Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik ma már a hallókészülék...

Létezik ma már a hallókészülék ellentéte?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, létezik-e olyan működő, civil közember számára is - ha drágán is - kapható "fülkészülék", ami gyakorlatilag a hallókészülékkel ellentétesen tud működni : magyarán a külvilágból beérkező össz. hanghatások együttesét tompítja.

Mielőtt bárki poénból beírná : közel sem füldugóra vagy sima vattára gondolok. Olyan készülékre, amivel kontrolláltan (akár hangerőállítással, akár hangszínszabályzással) lehet lehalkítani, tompítani, vagy akár abszolút meg is szüntetni a fül számára a környezetből jövő hangokat. Utóbbit - azaz a teljes némítást - ugye pl. egy füldugóval nem is lehet elérni.


Én esetleg úgy tudnám elképzelni - parasztiasan, mivel nem értek hozzá -, hogy a szerkezet tartalmaz egy mikrofont, a mikrofonról a jel pedig átfut egy miniatürizált microkontrolleren, ami leképezi a jelnek egy olyan negatívját, ami a valódi hangokkal összeadódva a fülben kioltja azokat, a dobhártyára beérkező összeadódott jel pusztán csönd.


Létezik ilyesmi? Hallott valaki ilyesmiről? Egyáltalán lehetséges lenne ilyet egy - akár nagyobbacska - hallókészülék méretében összehozni, vagy ennek akusztikai akadályai vannak?



2016. márc. 3. 21:05
 1/6 anonim ***** válasza:
28%
Füldugó.
2016. márc. 3. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Kulcsszó aktív zajszűrő(s fejhallgatók). Bosenak vannak nagyon jo darabjai, mm-ban ki is lehet probalni. A tobbi extra fubciot is meg lehetne valositani ezzel a technikaval amibek a mukodeset tokeletesen le is irtad
2016. márc. 3. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Léteznek ilyen készülékek, de 2 gond van:

- minél kisebb a frekvencia, annál jobban működik => tehát a mély hangokat jobban szűri. Mondjuk ez pont kiegészíti a füldugót, amelyik viszont magasabb frekvenciákat szűr jobban.

- általában 1 dimenzióban működik jól: tehát akkor, ha egy csőben terjednek a hangok. Itt van idő arra, hogy a jó távol elhelyezett mikrofon és hangszóró között, ahol fénysebességgel megy át a jel, számoljanak, míg a hang is odaér.

2016. márc. 4. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 EagleHUN ***** válasza:

Jól írja a 2-es és 3-as, aktív zajszűrés létezik, megvásárolható. Repülőgépek első osztályán alapfelszerelés. :)

(Egyébként tökéletesen leírtad működési elvét.)


De a teljes csönd elérhetetlen legalább 2 okból is.

- Az ember nem csak a hallójáratán keresztül kapja a "hangrezgéseket" hanem a szöveteken és csontokon át is.

Ezt nem tudod kiküszöbölni. (Vannak csontba ültetett hallókészülékek /erősítők/ is.)


- Az ilyen készülékek nem tudnak a teljes hangspektrum szélességében működni, vagy ahogy az egyik előző írja nem egyforma jósággal. A széles spektrumon (15-20Hz - 20-25kHz) lévő készülék egyenlőre túl nagy méretű lenne.

2016. márc. 4. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
79%

Ülj be a bme süketszobájába, nem akarsz többé csendet hallani

hallani.

2016. márc. 5. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Zenészként érdekelt volna, hogy - egy film által felkeltett érdeklődés nyomán - gyengített hallással valóban lehetséges-e technikát találni arra, hogy az ember "érezze"/"lássa" (pl. hanghullámképből) a zenét és az alapján tanuljon meg dolgozni vele.

Emiatt vetettem fel a kérdést.

2016. márc. 5. 23:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!