Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a gyorsulást befolyásolja...

Ha a gyorsulást befolyásolja a tömeg, akkor a nehézségi gyorsulás miatt miért mozogna minden test tömegtől függetlenül azonos gyorsasággal egy adott szélességi körön és tengerszint feletti magasságon, ha nem lenne levegő (levegői ellenállás)?

Figyelt kérdés

Ez Newton második törvénye:

Egy pontszerű test 'a' gyorsulása egyenesen arányos a testre ható, a gyorsulással azonos irányú 'F' erővel, és fordítottan arányos a test 'm' tömegével.


(Az F erő nagysága is függ a tömegtől, utána pedig nyilvánvalóan fel is van tüntetve a tömeg.)


2010. márc. 23. 20:07
 1/10 anonim ***** válasza:

Mert az tömegváltozás minimális, ennek valóban érezhető hatása (hogy igaz) csak olyan részecskegyorsítókban vannak, ahol a fénysebesség közelébe gyorsítanak részecskéket.

De helyettesíts be a képletbe, hétköznapi sebességek mellett minimális tömegváltozást kapsz.

2010. márc. 23. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kicsit olvass tovább abban a könyvben:)


m1:első objektum (most gyorsuló test)

m2:második objektum(most Föld)

r:tömegközéppontok közti távolság

G:gravitációs állandó (6,67428*10^-11)


gravitációs erő F = G *{m1*m2}/{r^2}

gyorsulás A = G*m2/r^2


Forrás:Wikipedia

2010. márc. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

Kétszeres tömegre kétszeres (tömegvonzási) gyorsító erő hat, de a tömeg is kétszeres, amire hat az erő, így megette a fene...

a=2F/2m= F/m

2010. márc. 23. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

20:26-os, elég ésszerűnek tűnik a válaszod, le is vezettm egy példán, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy jól vezettem le.


Ki tudnád fejteni, hogy hogy festene ez az egész abban az esetben, ha az egyik test tömege 5 kg, a másiké pedig 10 kg?

2010. márc. 23. 20:47
 5/10 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

M: Föld tömege

F5 = G *{M*5}/{r^2}

F10 = G *{M*10}/{r^2} ez ugye kétszerese a fentinek


a=F5/5=F10/10

2010. márc. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Húha.


Ezzel a bonyolult képlettel mit lehet kiszámítani?


Én azt hittem, hogy ezt kell használni: a = F/m

2010. márc. 24. 14:34
 7/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


A Wikipédia elég részletesen leírja a nehézségi gyorsulást...

[link]


Ha nekem kellene elmagyarázni, én csak egyszerűen azt mondanám neked, hogy nézzük meg a mértékegységét!

A nehézségi gyorsulás g = 9,81 m/s2

tehát nem szerepel benne a tömeg, nem is függ tőle.

A mértékegységből pedig látszik, hogy ez egy dv/dt jellegű mennyiség (a sebesség van osztva az idővel), azaz a sebességváltozás sebessége...


Teljesen mindegy tehát, hogy mekkora tömeg esik szabadon (vákuumban) a Föld felé, a sebességváltozása másodpercenként 9,81 m/s2

2010. márc. 24. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

A gyorsulást befolyásolja a tömeg, de mégsem.


Arról van szó, hogy elvileg befolyásolja a tömeg, de gyakorlatilag mégis állandó, mivel annyiszor nagyobb a testre ható nehézségi erő, amennyiszer a tömeg.

2010. márc. 24. 15:38
 9/10 A kérdező kommentje:

Ha nekem kellene elmagyarázni, én csak egyszerűen azt mondanám neked, hogy nézzük meg a mértékegységét!

A nehézségi gyorsulás g = 9,81 m/s2

tehát nem szerepel benne a tömeg, nem is függ tőle.


Az erő a tömegtől és a nehézségi gyorsulástól függ, mégsincs ott ezek mértékegysége... Pusztán Newton.

2010. márc. 24. 15:46
 10/10 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Azt mondod az erő mérétékegységében nincs benne a tömeg és a nehézségi gyorsulás? Húha, az igazság az, hogy bőven van még mit tanulnod fizikából!

A Newton egy származtatott SI mértékegység.

SI alapegységekkel kifejezve [N] = kg*m/s2 !!!

Azaz benne van a mértékegységben a tömeg és a gyorsulás is!

Több helyen is utána olvashatsz, pl itt:

[link]

2010. márc. 29. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!