Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » E=mc² elvileg az összener...

E=mc² elvileg az összenergiát adja meg egy adott testnek, de hogy lehet ez ennyire nagy szám (többi lent)?

Figyelt kérdés
Mármint jó, elfogadom,hogy ilyen nagy energiája van egy testnek, de akkor ha mozgási/helyzeti/rugalmas/hő stb energiát számolunk, akkor miért kapunk jóval kisebb eredményt? (én úgy fogalmaztam meg magamnak mert ezek viszonyítottak de ez tuti hülyeség...szóval eltudnátok magyarázni? :S)

2016. máj. 11. 07:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
ez jött ki
2016. máj. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert a mozgási, helyzeti, satöbbi energiák a test összes energiájához képest elenyészően kicsik.
2016. máj. 11. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Mojjo ***** válasza:
100%

A fenti képlet nem egy test összenergiáját adja meg, hanem az ún. nyugalmi energiáját. Ha elkezded összeadogatni a mozgási, helyzeti, hő stb energiáit, akkor tényleg közel-távol nem ez fog kijönni - egyszerűen azért, mert a kettőnek semmi köze egymáshoz.


Amikor atomerőműben maghasadás történik, vagy a csillagokban fúzió, akkor az anyag tömegének egy nagyon kis része tűnik el, és ez a kis rész sugárzódik ki energiaként (rendkívül leegyszerűsítve a dolgokat). Az E = mc^2 megmutatja nekünk, hogy m tömegű anyag mennyi energiává képes átalakulni.

2016. máj. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

'E=mc² elvileg az összenergiát adja meg egy adott testnek'


Nem, nem azt adja meg. Az egyenlet az elmeleti, teljes annihilaciokor kibocsatott energiamennyieseget adja meg (ertsd: antianyaggal torteno talalkozas), tehat sem helyzeti, sem kinetikus energiat nem fogsz belole kiszamitani. A helyzeti, kinetikus, hoenergia stb. ehhez kepest tenyleg szinte elhanyagolhato ertekek.

2016. máj. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Megadhatja az össz energiát is, ha az m a teljes tömeget jelenti. Más szóval: ha egy testnek növeled a hő, mozgási stb energiáját, akkor nő a tömege is. (pl. relativisztikus tömegnövekedés mozgás hatására).
2016. máj. 11. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Mármint jó, elfogadom,hogy ilyen nagy energiája van egy testnek, de akkor ha mozgási/helyzeti/rugalmas/hő stb energiát számolunk, akkor miért kapunk jóval kisebb eredményt?"


Mert, ha pár gramm anyag leadja neked hő vagy mozgási energiáját, akkor az kevésbé drasztikus, mintha a teljes energiáját leadná. Gondolom láttál már nukleáris robbanást.

https://www.youtube.com/watch?v=qjnm3V0xYjI

2016. máj. 11. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat...am ezt az "összenergiát" a Mozaikos Tk-ből (99o képlet alatti rész) vettem...
2016. máj. 11. 17:27
 8/11 Mojjo ***** válasza:

Hát igen, vannak hülyeségek a tankönyvekben is. Sajnos igencsak sokszor és sok. Meg vannak "hivatalos" hülyeségek is, amiket úgy _kell_ tanítani, pedig tudjuk, hogy köze nincs a valósághoz. Most ami eszembe jut, hogy a gimisekbe (talán már az általános iskolásokba is) beleverik, hogy a proton meg a neutron tömege egyenlő - pedig nem az. De van még pár hasonló, ami most nem jut eszembe. És ki tudja, hogy hány hülyeség van, amiről nem tudok...


Röviden és tömören az E = mc^2 képletről a wikin:

[link]

2016. máj. 11. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Csak gondolj bele: egy gramm uránból kb. annyi energia nyerhető, mint egy tonna szén elégetéséből. Ez kb. fedezi egy átlagos magyar háztartás egy-másfél havi tüzelőjét. Szerinted annak az egy grammnyi uránnak mekkora hőmérsékletűnek kellene lennie ahhoz, vagy mekkora mozgási energiával kéne rendelkeznie ahhoz, hogy az hővé alakulva bő egy hónapig fűtse a házat? :)
2016. máj. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
9-nek: hogy mekkora mozgási energiával kellene rendelkeznie 1g uránnak? Hát körülbelül akkorával, mintha fénysebességgel mozogna. Vagy 2-szer annyival?
2021. szept. 2. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!