Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetikában, vércsoportban...

Genetikában, vércsoportban segítség? Genetika feladatban lenne szükségem óriási segítségre. Genetika, vércsoportok, keresztezés stb.

Figyelt kérdés

50 db A-s vércsoportú nyulat mesterségesen megtermékenyítenek egy AB vércsoportú nyúl spermájával. Az utódok között a következő arányokat kapták:


50% A vcs.

43,75 % AB vcs.

6,25 % B vcs.


Ha ugyanezen nyulakat egy 0-s vércsoportú hím spermájával termékenyítik meg, milyen arányban kapunk 0-ás vércsoportú utódokat?



2016. máj. 2. 23:35
 1/10 anonim válasza:
Ugyanezen nyulak alatt az elejen levo 50 db nyulat vagy az utodokat erted?
2016. máj. 3. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nyilvan az ugyanezen nyulak alatt a kezdeti 50 nyulat ertjuk. (Egyebkent azt irna, hogy ha az utodokat megtermekenyitjuk…)


Az 50 A-s nyul kozt van AA genotipusu es A0 genotipusu. Az AA x AB keresztezes 50% “A“ vercsoportot es 50% “AB“ vercsoportot eredmenyez. Az A0 viszont 50% A-t, 25% AB-t es 25% B-t.

Namost a teljes utod tomegben 6.25% a B, ami viszont csak A0 genotipusu anyatol johet, meghozza 25% aranyban. Vagyis az A0 anyak utodai a feladatban: 6.25*4 = 25%, azaz az utodok negyede jon A0 genotipusu anyatol. Feltesszuk, hogy az anya vercsoportja nem befolyasolja a szuletesi ratat, ergo ha az utodok negyede jon A0 anyatol, akkor az anyak negyede A0. Most mar ennek a logikanak a menten levezetheted, hogy ha az anyanyulak negyede A0, maradek haromnegyede AA genotipusu, akkor ezek keresztezese 0 vercsoporttal mit fog eredmenyezni.

2016. máj. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha az eredeti nyulakat érted alatta:


A kérdés, hogy az 50 nyúl hány százaléka A0-ás és hány százaléka AA-s genotípusú.


B-s nyúl csak úgy születhet, ha egy A0-ás anya a 0-t adja tovább (50%), az AB-s apa pedig a B-t (szintén 50%). Tehát az AB-s spermával megtermékenyített A0-ás anyák negyedének születik B-s utódja. Ebből következik, hogy az anyák 4*6.25% = 25%-a kellett, hogy A0-s legyen.


0-s vércsoportú spermával ezek felerészben A0-s, felerészben pedig 0-s utódokat hoznak létre. Így a válasz 25% fele, azaz 12.5%.

2016. máj. 3. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Úristen! Nagyon szépen köszönöm a segítséget mindenkitől! Miután levezettem amit írtatok (2.és 3.válaszoló) megértettem a logikát. Nem biztos, hogy képes lennék egy hasonló feladatot levezetni, de értem már az összefüggést!

Viszont! Visszafelé, ellenőrzésként próbáltam számításokat végezni. Ugyebár kiszámítottátok, hogy az 50 anyának a 25%-a A0-ás genotípusú. (tehát 12,5 nyúl de ez mellékes :) ) Ugye meg vannak adva, hogy milyen arányban születtek a különböző genotípusú utódok. S ezt a két dolgot nem tudom összekapcsolni. Tehát hogy milyen módszerrel tudnám igazolni, hogy a számításomat, miszerint az 50 anyának 25%as A0-as. Tehát egy olyan számítás menetet keresek amivel kijönnek a kérdésben megadott arányok (43,75% és 6.25%)

Lehet, hogy nagyon egyszerű a válasz, de képes vagyok túlbonyolítani és akkor elveszek a sorok közt.

Előre is nagyon szépen köszönöm annak aki ebben is segít!

2016. máj. 3. 20:55
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem annyira biológia, hanem láthatóan a matematikai oldalát nem érted. Lényegében ez egy kombinatorikai / valószínűségszámítási probléma.


Sokféle példával szokták szemléltetni, vegyünk egy ilyet:

Egy zsákban vannak kék labdák és piros labdák. A piros labdák 10% eséllyel hibásak, a kékek pedig 20% eséllyel. Mi az esélye hogy hibásat húzok, ha

- a zsákban csak piros van

- csak kék van?

- fele piros, fele kék?

- 90% piros, 10% kék?


Hát az első kettőre könnyű a válasz: ha csak piros van, akkor a pirosakra jellemző 10% eséllyel húzok hibásat, ha csak kék akkor 20%.


A második kettőre pedig a következő a logika:

Mind a piros, mind a kék a saját arányában járul hozzá a hibás húzáshoz. Nyilván ha csak nagyon-nagyon kevés a kék, akkor inkább a piroshoz közelebbi hibarátát (kb 10%) fogjuk kapni, míg ha nagyon kevés a piros, akkor inkább a kékek hibarátájához (20%) közeli értéket kapunk. Intuitíven érezzük ez alapján, hogy ha fele-fele a labdák aránya, akkor pont a hibaráták átlagát, azaz 15%-ot kapunk. És ez így is van.


A számokat úgy kapjuk, hogy az arányokat összeszorozzuk a hozzájuk tartozó hibarátával és ezeket összeadjuk. Ehhez előbb %-ról át kell váltani arányra, azaz: 100% = 1, 90% = 0,9 stb, azaz százalékérteket elosztjuk 100-zal. (Amúgy is érdemes erre átszokni.)

Pirosak aránya tehát: 0,5; hibaráta: 0,1. Kékek: 0,5 és 0,2.

Szorozzuk és adjuk őket össze: (0,5*0,1) + (0,5*0,2) = 0,15


Ugyanez a logika akkor is, ha 90% a piros labda és 10% a kék: (0,9*0,1) + (0,1*0,2) = 0,11 (azaz 11%)


Ugyanez a biosz feladat is:

A kiindulásban AA-s nőstény 50% eséllyel ad AB-t és 50% eséllyel A-t, míg az A0 50% A, 25% AB és 25% B. Ugye a kettőféle anya összege 100% (azaz 1),

tehát ha az AA-t x-nek vesszük, akkor az A0 = 1-x.

Akkor tehát ez lesz az egyenletünk:

(x*0,5) + ((x-1)*0,5) = „A-s utódok (50%)”

(x*0,5) + (x-1)*0,25) = „AB-s utódok (43,75%”

(x-1)*0,25 = „B-s utódok (6,25%)”


Innen meg már bármelyikből kijön, hogy x = 0,75 (azaz AA-s anyák 75%-ot adnak). Ugyanezt visszaírjuk a nullás keresztezéssel, csak ott az AA-s mind A0 genotipusú, A-s vércsoportú kölyköt ad (0,75*1), míg az A0-ok fele-fele arányban (0,25*0,5 = A0 és 0,25*0,5 = 00). És ennyi.

2016. máj. 4. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Szia!

Kombinatorika és valószínűség :) ez az ami gimi elején nagyon ment, mára meg a feledés homályába veszett :) Pedig jeles vagyok matekból, de képtelen voltam rájönni, hogy ez ehhez a témakörhöz tartozik. Ezúton is köszi szépen :)


Az első példa szemléltetése tökéletes! *.* Isteni! Amikor először átolvastam a kommented akkor mondtam, hogy najó, akkor ezt még egyszer és alaposabban, ekkor értettem meg a piros-kék labdák példáját.

A százalékból arányosságra átváltást nagyon szépen köszönöm! Tényleg nagyon hasznos és most már tudni fogom ezután is! :D

Ezután az eredeti feladatra visszatérve 100%-ban megértettem mindent! De tényleg! A labdák nélkül valószínűleg nem sikerült volna :)


ÉS!

Mikor eleinte az egyenleteken gondolkoztam akkor eszembe jutott, hogy az előzőekben megtudtuk, hogy az 50 anyának a 25%a A0-ás, a maradék 75% AA-s. Tehát A0 = 1-x alapján tudjuk, hogy az x=75% = 0,75 . És ha az egyenletbe beírom az x-1 helyére a 0,75-t akkor szépen kijönnek az arányok (0,5=50% | 0,4375=43,75% | 0,0625=6,25%). És így végképp megértettem minden összefüggést. Mondhatni ez a válaszod sokkal többet segítette szinte mint az előző ^^


Ezúton is nagyon hálás vagyok és nagyon szépen köszönöm, hogy időt és energiát szakítottál arra, hogy segíts!

Köszi szépen ;)

2016. máj. 4. 21:49
 7/10 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

A tananyag előrehaladtával akadt egy kis dolog amit nem magyarázott el a tanár. Röviden itt van összefoglalva a kérdésem:

[link]

Köszi előre is!

2016. máj. 10. 22:23
 8/10 anonim ***** válasza:
Mert a másik kettő is ugyanolyan.
2016. máj. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Az okés, arra a példára rájöttem, de ilyenkor mi van?

[link]

Itt már nem ugyanolyan a két genotípus, ergo kell a 4 variáció! Na de ezek után az I.sorból vagy a II.ból készítünk 4x4-es táblát? Lehet, hogy a II. sor helytelen, de erre vagyok kíváncsi, hogy miért! Mert semmi kőbevésett törvényt nem találtam rá, hogy mikor melyik betű hova megy.

2016. máj. 10. 23:33
 10/10 anonim ***** válasza:

Semmi értelme sincs úgy felosztani a nyolc elemet.


A 4x4-es táblát az [AB AB aB aB]-ból és az [Ab Ab ab ab]-ból készíthetsz. Az első halmazból lesznek a sorok, a második halmazból az oszlopok.


Állj meg és gondolkodj egy picit. Egy AaBB genotípusból milyen ivarsejtek tudnak létrejönni? AB, AB, aB vagy aB. Ez az első halmaz, ezt adhatja az anya.


Az apa Aabb-jéből ugyanígy Ab, Ab, ab, ab ivarsejtek jöhetnek létre.


Az utód genotípusa a fenti kétszer négy ivarsejt valamelyik véletlen kombinációja lesz.

2016. máj. 11. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!