Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » FIZIKA, elektromosságtan: Hol...

FIZIKA, elektromosságtan: Hol csapódik be a test felső, pozitív lemezbe?

Figyelt kérdés

Párhuzamos, vízszintes síkú, egymástól 4 cm-re lévő, 20 cm oldalhosszúságú négyzet alakú fémlemezek között a feszültség 300 V. A lemezek közötti távolság felezőpontjában a lemezekkel párhuzamosan egy 2 g tömegű, -4*10-6 C töltésű kicsiny testet lövünk a lemezek közé 0,5 m/s sebességgel.


a) Hol csapódik be a test felső, pozitív lemezbe?

b) Mekkora szöggel térül el a lemezek közötti áthaladás során ez a kicsiny test, ha tízszer akkora sebességgel lőjük be a lemezek közé, mint az első esetben?


Segítenétek?



2016. febr. 19. 20:43
 1/3 bongolo ***** válasza:

d = 0,04 m

U = 300 V

m = 2·10⁻³ kg

Q = -4·10⁻⁶ C

v = 0,5 m/s

A lemezek között homogén erőtér van:

E = U/d = 300V/0,04 m = 7500 V/m

A töltésre ható erő:

F = E·Q = ...

Ez negatív lesz, ami csak azt jelenti, hogy felfelé hat az erő. Nem kell utána már az előjellel foglalkozni.

Ez az erő gyorsítja a testet felfelé, ahogy belép a lemezek közé.

a = F/m = ...

t idő múlva fog becsapódni, miközben felfelé megtesz d/2 utat:

d/2 = 1/2·a·t²

t = √(d/a) = ...

Eközben előremegy v sebességgel, vagyis a lemez szélétől ekkora távolságra csapódik be:

s = v·t = ...


b)

Ugyanúgy kell az elejét számolni most is, úgy értem, hogy nem kell a végétől eltekintve mást számolni, olyankor is a fent kiszámított t idő múlva csapódna be. Viszont gondolom az jönne ki a 10-szeres sebességnél, hogy 10·v·t nagyobb lenne 20 cm-nél, ezért a test kilép a lemezek közül, mielőtt belecsapódna a fentibe. Ilyenkor nem a kiszámolt t ideig gyorsul felfelé, hanem csak addig, amíg vízszintesen át nem ér a túloldalra:

v₂ = 10·v = 5 m/s

s₂ = 20 cm = 0,2 m

s₂ = v₂·t₂

t₂ = s₂ / v₂ = 0,2m / 5 m/s = 0,04 s

Ennyi ideig gyorsul tehát felfelé, a függőleges sebességkomponense ekkora lesz:

v₃ = a·t₂ = ...

A szög pedig a vízszintes és függőleges sebességkomponens arányából jön ki: (rajzold fel, akkor látszik jól)

tg α = v₃/v₂

2016. febr. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


A megoldás szerintem rendben van, annyit tennék hozzá (bár ez a feladat szövegéből számomra nem derült ki _egyértelműen_), hogy a számítás során használt F erő nem csak az elektromos tér hatása, hanem a gravitációs erőt is bele lehetne számolni. Akár beleszámoljuk, akár nem, a test az első esetben becsapódik a felső lemezbe, a második esetben pedig elhagyja a lemezeket mielőtt becsapódna a felsőbe, így méginkább nem világos számomra, hogy a feladat alkotója bele gondolta-e számoltatani a gravitációs gyorsulás miatti erőt, avagy sem.

2016. febr. 20. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 bongolo ***** válasza:

Teljesen jogos... eredetileg nekem is eszemben volt, aztán ahogy írtam a választ, elfeledkeztem róla :(


A két erő összemérhető egymással (3 illetve 2 század newton), szóval nem lehet a gravitációt elhanyagolni.

F = E·Q + m·g

(itt Q negatív, az az erő felfelé hat, a gravitáció meg lefelé, szóval végülis ez kivonás lesz...)

2016. febr. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!