Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van ez a híres lézeres...

Hogy van ez a híres lézeres példa, amivel gyorsabb a mozgás a fénysebességnél?

Figyelt kérdés

Hogy ha lézerrel pl. egy másik bolygóra mutatunk, és gyorsan mozgatjuk, az gyorsabb a fénysebességnél. Ebben a videóban említik:

https://www.youtube.com/watch?v=7KDB96goRsY


Ilyen primitív módszerrel kijátszható a fénysebesség-korlát?

És említenek egy másik dolgot is, a fényrobbanást (light boom) vagy mit, ami szintén gyorsabb a fénysebességnél. Az micsoda?



2016. máj. 26. 15:11
 1/7 Rion_marcus ***** válasza:

A light boom szerintem a cserenkov-effektus lesz, itt ugyanis a részecskék a közeg (értsd vízbeli) fénysebességet haladják meg, a vízben ez a valódi vákuumbeli (ez a tényleges max sebesség) fénysebességnek a 3/4-e.


Azt a lézerest meg nem értem, a lézer projektort forgatják fénysebességel, vagy hogyan tud instant irányt változtatni? Számomra ez marhaságnak tűnik, de lehet van valaki nálam járatosabb a témában aki érti miről beszél.

2016. máj. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Ozmium42 ***** válasza:

Amit az első példában említesz, az azért lépheti át a fénysebességet, mert nem is történik igazi mozgás, csak látszólagos. Árnyékkal is meg lehet csinálni.


[link]

2016. máj. 26. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Többször volt már mindkét kérdés!

1: itt nincs valódi mozgás. Látszólagos mozgás meg akármilyen gyors lehet.

2: Igen, ebben az esetben a részecske gyorsabb, mint a KÖZEGBELI fénysebesség, és ez egyfajta sugárzást okoz.

Olvass vissza, nagyon részletes válaszok is voltak már.

2016. máj. 26. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Mojjo ***** válasza:
100%
2016. máj. 26. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Kérdező mentségére "vótmá" ügyben, most rászántam egy kis időt, tíz perc alatt még azt a hasonló tartalmú kérdést sem tudtam a keresővel megtalálni, amire én is válaszoltam. Pedig szerintem max egy hónapja volt.
2016. máj. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 bongolo ***** válasza:
100%

Az általad linkelt videóban is mondják, hogy nem mozog gyorsabban olyankor sem semmilyen anyag a fénysebességnél. Vagyis a fénysebesség-korlát nincs kijátszva.

Ebben a másik videóban kicsit hosszabban magyarázzák el.

https://www.youtube.com/watch?v=lR4tJr7sMPM


Ha nem tiszta a videó vége: A végefelé azt mutatják, hogy a képernyődön, amit éppen most nézel, a pixelek sebességkorlátja nem is a fénysebesség, hanem 0 m/s. Nem haladhatnak annál gyorsabban. Mégis, a kép, amit mutatnak, haladhat annál sokkal gyorsabban. Mert az nem anyag. Ugyanez van a lézersugár által megvilágított ponttal a Holdon.

2016. máj. 27. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
*
2018. okt. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!