Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az, hogy ha egy meleg...

Igaz az, hogy ha egy meleg tárgy hozzáér egy fagyos, mínusz fokost tárgyhoz, akkor összefagynak?

Figyelt kérdés
Barátom szerint igen, de szerintem ez hülyeség

#fizika #fagyott tárgy
2016. jan. 2. 20:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Persze, tud ilyet csinálni két tárgy, de általában nem csinál. Az szokott kelleni, hogy az egyiken legyen valamilyen nedvesség, ami megfagy, és így összeragasztja a két tárgyat. Például –20 °C-ban ne nyalogasd kint a vasrudakat, ha a későbbiekben még kell a nyelved…
2016. jan. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Topor G ***** válasza:
Van rá esély, minden a hőmérsékletektől és a tömegektől (azaz hőkapacitástól) függ. Ha feltételezzük, hogy a "mínusz fokos tárgy" jég, vagy jeges, akkor lehetséges, hogy a meleg tárgy felolvasztja azt, vagy legalábbis annak egy kis (felületi) részét, majd a hőmérsékletek kiegyenlítődése után újra megfagy, így már magához kötve a korábban meleg tárgyat is. Igaz lehet ez minden olyan esetben, amikor a hidegebb tárgy egy része megolvad, majd újrafagy (pl. forró kés-viaszgyertya)
2016. jan. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
nagyon köszi a választ
2016. jan. 2. 20:41
 4/7 tothp ***** válasza:
100%
Egy szobahőmérsékletű éticsiga simán odafagy a jégpályára. És ezt már Romhányi József is versbe foglalta
2016. jan. 2. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

De hát most kiváló az időjárás egy kísérlet elvégzéséhez.

Fogsz egy kisebb, nem túl meleg tárgyat. Kicsit benedvesíted, ráteszed egy nagyobb, kint lévő tárgyra. (Ha ez deres, akkor nedvesítés nem szükséges.) A két anyagtól függő idő alatt összefagynak.

Vagy: gyerekkorunkban sokat játszottunk azzal, hogy deres fémfelülethez hozzányomtuk az ujjunkat. Az ujj is odatapad a fagytól, de szerencsére a kevés víz miatt nem erősen, így el lehet húzni.

Ha megnyalod az ujjad (ne sok nyállal!), akkor száraz, hideg vashoz is odanyomhatod, kipróbálni a dolgot.


Konkrétan tegnap, a kérdés kiírásának napján történt.

Felpakoltam egy utánfutónyi nedves komposztot az utánfutóra, kivittem a telekre (a földút fagy nélkül eddig nem volt járható), és széttalicskáztam. A komposzt belseje lehetett olyan 5 fok, vagy még melegebb is az alja.

Mire végeztem, az utánfutó aljára, oldalára, és a talicskára is foltokban ráfagyott, 10 perc volt lakapargatni.

2016. jan. 3. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A vizes kezem tegnap odaragadt a kisajtó kilincséhez. Annyira nem volt hideg, hogy ott is maradjon, de egy kicsit ráfagyott. Úgyhogy megfelelő körülmények között kivitelezhető.
2016. jan. 3. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
Ha a hideg tárgyon van egy vékony kis jégréteg páralecsapódásból, a száraz kéz is oda tud tapadni. A lényeget már jól leírták, vékony vízréteg fagyása "ragaszt" ilyenkor.
2016. jan. 4. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!