Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vírus az egy élőlény?

A vírus az egy élőlény?

Figyelt kérdés

2016. febr. 24. 12:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
69%
Nem, nem tekinti a biológia élőlénynek.
2016. febr. 24. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Azt valaki meg tudja írni, hogy minek tekinti a biológia a vírusokat?

2016. febr. 24. 13:14
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem szoktak kozejuk sorolni. Onallo eletre nem alkalmas, mindenkeppen gazdaszervezetre van szuksege a szaporodashoz. Anyagcsereje sincs.
2016. febr. 24. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"Élőlény mivoltuk vita tárgya; bár vannak génjeik és alkalmazkodnak környezetükhöz, önálló anyagcserét nem folytatnak."

[link]


Az a gond, hogy az élőlény, ill. élet definíciója is gyakran vita tárgyát képezi. Nincs teljesen egységes álláspont.

2016. febr. 24. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy a 4. válaszoló is írta, nem egyértelmű, hogy a vírusok önálló élőlények tekinthetőek vagy sem. A kutatók között sincs egyetértés ebben a kérdésben, gyakran úgy hivatkoznak rájuk, mint amik az élő és az élettelen határán vannak. Egy korábbi válaszomban bővebben is írtam erről:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

(a 11. válaszom második fele érinti a kérdést, korábbi válaszolók is írtak róla)

2016. febr. 24. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%
Hogy mi élő és mi nem, azt a nemrég elhúnyt Gánti Tibortól lehet megtudni. Nos, az általa felállított életkritériumok szerint a vírusok nem élőlények, mert önállóan, gazdaszervezet nélkül nem tudnak reprodukálódni.
2016. febr. 24. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok nagy rajongója a definíció önálló szaporodáshoz kötésének, elvégre ilyen alapon én se vagyok élőlény egy lakatlan szigeten :) Arról nem is beszélve, hogy az ember (sőt, majdnem az állatvilág egésze) is rá van utalva a bélflóráját alkotó temérdek baktériumfajra, amelyek nélkül semeddig nem élne, nemhogy szaporodna. Úgyhogy az önállóság hiányát számonkérni szegény vírusokon, hogy is mondjam, kicsit arrogáns dolog.


Az anyagcserés kritérium azért ennél sokkal jobb.

2016. febr. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindegyikőtöknek!
2016. febr. 24. 17:20
 9/12 anonim ***** válasza:
Az általános vélemény szerint a vírusok az élő és az élettelen határán vannak, én is így tudom.
2016. febr. 24. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Ozmium42 ***** válasza:
Baktériumok között is vannak obligát intracelluláris paraziták, és például az idegsejtek nem is osztódnak egyáltalán.
2016. febr. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!