Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi van az univerzumon kivul?

Mi van az univerzumon kivul?

Figyelt kérdés

Ugye tudjuk,h az univerzum vegtelen, de en ugy kepzelem el a vegtelent, mint egy kört, szoval ha elindulnank az univerzum egyik pontjarol, utana ugyanarra a pontra erkeznenk ahonnan elindultunk. Ezzel azt akartam mondani,h szerintem az univerzum olyan mint egy kör, ez igy osszetartja a bolygokat csillagokat, tejutrendszert stb-it. Ezaltal az univerzum osszefoglalashoz egy oriasi teruletet vagy nem tudom mit. Es ezért gondolom van valami rajta kivul, "korulotte*.

Bocsi mindenkitol,h ilyen koznyelvi szoveget irtam. Es szoljatok ha nem vilagos a kerdesem.



2015. dec. 28. 13:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A körös példa nem olyan jó. Képzelj el inkább egy gömböt, mondjuk a Földet. Mi jó ideig csak a Föld felszínén tudtunk mozogni, mondjuk a nagy felfedezések idején, amikor más kontinenseket találtunk. Amikor elindulsz az egyik tengerpartról el a "végtelenbe", akkor egy idő után ha nem változtattál irányt közben, akkor ugyanoda érsz vissza. Ez azért van, mert egy háromdimenziós objektumnak (gömb) a kétdimenziós felületén (gömbfelszín) mászkálunk. Hiába véges a kiterjedése, a területe, a térfogata, nincs neki határa, ha csak két dimenzióban mászkálunk. Tehát határtalan két dimenzióban. Három dimenzióban ahogy elmozdulsz "felfele" már is elhagytad és belátod azt, amit írtam. Valami ilyesmi a helyzet az univerzummal is. Három dimenzióban határtalannak észleljük, de még egy dimenzióban már lehet, hogy el tudnánk hagyni. Viszont az emberi elme csak a három dimenziót tudja felfogni és érzékelni, afelett már csak a matematika van, azzal tudunk tovább gondolkodni. A leírtak miatt szokták azt mondani, hogy ez a kérdés, hogy mi van rajta túl az értelmetlen. Valami ilyesmi a dolog.
2015. dec. 28. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Hozzátenném első kommentjéhez, hogy jelenlegi ismeretek szerint az univerzum gyorsulva tágul, legutóbbi számítások alapján 74.2 km/s/Mpc sebességgel (Mpc = Megaparsec). Tehát a 3 dimenziós utazás eleve lehetetlen a "peremére", mivel ha lenne is fénysebességgel (vagy akár annak többszörösével) meghajtott űrhajónk, és kiküszöbölnénk a végtelen tömeget valahogy, akkor se érnénk oda, mivel akkor már minden máshol lenne. Nyilván érdekes kérdés, bennem is felmerül, hisz ha tágul valami akkor annak van viszonyítási alapja (mint pl a lufi amit felfújunk), ezáltal kéne lennie határnak is. De a határ után értelmezhetetlen az, hogy nincs semmi (és mégis van). A gondolattal eljátszani jópofa, de sajnos nem fogjuk megtudni mi a valóság. :)
2015. dec. 28. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat:)

Még arra is kíváncsi vagyok, hogy az univerzum, hogy alakult ki? Hallottam olyat, hogy ősrobbanás meg minden, de akkor meg az a kérdés, h maga az ősrobbánás mitől következett be? És az előtt mi volt?

2015. dec. 28. 15:34
 4/5 A kérdező kommentje:
Ja amúgy az első válaszoló: én is olyasmire gondoltam, amit leirtál, h az univerzum olyasmi, mint a földgömb(mármint a végtelenéggel kapcsolatban) csak hülyén irtam le xd-nem kört kellett volna irnom:D
2015. dec. 28. 15:36
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Van egy lufi, amit folyamatosan fújnak fel. Aztán egy kisfiú gyorsan felskiccel a felületére egy pinokkiót, és a síklény megelevenedik, és a gömbfelszínen kódorogni tud. Nyilván ő nem nő tovább a lufifújás során. Vagy mégis? Az ő világa a gömb síkjában végtelen, vagy csak határtalan? Ő csak a gömb síkjába tud a kezével mutatni. Kifelé (felém), vagy befelé már nem. Ő tudja mi van az ő világán (a síkon) kívül? Hogy az mibe tágul bele? Fogalma sincs.

Egy bugyuta, végtelenül leegyszerüsített modellt alkottunk itt közösen.

De hogy a mi terünk (az Univerzum) mibe tágul bele, mi van a mi téridő világunkon kívül, hát erre csak elméletek vannak, de bizonyosságunk még nincs.

A fizikai világképünknek vannak határai. A törvények úgy néz ki, hasonlóak mindenütt az univerzumban. De, hogy milyenek voltak a fizikai törvények az ősrobbanáskor, vagy mi van az Univerzumon kívül, nos erről nincs információnk, ezen kérdések megválaszolására a mi fizikánk nem alkalmas.

2015. dec. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!