Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetika, kromoszómaszám...

Genetika, kromoszómaszám változásokkal illetve inverzióval kapcsolatban lenne pár kérdésem. Segítene aki kicsit is jobban érti mint én, és van pár szabad perce?

Figyelt kérdés

Valószínűleg az elméleti háttérben lévő hiányosságok miatt nem értem miért az a megoldás ami, pedig a leadott anyagot teljesen megtanultam, neten is kerestem, de a konkrét feladatoknál már a google se a barátom.


Nagyon örülnék ha vki elmagyarázná azt is h miért az a megoldás ami, és nem csak rábökne.


1) Ha egy allotetraploidot visszakeresztezünk valamelyik szülőjéhez steril utódokat kapunk. Ennek a steril utódnak a genotípusa:

A) n1 + n2

B) 2n1 + 2n2

C) 2n1

D) 2n2

E) 2n1 + n2


2) Egy allotetraploid kromoszóma szerelvénye:

A) n1 + n2

B) 2n1 + 2n2

C) 2n1

D) 2n2

E) n1 + 2n2


3) Egy allotetraploid hibrid fajt (2n = 60) visszakereszteztek az egyik vélt szülőjéhez (2n = 30). Ezután az F1 meiózisa során kromoszóma vizsgálatot végeztek. Amennyiben a keresztezési partner tényleg a szülő volt, akkor a következő kromoszóma elrendeződést kellett találniuk:

A) 30 pár

B) 45 monovalens

C) 60 monovalens

D) 30 pár és 15 monovalens

E) 15 pár és 15 monovalens


4) Neurospórában a his2 és leu2 lókuszok szorosan kapcsoltak. A his2 x leu2 keresztezésből a következő ritka oktád keletkezett:

his2/his2/his2/his2/letális/letális/leu2/leu2

Az oktád leu2 aszkospórái a következő genotípusúak:

A) n

B) 2n

C) n - 1

D) n + 1

E) 2n - 1



Az inverzióval kapcsolatban pedig annyi lenne a kérdésem ha adott egy inverzió ( 12345 C 6789 / 1276 C 54389 ) a C a centromer, és 2 átkereszteződés történik a 4 és 5 valamint a 6 és 7 között és az átkereszteződésben mind a 4 kromatida részt vesz akkor miért 100%ban keletkeznek abnormális meiótikus termékek ? Ha 2 kromatida között történik az átkereszteződés, akkor pedig egyik utód sem lesz abnormális ! Ezt a sémát hogyan kéne elképzelnem a fejemben ?


Előre is köszönöm a válaszokat, ha vki csak 1-2 feladatban tud segíteni, nem az összesben, azt is megköszönném ! Ahogy bármi más elméleti kiegészítést is !



2016. márc. 15. 13:03
 1/3 anonim válasza:
Sajnos csak egy dologban tudok segíteni: nem kell szóköz a mondatvégi írásjel elé. :D
2016. márc. 15. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:

1-E

Az alloteraploid egyed kromoszómakészletének fele megegyezik az egyik szülőével (fele pedig a másikkal). Így az ivarsejtében levő kromoszómakészlet felének lesz párja az egyik szülő ivarsejtjével történő megtermékenyíts során, a másik felének viszont nem.

(n1 = az egyik szülőre jellemző haploid kromoszómaszám, n2 = a másik szülőre jellemző haploid kromoszómaszám)


2-B

A fentiek alapján, ha nem egyértelmű, írj.

(mellesleg gondolom a kérdés egy allotetraploid kromoszómaszerelvényére vonatkozik, mert azt nem tudom, milyen az az allotetraploid kromoszóma)


3-E

(már ha a monovalens azt jelenti, hogy a kromoszómának nincs száma)


4-

Ezt nem tudom értelmezni. Ha a his2 és a leu2 lokuszok, akkor hogyan lehet ezeket keresztezni?


inverzió:

Az átkereszteződések után a következő kromoszómák jönnek létre:

12345 C 6721

9876 C 54389

Ez így nyilvánvalóan nem túl jó (feltételezve, hogy a számok géneket jelentenek).

A kromatidákkal kapcsolatos részt nem egészen értem.

Nyilván akkor lesz minden utód abnormális, az átkereszteződés után az összes kromatida hasonlóan néz ki. Azt nem igazán értem, miért nem lesz abnormális utód, ha két kromatidaközött történik átkereszteződés. Ekkor az ivarsejtekbe kerülő kromoszómák fele abnormális, fele normális. Lehet, hogy a hibás kromoszómákat tartalmazó egyedek ki se fejlődnek, de ez ellentmond a feladat első részének.

2016. márc. 15. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hogy vetted a fáradtságot, sokat segítettél!
2016. márc. 16. 01:20

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!