Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen görbe határolja az egy...

Milyen görbe határolja az egy pontból fix sebességgel, mindenféle irányba indított ferde hajítások útvonalait?

Figyelt kérdés

100 m magasságban felrobbantunk egy petárdát. Sok millió részre robban, mindegyik szilánk 20 m/s-mal indul, mindenféle irányban, ferde hajítással, légellenállás elhanyagolásával. (g=10)

Milyen görbe forgatásával lehet határolni azt a térrészt, amelyben a szilánkok repülnek?



2016. jún. 2. 17:45
1 2
 1/12 crudy ***** válasza:
Jó vagyok fizikából, így lehet tudok segíteni de ezt igazából nem értem pontosan. Ha a robbanás köré rajzolsz egy kört akkor lényegében megadtad az össze irányát a repeszeknek. Vagy ha nagyon nem erről van szó akkor pontosítsd.
2016. jún. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem lehetne végtelen nagy magasságban, potenciálos erőtérben?
2016. jún. 2. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

A kérdés korrekt. Esetleg a 17:55-ös kedvéért lehet úgy is mondani, hogy az a kérdés, hogy melyik forgás (a feladat hengerszimmetriája okés) felület által határolt térrészben találhat el egy-egy pontot egy szilánk.


A 17:58-asnak: dehogynem. Egyrészt eleve potenciálos erőtérben van kitűzve a feladat. Másrészt elsőre felejtsd el, hogy kezdetben 100 méter magasan van a petárda, oldd meg így a feladatot, a kapott megoldásodat egy a robbanástól 100 méterre a g vektorokra merőleges síkkal elvágva kapjuk a végeredményt az eredeti feladatra.


Hasonló feladat volt nemrég kitűzve a KöMaL-ban is, talán annak a megoldása segít elindulni:

[link]

Ha valakinek megvan az újság, akkor ott részletesebben is leírnak többféle megoldást.

2016. jún. 2. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Érzésre tuti, hogy parabola, de bizonyítani nem tudom. Jó kérdés!
2016. jún. 2. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A pályák burkológörbéje lefelé a függőleges tengelyhez aszimptotikusan közelít, a parabola biztosan nem jó.
2016. jún. 2. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Fogalmazzuk át a feladatot a matekosoknak.


Vegyünk fel Descartes-koordinátarendszert úgy, hogy az y-tengely g-vel ellentétes irányban mutat, és a robbanás helye van az origóban. Legyen v0 = 20 m/s. Keressük a burkológörbét az x ≥ 0 félsíkban, és legyen 0 ≤ φ0 ≤ π egy repeszdarab kezdősebességének az y irányú egységvektorral bezárt szöge. Ekkor a repeszdarab pályájának egyenlete

g*x^2/(2*v0^2*(sin(φ0))^2) – x*ctg(φ0) + y = 0.


A feladat: Adott y-hoz melyik a legnagyobb x, amire létezik φ0, hogy van megoldása az egyenletnek? Az y = x(y) görbe fogja adni a kérdéses burkolót. (y, x, φ0 mind valósak meg ilyenek…)

2016. jún. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

A parabola nagyon jól (tökéletesen?) közelít:

[link]

2016. jún. 2. 22:38
 8/12 bongolo ***** válasza:

v₀ = 20

y₀ = 100

Az α szögű ferde hajítás pályája:

x = t·v₀cosα

y = y₀ + t·v₀sinα - g/2·t²

- - - -

y = y₀ + x·tgα - g/2·(x/(v₀cosα))²


Tudjuk, hogy 1/cos²α = tg²α + 1

Jelenleg g/(2v₀²) = 1/80

Legyen tgα = c


Ezekkel:

y = 100 + x·c - (x²/80)(c²+1)

(x²/80)·c² - x·c + (x²/80 + y - 100) = 0


Az (x;y) koordinátát akkor fedi le a pálya, ha van olyan c, amire ez az egyenlet megoldható; vagyis ha a c-ben másodfokú egyenlet diszkriminánsa nem negatív:


x² - 4(x²/80)(x²/80 + y - 100) ≥ 0

x²/20·(20 - x²/80 - y + 100) ≥ 0

y ≤ 120 - x²/80


Ez tényleg parabola.

2016. jún. 2. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

4-es válaszoló vagyok.

Hát én mondjuk nem tudom követni az előző bonyolult matekot, de örülök, hogy parabola lett, mert így jól tippeltem.

5-ösnek:

válaszodból arra következtetek, hogy mivel a pályagörbék aszimptotikusan közelítik a függőleges síkot, ezért nem lehet parabola.

Én viszont alig látok a gyanútól, hogy de. A parabola is pont ilyen.

Van olyan fogalom, hogy érintő vektor? Vagy érintő egyenes, vagy mi, ami parabola esetén szerinten x növekedésével a függőlegeshez tart. Szerintem aszimptotikusan is.

Persze aki tényleg ért hozzá, könnyen leiskoláz engem, ha rosszul gondolom, mert csak halvány emlékeim vannak matekból.

2016. jún. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

bongolo: Köszönöm!

Akkor így megvan a max. kiszóródási táv is: √(120·80)

és az ehhez tartozó szög is a másodfokúból: arctg(1/√6) ~22.2°.

2016. jún. 3. 18:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!