Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná magyarázni...

JeeSuus kérdése:

Valaki el tudná magyarázni ezt a feladatot? A megoldás 2.8s, de nem értem hogy jön ki.

Figyelt kérdés
Az r1=0.1m sugarú tárcsa és az r2=0.15m sugarú hengeregymással párhuzamos forgási szimmetriatengelyei surlódásmentesen csapágyazott forgási tengelyek. A henger tehetetlenségi nyomatéka Θ=5kg. m2. A tárcsa és a henger a kerületükön összeérnek és F=500N erő szorítja őket egymáshoz, miközben a két felület között a csúszási súrlódási tényező μ=0.5. Kezdetben a tárcsa és a henger nyugalmi helyzetben van, majd a tárcsa n1=5s^-1 állandó fordulatszámmal forogni kezd. Mennyi idő elteltével szűnik meg a tárcsa és a henger érintkező felületeinek a csúszása?

2016. jan. 10. 12:04
 1/4 anonim ***** válasza:

f1=5 1/s->ω = 2πf1 = 10π 1/s, ekkora a tárcsa szögsebessége. Ahhoz, hogy megszűnjön a súrlódás, a relatív szögsebességnek 0-nak kell lennie. Tehát ennyire kell felgyorsulnia a hengernek. A forgómozgás alapegyenlete a hengerre:

M = Θβ = μFr2, mivel F = 500 N erő nyomja őket egymásnak.

Innen a szöggyorsulása: β = μFr2/Θ.

Az ω eléréséhez szükséges idő:

ω = β/2*t^2-ből:

t = sqrt(2ω/β) = sqrt(2ω/(μFr2/Θ)) = 2,89 s.

2016. jan. 10. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi!! Így már világos.
2016. jan. 10. 14:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem:

Innen a szöggyorsulása: β = μFr1/Θ.

Az ω eléréséhez szükséges idő:

ω = β*t -ből:

t = ω/β = ω/(μFr1/Θ) = 2,79 s.

2016. jan. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Igen, bocsi az uccsó sort elírtam!
2016. jan. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!