Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy áramköri ellenállás...

Egy áramköri ellenállás többletfogyasztást okoz?

Figyelt kérdés

Például van 2 külön áramkör, 1-1 aksival és 1-1 fogyasztóval, de az egyikben van pluszba a fogyasztó előtt egy nagyobb ellenállás.

Na most melyik aksi fog előbb lemerülni?

Azt szeretném megtudni hogy egy ellenállás veszteséget jelent-e, vagy csak annyi hogy leveszi az áramerősséget (minimális hőveszteséggel)?

Led + hagyományos index relé kapcsán merült fel bennem a kérdés, hogy a hagyományos izzó helyére beraknak egy ledet, de ez ügye nagyon gyorsan fog villogni mert a relének számít az elé rakott fogyasztó, ami led esetén jóval kisebb.

Ezért beraknak a led elé egy 5wattnak megfelelő ellenállást hogy a relé megfelelő sebességben villantsa az indexet, mert a hagyományos izzó is kb 5 wattos.

Kérdés az hogy most akkor tulajdonképpen ugyan úgy 5 wattos lesz a fogyasztás az ellenállás miatt?



2016. jan. 11. 10:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Mit jelent az elé? Soros vagy párhuzamos?


Általánosan ha sorosan raksz bárhova egy ellenállást, az mindig csökkenteni fogja a körben folyó áramot, mivel a beiktatása csak magasabb értékre növelheti a kör eredő ellenállását, azaz az áramfelvétel csökken.


Párhuzamosnál meg növeli a fogyasztást.


Milyen az indexrelé? A mechanikusban is szokott lenni egy elektronika és egy relé, ebben van egy kondenzátor. Az értékének módosításával változtathatod a villogási sebességet.

A nagyon régi bimetallos relét már nem is biztos, hogy használnak.


Egyébként a led-es izzókban van valami áramkorlátozás? Mert szerintem a kínaiak is kispórolják és akkor jócskán megrövidítik az élettartamát, tehát mindenképpen kell elé soros ellenállás.

A fő probléma viszont az szokott lenni, hogy a led nem vesz fel elég áramot az izzóhoz képest és így nem működik a relé sem, ilyen esetben párhuzamosan is szoktak kötni egy ellenállást a leddel, amin a hagyományos izzónak megfelelő áram folyik át körülbelül, tehát nem nyertél vele semmit.

Úgy oldd meg, hogy az áram csak a ledeken follyon át és ehhez alkalmas indexrelét használj, van teljesen elektronikus is, így nyerhetsz a legtöbbet rajta.

2016. jan. 11. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Minekvan ***** válasza:
50%

Az áramkör elemei ugye sorba vannak kötve: relé+ellenállás+LED, a relé ki-be kapcsolási sebessége nem függ az általa kapcsolt fogyasztóktól, ez esetben a LED+R.Ismerni kell azonban a LED üzemi áramát, feszültségét és ennek függvényében kiszámolható az ellenállás értéke.

R=(Ua-Uled)/Iled= ? Ua=akkufesz.,Uled=LED fesz.,Iled= LED árama.Az ellenállás terhelése P=Iled*(Ua-Uled).

Mivel a LED kevesebbet fogyaszt mint az izzó hasonló fényerőnél, kevésbé terheli az aksit, viszont az ellenálláson fellépő járulékos veszteség rontja a kör hatásfokát.

2016. jan. 11. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
50%
Az ellenállás, mint a neve is mutatja, az áramkörben zajló folyamatok ellen tesz. Más szóval, a rendszernek munkát kell végeznie, hogy az ellenállást "legyőzze". Ezt a munkát "valakinek" fedeznie kell, jelen esetben az egyik aksinak. A gyorsabb lemerüléssel. Az ellenállás nagysága és bekötési módja határozza meg, hogy ez a gyorsaság mekkora.
2016. jan. 11. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
Amennyiben már megvan a 12 V-ról működni képes ledes lámpa, ahhoz, hogy ugynaazt a villogási tempót tartsa illetve hogy az elektronika ne reklamáljon, ugyanakkora fogyasztást kell produkálnod, mint az eredti izzó. Az meg egy magasabb fogyazstás, mit a ledes megoldásod. Ezért BIZTOS, hogy párhuzamosan kötött ellenállás fog kelleni. Egy icipicivel nagyobb, mint az eredeti izzó ellenállása. Hogy mennyi ez az icipici, azt lehet számolni illetve egy állítható, potméteres ellenállással próbával belőni. Csak le lehessen olvasni a potiról, hogy mekkora az ellenállása, amikor pont jó.
2016. jan. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
Visszaolvasva félreérthetően írtam, szóval a ledes lámpa sokkal kisebb áramot enged át, tehát sokkal kisebb fogyasztású, mint az eredeti izzó. Ezért kell a fogyasztását hozzánövelni az eredeti izzóhoz a párhuzamos ellenállással.
2016. jan. 11. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

Próbáld ki, hogy a sima izzóval párhuzamosan bekötöd a ledes lámpát és megnézed, hogy villog illetve lesz-e hibajeled (ha az autó felismer és jelez kiégett lámpát stb.). Nagy eséllyel így is pont jó lesz minden, akkor meg egy, az eredeti izzóéval egyenlő ellenállást beeszel és kész.

Még falusibb módszerként az eredeti izzót otthagyod bekötve párhuzamban ,csak eldugod belülre valahová, ahol nyugodtan elvilloghat magában észrevétlenül.

2016. jan. 11. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes válaszokat.

A fogyasztás különbségen volt a hangsúly, és ahogy mondjátok is, hiába alig fogyaszt a hagyományoshoz képest kevesebbet a Led, ha be kell rakni egy ellenállást hozzá az indexbe hogy normálisan villogjon, akkor nem sok értelme van lecserélni a hagyományost.

Persze lehet kapni ledes reléket, csak azok horror árba vannak.

Mentek a pacsik.

2016. jan. 12. 06:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!