Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fermionokat nem 360, hanem...

A fermionokat nem 360, hanem 720 fokban kell körüljárni (matematikai transzformációt végezve a hullámfüggvényével), hogy ugyanazt lássam róla, mint mikor elindultam. És ha nem matematikai úton, hanem valójában tenném? Akkor is 720 fokban kellene?

Figyelt kérdés
A bozonoknak 3 családja van: a vektorbozonok, a fermionok és a skalárbozonok. A vektorbozonok fenti matematikai transzformációja olyan, mint amit látunk: egy embert is 360 fokban kell megkerülni, hogy újra az arcát lássuk. De a fermionokat 2X360, azaz 720 fokban kell körbejárni. Ha szabad szemmel látnánk, akkor is 720 fokban kellene? A matematikai leírás furcsa, vagy többről van szó?

2015. dec. 8. 03:27
 1/3 anonim ***** válasza:

A fermionok nem bozonok, honnan olvastál ilyet? Nem kell mindent elhinni amit az interneten olvasol, főleg nem ilyeneket.


Nem értem mire gondolsz akkor, maikor x fokos körüljárásról beszélsz - de értelme nincs is. Arra tudok gondolni, hogy az igen aggályos iromány szerzője - akit olvastál - a forgatás operátorra gondol, és a hullámfüggvényt szeretné megszorozni egy fázissal és eképp "forgat". Ennek azonban az égvilágon semmi értelme sincsen, mivel a hullámfüggvény semmi értelme fizikailag, csupán annak az abszolút-négyzetének van, csak az hordoz fizikai információt. Azonban a fázis eltűnik a konjugálás során.


A bozonok és a fermionok nagyon eltérően viselkednek, a fermionoknak a hullámfüggvényét egy Slater-determimnánssal lehet reprezentálni, ami magába foglalja a Pauli-elvet. A bozonok esetében pedig teljesen más szimmetriák lépnek fel.


Szóval figyelmedbe ajánlom, hogy ne vegyél komolyan mindent, amit dilettánsok az interneten írnak, főleg a kvantumfizikáról.

2015. dec. 8. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezt a forgatási hasonlatot Stephen Hawking is használja az Az idő rövid története című könyvében, de ez csak egy elég pongyola kifejezése annak a ténynek, hogy pl. az elektron spinje egyketted. (Fermionok a feles spinű részecskék általában, de pl. a 3/2-es spinűeknél a fenti hasonlat már nem jó, mivel ezeket nem kétszer kell "körbejárni", hanem 2/3-szor, azaz 240°-fokos elforgatási trnaszformáció után kapjuk meg újra ugyanazt a hullámfüggvényt.)


Az előző válaszadó helyesen mutatott rá arra, hogy ezt a hasonlatot nem szabad komolyan venni. A részecskéket kvantumos szempontból egy ún. hullámfüggvénnyel lehet jellemezni, amelynek speciális matematikai tulajdonságai vannak bizonyos transzformációkkal szemben. Pl. a forgatási transzformációval szemben egy elektron hullámfüggvénye úgx viselkedik, hogy 360°-os forgatásra előjelet vált, és csak egy újabb 360°-os forgatás után kapod vissza az eredetit. Erről szól a kétszer körbejárásos hasonlat. De ez a kép azért hamis, mert maga a hullámfügvény nem mérhető fizikailag, tehát nem egy olyan része a fizikai valóságnak, mint egy asztal, amit tényleg körbe tudsz járni. Ha a részecskét mind parányi golyóbist képzeljük el, akkor ennek megtalálási valószínűségét is az iménti hulámfüggvény abszolútérték négyzete határozza meg, és ez már 360°-os forgatás után is ugyanazt az "arcát" mutatja.


Borzalmas szakmai nyelven itt arról van szó, hogy az elektronok 1/2-es spinállapotai a térbeli forgatásoknak egy kétértékű unitér ábrázolását alkotják, amelyek az SU(2) csoport ír le. Ez A a kétértékűség van annak a dolognak a hátterében, hogy csak két egymást követő 360°-os forgatás eredményezi ugyazat a spinállapotot, míg egy egyszerivel csak előjelváltás történik.

2015. dec. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

# 2 Nagyon tanulságos válasz, köszönet érte.


Az, hogy a fermionokat a bozonok közé soroltam, sajnálatos elírás; részecskék családját akartam írni.


Egyébként - reagálva a #1-re - más sem áll tőlem távolabb, mint hogy bármit elhiggyek, amit az Interneten látok. Amit pl. nem megfelelően beágyazott személy mond, azt el sem hiszem, amit a világ legnagyobb fizikusai mondanak, azt pedig erős fenntartásokkal fogadom, mert nekem mindent úgy kell bebizonyítani, hogy meg is értsem.


Amit nem hiszek el, de a tudomány elfogadja, azt attól még közvetítem, de hozzátéve, hogy ez a tudomány által többé-kevésbé elfogadott álláspont. Ebben kimondatlanul benne van - csak nem mondom ki -, hogy én viszont távol tartom magam a tévedés lehetőségétől, ezért inkább csak közvetítek, semmint hogy állítsak.


Aztán nem ritka, hogy a régi elméletek adott szakasza megbukik és jön az új, ami lényegesen adekvátabb.


Tehát én jó értelemben véve vagyok szkeptikus: bármire nyitott, korlátlanul bármit elfogadok, amit sikerül nekem bizonyítani, de semmit nem hiszek el addig, amíg ez nem történt meg. Viszont nem is konfrontálódok soha, mert attól, hogy ha valamit nem értettem meg, de a tudomány azt állítja, hogy biztosan tudjuk, nem mondok neki ellent, mert az, hogy nem tudok róla eleget, az nem jelenti azt, hogy ezért nem is igaz.

2015. dec. 8. 18:40

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!