Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia, elektronpályáknál...

Kémia, elektronpályáknál miért ez az elnevezés?

Figyelt kérdés

Az alhéjak neveiben nem látom a logikát. Pl.: 2s, 2p, 3d

Arra rájöttem, hogy a főkvantumszám van elől mindig. Az is tiszta, hogy hogyan számolom ki az egy héjon lévő elektronok számát. Viszont ha azt mondják, hogy mondjam meg hány elektron lehet a 2p pályán tanácstalan vagyok, mert nem tudom miért p a p.


2015. dec. 9. 00:50
 1/5 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés. Egy táblázatot nézek most, ahol fel van tüntetve, hogy atompályák. A számok benne mindig a spin lehetséges értékeinek számával egyenlő. Ez mi akar lenni?
2015. dec. 9. 00:54
 2/5 Silber ***** válasza:

Hacsak nem akarsz igen mélyen belekeveredni a kvantumfizikába, a következőket tanuld meg:

s pályán maximum 2 elektron (gömbszimmetria, "1 irány")

p pályán maximum 6 elektron (3 irány)

d pályán maximum 10 elektron (5 irány)

f pályán maximum 14 elektron (7 irány) tartózkodhat. Ezek azok az esetek, amikor telített az adott alhéj.

Példának okáért vegyük a szénatomot. Elektronszerkezete:

1s^2

2s^2 2p^2


Az első s alhéj telített (s^2), ahogy a második is (s^2). A második héjhoz tartozó p pálya 6 elektront is tartalmazhatna (p^6), de szén esetén csak 2 található rajta (p^2).

Másik példa a neon. Elektronszerkezete:

1s^2

2s^2 2p^6

Első héj telített, mert az ahhoz tartozó egyetlen alhéj (s) telített. A második héj is telített, mert a második héjhoz tartozó alhéjak (s és p) 2, illetve 6 elektront tartalmaznak amely a maximálisan megengedett elektronszámmal egyezik meg.


Az "s,p,d,f" különféle rövidítésekből származnak [1], az utána következő magasabb rendű elektronpályákat már abc-sorrendben jelölik.


[1] "They are derived from the description by early spectroscopists of certain series of alkali metal spectroscopic lines as sharp, principal, diffuse, and fundamental. Orbitals for ℓ > 3 continue alphabetically, omitting j (g, h, i, k, …)"

[link]

2015. dec. 9. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. Egyébként ha bele akarok keveredni a kvantummechanikába az hogy nézne ki?
2015. dec. 9. 01:08
 4/5 Silber ***** válasza:

Hasonlóképp:

[link]

2015. dec. 9. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A "p"-t meg lehet úgy is jegyezni, hogy "piskóta", mert olyan az alakja.
2015. dec. 9. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!