Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon mi történne, ha egy...

Vajon mi történne, ha egy fekete lyuk, és egy antianyagból kialakult fekete lyuk találkozna?

Figyelt kérdés
2016. febr. 25. 05:06
 1/9 Tislerics Máté ***** válasza:
10%
Ez a fekete lyukak méretétől függ, de az tuti, hogy jelentős mennyiségű energia szabadulna fel. Talán egy galaxist is szét lehetne robbantani így...
2016. febr. 25. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
84%

Hát, ha mindkettőnek van akkréciós korongja és az "antianyag fekete lyuknak" antianyagból, az szép tűzijátékot rendezne.

Utána?

Lenne egy darab nagy fekete lyuk. Gondolom szép gravitációs hullámokat produkálna az összeolvadásnál.

De onnantól, hogy az anyag belépett az eseményhorizonton, nem tudjuk, mi történik vele, elég valószínűtlen, hogy megmaradnak az alapvető anyagtulajdonságai, gyanítható, hogy azok a tulajdonságok is megváltoznak, esetleg el is vesznek, melyek az anyagot az antianyagtól megkülönböztetik. Akkor meg tök mindegy, hogy antianyag vagy "normál" anyag potyog bele.


De ez elég hipotetikus kérdés, a jelen fizikai tudásunk szerint univerzumunk nem "szereti" az antianyagot, nincs benne jelen folyamatosan nagy mennyiség. Nem hogy egy fekete lyukra való, de még egy vacak kavicsra való se.

2016. febr. 25. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, itt akadtam el én is az eszmefuttatásban, hogy ha az anyag a fekete lyukon belül elveszti azt a tulajdonságát, amit azon kívül birtokolt, és csak tömegként van jelen, akkor tökmindegy. De mi van, ha mégsem? Ha teszem azt, a fekete lyuk nem más, mint egy olyan tömegű neutroncsillag, amelynek felszíne nem éri el a Schwarzschild-sugarat? Ebben az esetben továbbra is neutronként létezik a mag, és ha ez találkozna egy hasonló tömegű antineutron-maggal, akkor vajon mi történne?
2016. febr. 25. 09:49
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
76%

Bármi történne, sosem tudjuk meg. Anyag+antianyag=foton.

Az meg nem jut ki az eseményhorizonton.

Gondolom tömegének egy részét elveszti grav. hullám formájában, de ennyi.

2016. febr. 25. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
No éppen ez az érdekes a dologban! Hiszen ha fotonná válik minden bennük lévő tömeg, akkor már nem marad elég tömeg ahhoz, hogy továbbra is fekete lyukként "működjön". Vagyis pont az veszik el belőle (tömeg), amely azért felelős, hogy fekete lyuk lehessen, ergo nem marad fekete lyuk. Viszont amennyi tömeg két fekete lyukat kitesz, ha az mind annihilálódik (néhány századmásodperc alatt), akkor az tényleg képes lehet leradírozni akár több közeli galaxist is a környezetéből. Feltéve, ha a felszabaduló energiamennyiség nem bír tömeggel. De elvileg annak is van relativisztikus tömege, az vajon elegendő lenne-e arra, hogy továbbra is fekete lyukként működjön?
2016. febr. 25. 10:35
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezt lényegében senki nem tudja, mivel nem tudjuk, hogy mi történik a fekete lyukakba hulló anyaggal. Mindenki csak a saját elképzelését osztja meg.


Szerintem, ha nem lenne akkréciós korong, hanem csak a két csupasz fekete lyuk, akkor az összeolvadásuk úgy zajlana, mint bármilyen más fekete lyuk esetén. Egyrészt a fekete lyuk nem közönséges anyag, márha anyagnak lehet egyátalán nevezni, nem indokolja semmi, hogy azok a tulajdonságok, amik alapján az anyagot meg tudjuk különböztetni az antianyagtól, értelmezhetőek fekete lyukaknál is (hiszen ugyanúgy kvarkok eltérő kombinációja alakítja ki az anyagot és az antianyagot is, és elég valószínűnek tartom, hogy a kvarkok hagyományos elrendezése sem éli túl a fekete lyukba történő belépést). Illetve, ha mégis lenne "anti fekete lyuk", a gravitációs gödörből valószínűleg úgyse szabadulna ki semmilyen sugárzás (leszámítva azokat az effektusokat, amik amúgy is működnek).

2016. febr. 25. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:

Az valóban kérdéses, hogy a "relativisztikus tömeg" kitekert fogalma fenn tudna-e tartani egy fekete lyukat. De mint írtam is, a kérdés olyan szinten hipotetikus, belevéve azt is, hogy nagy valószínűséggel NEM létezhet bent anyag és antianyag, mint külön fogalom, hogy talán maga Hawking bácsi is azt mondaná rá, hogy a kérdés értelmetlen ,mert nem léteznek a peremfeltételei.


Egyébként nem te vagy az első, aki feltette a kérdést, itt van némi válasz, ami hajaz az én véleményemre (mármint, hogy a fekete lyuk, az fekete lyuk, akár antianyag, akár normál, szóval tökmindegy).

[link]


[link]


[link]

2016. febr. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"Igen, itt akadtam el én is az eszmefuttatásban, hogy ha az anyag a fekete lyukon belül elveszti azt a tulajdonságát, amit azon kívül birtokolt, és csak tömegként van jelen, akkor tökmindegy. De mi van, ha mégsem?"


leginkább mégsem, de egyébként mégis.


a helyzet az, hogy a Hawking-féle információ paradoxonnak pont az a lényege, hogy, ha a fekete lyukban az anyag csak mint tömeg van jelen, akkor sérül a kvantummechanika egyik alaptétele.


jelenleg nagyon úgy néz ki, hogy bár a lyukban csak tömegként van jelen az anyag, mégis megmarad egy lenyomat az eseményhorizonton, ami tartalmazza azt az információt, hogy miből áll a lyuk. (hogy konkrétan hogyan, arra vonatkozólag nincs jelenleg ötlet)

ebben az esetben pedig az anyag, illetve az antianyag fekete lyuk alapvetően különbözik és valami egészen furcsa dolog fog történni, ha összeolvadnak.


ez egyébként az elméleti fizika olyan magas régiója, amit itt biztosan nem fog tudni neked megválaszolni senki.

2016. febr. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ezt szerintem beküldhetnénk xkcd-re, hátha foglalkozik vele a kolléga…

[link]


A whatif@xkcd.com ímélcímre kell írni.

2016. febr. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!