Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik esetben történik...

Melyik esetben történik munkavégzés (fizikai értelemben) : Ha valaki a felfelé egyenletesen haladó mozgólépcsőn állva tart a kezében egy súlyt - vagy, ha egy pincér egy állandó magasságban tartott teli tálcát visz?

Figyelt kérdés
És mivel indokolható?
2016. ápr. 20. 19:15
 1/10 A kérdező kommentje:
Úgy tudom, hogy a pincéresnél nincs munkavégzés, - de a másiknál miért van? (volt még 2 válaszlehetőség, de azok eleve esélytelenek voltak) (ezekhez képest szerintem).
2016. ápr. 20. 19:36
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőnél sincs. Pontosabban van - de azt a lépcső végzi, és nem te.

Persze csak fizikai értelemben, mert biológiailag mindkettőnél van.

2016. ápr. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi - szerintem is így lehet, de az egyik helyen olvastam, hogy a pincéres sztoriban nincs munkavégzés (fizikai értelemben). Akkor most mi van?

Mint már írtam is, volt még 2 válaszlehetőség, amik simán kiestek.

2016. ápr. 20. 21:39
 4/10 anonim ***** válasza:

Munkát akkor végzel, ha erőt fejtesz ki egy adott útvonalon.

A pincérnél vízszintesen nincs erő, függőlegesen meg nincs út (ideális esetben), ezért nincs munka.


A mozgólépcsőn (legyen inkább lift) függőlegesen van út és erő is, ezért van munka is. Azonban ezt a munkát nem te végzed, hanem a lépcső - te csak egy tartóelem vagy itt.

A lépcsőn menet közben semmivel sem nehezebb tartani egy tárgyat, mint a földön állva.

2016. ápr. 20. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszi - én is így gondoltam - csak akkor egyik válasz sem lesz jó, pedig elvileg egynek kellene lennie

Hangsúlyozom, 2 választ eleve kizártam, mert ott kétség sem merült fel.

2016. ápr. 21. 00:08
 6/10 Ozmium42 ***** válasza:
85%
Szerintem az első esetben van munkavégzés. A mozgólépcső végzi, ez igaz, de a második esetben még az se. A munka energia átadást jelent, az első esetben ez megtörténik az által, hogy a súly magasabbra kerül (m*g*h): emelési munka, potenciális energia növekszik. A második esetben a tálca azonos magasságban mozog, így nincs emelési munka.
2016. ápr. 21. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszi - de szerintem nem ez lehet a megfejtés, mert az általam kiejtett 2 lehetőség egyike az volt, hogy : egy egyenletes sebességgel haladó villamoson áll valaki kezében csomagot tartva. És, egy jó válasz van. Ebből arra következtetek, hogy az emberre vonatkozhat a kérdés, hogy végez-e munkát.
2016. ápr. 21. 14:49
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

A mozgólépcsős esetben van egy bizonytalan pont: melyik inerciarendszerben akarjuk ismerni a munkavégzését a vélhetően tartó erőnek. Ne feledjük ugyanis, hogy az energiák és munkák minden fizikai mennyiséghez hasonlóan attól függően vesznek fel különböző számértéket (tehát akár innen nézve nullát, onnan nézve nem nullát), hogy milyen rendszerből mérünk.


Tehát egy álló laborrrendszerből nézve a kéz és a súly közti erő végez munákt, a mozgólépcsővel együttmozgó rendszerben meg nem.


Szóval mire gondolhatott a tankönyvszerző??? Na meg a lektor.

2016. ápr. 21. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Szerintem rájöttem a megfejtésre. Egy helyen azt olvastam, hogy a pincéres sztoriban nincs munkavégzés (fizikai értelemben). Akkor viszont csak az lehet - erre ma hajnalban jöttem rá - nem tudtam rendesen aludni - de nem e-miatt : A csomag szempontjából nézhette a kérdésfeltevő : A mozgólépcsőn a csomag magasabbra kerül, vagyis növekszik a helyzeti energiája - vagyis munkavégzés történt.
2016. ápr. 23. 06:14
 10/10 Ozmium42 ***** válasza:
Ezt írtam.
2016. ápr. 23. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!