Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy űrlénynek 12 ujja van...

Ha egy űrlénynek 12 ujja van mert így fejlődött ki a faja. Akkor vajon ők a 12-es számrendszerben fognak számolni?

Figyelt kérdés
és azon alapszik majd a matematikájuk vagy rájönnek, hogy a tizes praktikusabb. Vagy ők nem is látják be a tizes praktikusságát? Mert nekik 12re van beàllva az agyuk.

2015. dec. 13. 21:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Vagy ők nem is látják be a tizes praktikusságát?"

Miért praktikusabb a tízes számrendszer, mint a tizenkettes? Nekünk, embereknek lehet, hogy az, mert ehhez szoktunk, de például a maják tök jól elvoltak a húszassal, a babiloniak meg a hatvanassal. Az, hogy mi a tízes alapút használjuk, csak megszokás kérdése. Valójában a tízes számrendszernek is vannak hátrányai ugyanúgy, mint a többinek. Például a 10 nem osztható sem 3-mal, sem 4-gyel, pedig a harmadolás és negyedelés gyakori művelet. Ebből a szempontból jobb lenne a 12-es alapú számrendszer, a mértékváltásoknál egyszerűbb dolgunk lenne. De ehhez szoktunk hozzá, ezt tudjuk használni.

2015. dec. 13. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Akkor jól gondolkoztam én is.
2015. dec. 13. 22:13
 3/9 anonim ***** válasza:
64%

"Akkor jól gondolkoztam én is."


- Nem, mivel Te abból indultál ki, hogy a 10 ujjnak következménye, hogy az ember tízes számrendszert használ. De ez csak egy felvetés, és nem magyarázza meg, miért nem volt mindig is univerzális a tízes számrendszer.

És ne felejtsük el azt sem, hogy mi sem csak kizárólagosan a tízest használjuk.

2015. dec. 13. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Meglehet. De az is lehetséges, hogy valami egész más logikát követnének. A Földön sem használtak mindenhol 10-es számrendszert. A maják például 20-as számrendszert használtak. A mezopotámiaiak pedig 6-ost.

Egyébként a 10-es semmivel nem praktikusabb, mint mondjuk a 12-es. Sőt...

2015. dec. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, régen európában is, legalább részben, volt 12-es, tucat és társai nevében :)


Egyébként totálisan mindegy, ki milyen számrendszerben számol - az összefüggések minden számrendszerben azonosak, a számrendszer pusztán annyi, hogy hány különböző számjegyet különböztetünk meg.

2015. dec. 14. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Vannak közép-amerikai erdei indián törzsek, akik ötös számrendszert használnak. Általában egy kezükben vagy fegyver, vagy evező, így csak öt ujj szabad. :)

Igen, lehet összefüggés az ujjak száma, valami genetikai fejlődési forma és a használt számrendszer közt (Arthur C.Clarke a Randevú a Rámával regényében hármas szimmetriájú, ezért hármas számrendszerben gondolkodó idegenekről ír), de nem feltétlenül van így.

Jó példa erre a fentebb említett 6-os, 12-es számrendszer a történelmünkből. Az óra számlapjára nézve láthatjuk, hogy a mai napig hatása van, pedig nekünk 2X5 ujj van a kezünkön.

Érdekes kutatás lehet, mi lehet az oka a 6-os-12-es osztásnak.

2015. dec. 14. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Aki úgy gondolja , hogy az ujjak számával kapcsolatban gondoltam , hogy jól gondolkodok téved. Pusztán ez egy hosszabb vita eredménye ahol végül a gykt kérdeztük meg.
2015. dec. 14. 17:58
 8/9 anonim ***** válasza:
Pedig aki így gondolja, nem téved. Te fogalmaztad úgy a kérdést, hogy összefüggésbe hozod az ujjak számával. Azaz a kérdés szerint igenis feltételezed. Máskor, ha nem gondolod ezt, akkor fogalmazd máshogy a kérdésedet...
2015. dec. 14. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igaz. Igaz. Hüjlyén tettem fel. Az ujjak számátra csak okozatként gondoltam mintegy példaképp.
2015. dec. 15. 09:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!