Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha anyag és antianyag találkoz...

Ha anyag és antianyag találkozik, "megsemmisül" és közben kibocsát egy fotont (energiát). Van más elképzelhető módja is annak, hogy anyagból energia, illetve energiából anyag keletkezzen?

Figyelt kérdés

2015. nov. 26. 21:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az energia egy állapotjelző, egy tulajdonsága a rendszereknek. Nincs olyan, hogy itt egy kiló energia. Az energia nem olyan dolog, ami keletkezik, hanem egy olyan dolog, amivel jellemezni lehet a keletkező dolgokat. Mint pl. a szín. Nincs olyan, hogy piros keletkezik, mert nincs olyan magában hogy piros. Mert nincs értelme.

Az, hogy az "anyagból energia keletkezik" azt takarja, hogy a tömeghez rendelhető energia másfajta energiává alakul át. Ez megfigyelhető nukleáris reakciók (fúzió és bomlás) esetén is.

pl:

m(proton)=1,6726

m(neutron)=1,6749

2 proton + 2 neutron=6,695

He atom: 6,64648

Az a kis tömegkülönbség a fénysebesség négyzetével megszorozva megadja azt, hogy mennyi energia is szabadulna fel egy He atommag 2 protonból és 2 neutronból történő összerakásakor. Erre most lehet mondani, hogy anyagból energia keletkezett, ha szeretnéd. Én nem szeretem ezt a kifejezésmódot.

2015. nov. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
79%
Ugyanez történik kémiai reakcióknál is (pl. égéskor), csak persze ez jóval kisebb energia.
2015. nov. 26. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
52%
Ha egy bizonyos hőfokra tudod emelni az anyag hőmérsékletét, képes szétbomlani. A befektetett energiához képest viszont semmi az az energia amit ilyen úton állítanál elő. Egyedül a teremtés hője az ami felbontja az anyagot.
2015. nov. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Akkor pontosítom a kérdést, már amennyire laikusként és nem fizikusként meg tudom fogalmazni. Én arra gondoltam, hogy az E=mc2 segítségével meghatározható, hogy adott tömegű anyagi részecske mennyi energiának felelne meg, ha a részecske teljes tömege képes lenne energiává alakulni. Vagyis úgy értelmeztem, hogy a tömeg az energia "akkumulátora", ami "tárolja" az energiát, melyből különféle fizikai és kémiai hatásra az energia kisebb-nagyobb része felszabadítható (pl. égés során), de teljesen sohasem, mivel az akármilyen parányi tömegű részecske energiává alakításához végtelen energia kellene, így nem lehetséges. Ezért gondoltam arra, hogy ez kizárólag az anyag/antianyag találkozása során valósulhat meg, amikoris a tömeg és antitömeg a megsemmisülés mellett teljes egészében képes az anyag energiává alakulni.
2015. nov. 27. 13:11
 5/6 anonim ***** válasza:
"Ha egy bizonyos hőfokra tudod emelni az anyag hőmérsékletét, képes szétbomlani. A befektetett energiához képest viszont semmi az az energia amit ilyen úton állítanál elő." - he? Tehát mondjuk, hogy x joule energia kinyerhető egy kutyagumiból, ha egy y fokra (hány fok is az???) felmelegítjük, ehhez pedig mondjuk, hogy 100*x joule energiát kell hő formájában befektetni. Amikor a "szétbomlás" megtörténik, és az anyag tömege, felteszem, fotonokká alakul X joule értékben, a befektetett 100*X joule hova tűnik? Az nem fotonok formájában fog felszabadulni ugyanúgy? (Amit egyébként is megtenne.)
2015. nov. 27. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A hő nem csak anyagban tud raktározódni. A hő egyfajta sugárzás is a térben, szimplán az anyagok is képesek ezt felvenni vagy leadni. Ha addig hevíted az adott atomot hogy a rezgésének sebessége eléri a fénysebességet, akkor az atom megsemmisül. Leszakadnak róla az elektronok, az atommag is széthullik, és így tovább a legparányibb alkotóelemig. Azt hiszem ez az esemény ismétlődött újra és újra, míg végül le nem hűlt az univerzumunk annyira, hogy megmaradhasson az anyag.
2015. nov. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!