Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a szerepe a Jacobi-determin...

Mi a szerepe a Jacobi-determinánsnak, az általánosított dimenziónak és az általánosított entrópiának?

Figyelt kérdés
Mire alkalmazhatók? Mit fejeznek ki? Miért fontosak a káoszelméletben?

2016. jan. 30. 10:31
 1/5 anonim ***** válasza:

Jacobi determináns egy transzformációs tag az egyenletekben, amikor koordinátarendszert váltunk, pl kanonikusból polárba. Amellett, hogy az egyenleteket átírod a megfelelő mennyiségekkel ezzel még be kell szorozni.


Általánosított dimenzió alatt gondolom arra gondolsz, hogy a káoszelméletben vannak tört dimenziók. Ennek van egy számítási módja, a különböző kaotikus objektumoknak, mint pl a Koch-görbének vannak ilyen dimenziói.


Általánosított entrópia alatt nem tudom mire gondolsz. Alapjáraton az entrópia igazi értelmezését, ami manapság a csapból is folyik, csak a hangoztatók 99%-a azt sem tudja, hogy miért, az a rendezettség mértéke. Statisztikus fizikából alapmeggondolásokkal lehet felírni egy olyan összefüggést rá, hogy a rendszer lehetséges mikroállapotainak számának logaritmusa arányos az entrópiával. Ha a rendszernek csak egy állapota lehetséges, amikor minden nyugodt és nincs mozgás, akkor ln 1 = 0 az entrópia, tehát nulla entrópia jelenti a teljes rendezettséget. Ahogy nő a lehetséges állapotok száma, úgy nő az entrópia is, tehát minél rendezetlenebb egy rendszer, annál nagyobb lesz az entrópiája.

2016. jan. 30. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget :) az általánosított dimenziónál kérdezted, mire gondolok... az a baj, hogy tételcímként így volt megadva :/ azon belül volt szó korrelációs dimenzióról és geometriai interpretációról órán... :/ viszont nem találok semmit azzal kapcsolatban, hogy a dimenzióknak milyen szerepe van a káoszban, mire valók... a többihez minden esetre tényleg köszönöm a válaszokat :)
2016. jan. 30. 16:33
 3/5 anonim ***** válasza:

Az 1. válaszolót azzal egészíteném ki, hogy nem csak kitaláljuk az entrópia definícióját, amikor felírjuk rá az ln-es egyenletet.

Statisztikus fizikában először bevezetjük az információ fogalmát, a hiányzó információ az a p_i * ln(p_i), ahol P a valószínűség, pedig egy index. Megmutatható, hogy ha például p_1=1 és p_i=0 minden i>2 -re, akkor a hiányzó információ mennyisége 0, azaz teljesen ismert a rendszer. Nyilván, ez olyan mint amikor egy rendszer egy fizikai mennyiségnek a sajátállapotában van perturbálatlan térben, mindig ugyanazt a sajátértéket mérem 1 valószínűséggel.


Az entrópia a hiányzó információ mennyisége K_Boltzmann egységekben mérve.

2016. febr. 1. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első válaszban nem a Shannon-féle egyenletre gondoltam. Még annak a bevezetése előtt (bár ahogy nézzük) fel lehet írni azt amit írtam. Ott alapvetően abból indulunk ki, hogy van két egymástól teljesen elszeparált rendszerünk. Az egyesnek van N_1, V_1, E_1 részecskeszáma, térfogata és energiája, a másiknak meg N_2, V_2, E_2 részecskeszáma, térfogata és energiája van. Emellett az egyes rendszernek Ω_1 mikroállapota van, a kettesnek pedig Ω_2 mikroállapota van. Termodinamikából tudjuk, hogy ha a két rendszert összeeresztjük, akkor az entrópia additívan adódik össze, tehát a rendszer teljes entrópiája: S=S_1+S_2

A részecskeszám, térfogat és energiája is így tesz, szóval: N=N_1+N_2, V=V_1+V_2, E=E_1+E_2. A mikroállapotokra azonban ez már nem igaz. Ha a két rendszert összeeresztjük, akkor az egyes rendszer egyetlen állapotához Ω_2 lehetséges állapot fog tartozni, ergo a rendszer teljes mikroállapota Ω=Ω_1*Ω_2.

Ha ezt összevetjük az entrópia additív egyenletével és keressük az S(Ω) függvényt:

S(Ω)=S(Ω_1*Ω_2)=S(Ω_1)+S(Ω_2)

Ez pedig nem más, mint a logaritmikus függvény, hiszen csak neki van ilyen tulajdonsága, általánosan felírva:

S(Ω)=a*log(Ω)+b, tehát S(Ω) ~ log(Ω)

És innen lehet folytatni az első válasszal.

2016. febr. 1. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszaitokat, sokat segítettetek vele, sikerült a vizsgám és ha minden jól megy, a jövőben nem találkozok többet a káoszelmélettel :) :D
2016. febr. 11. 10:41

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!