annak a világon semmi jelentősége. 50 cM-nál még mindig csak 0.32 a rekombinációs arány.


Ez olyan, mintha valaki azt mondaná, hogy három kockadobás után 50% az esélye, hogy dobunk egy hatost, és hat kockadobás felett pedig nincs is értelme róla beszélni, mert elértük a 100%-ot. Nem így működik. A rekombinációk száma egy adott távolságban Poisson-eloszlást követ (minden 1cM-on 1% valószínűséggel van rekombináció, a többitől függetlenül), akárcsak a kockadobásoknál (minden dobás 1/6 valószínűséggel hatos, a többi dobástól függetlenül). A Haldane függvény ezen Poisson-eloszlás páratlan kimeneteleinek az összegéből jön (0 rekombináció: együtt maradnak, 1: nem, 2: mégis, 3: mégse, stb).


Úgyogy a távolságokat a 100-zal leosztás helyett told át a Haldane függvényen és azokkal az értékekkel számold újra a feladatokat. Az kombinációs elvek jónak tűnnek #1 válaszában.

2015. nov. 21. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de leginkább neked 1.válaszoló, ahogy leírtad megértettem mindent. A megoldások megvoltak, tudtam mi kellett kijöjjön csak eddig azt nem értettem hogyan. Az összes válaszod jó volt ! Nagyon sokat segítettél ráadásul gyorsan.
2015. nov. 21. 13:18
 4/5 sadam87 ***** válasza:

#1

A 2. feladatban (a Haldane-függvény használatától függetlenül) biztos nem 0,70 (A) a megoldás, hiszen ha nem volna rekombináció, akkor i csak 0,50 volna az fgh/fgh egyedek aránya.

"Ezeknek a fele f_g, tehát 0,35. g-h távon ugyanez, azaz 0,35. A két valószínűség összeadódik..."

Itt nem értem, miért írod, hogy a valószínűségek összeadódnak. A két rekombinációs lehetőség nem zárja ki egymást, hanem függetlenek egymástól. Így ezek a valószínűségek összeszorzódnak. Egészen pontosan (Haldane-függvénnyel nem számolva) 0,7 annak a valószínűsége, hogy nincs rekombináció fg, és annak is, hogy nincs gh között. A kettő együttes valószínűsége így 0,7^2 = 0,49. Ennyi a nem rekombináns ivarsejtek aránya, ezeknek a fele lesz fgh genotípusú, így az fgh/fgh utódok aránya 0,245.

(Haldane-függvénnyel számolva a rekombinációs valószínűség 0,226, ha jól számolok. Így számolva 0,30 jön ki nekem eredményül.)

2015. nov. 21. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen, igazad van, én meg félrenéztem a megoldókulcsban, ez a 2.feladat tényleg hibásan lett megoldva. De a többi jó. Köszönöm nektek.
2015. nov. 21. 18:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!