Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » >Térkertészet< - Létezik...

>Térkertészet< - Létezik ilyen? Hogy adott alapterület felett, több szinten próbálnak meg arányosan több ehető mindenfélét termeszteni?

Figyelt kérdés

Létezik olyan, vagy ahhoz hasonló kivitelezés, hogy egy adott tulajdonban levő terület felett több szintben óriás edényeket emelnek fel egymás fölé, abba termőföldet öntenek s valami alacsony, rövid gyökerű haszonnövényt, pl. learatható búzát termesztenek?

Kivitelezhető lenne ez az elképzelés? Valósított meg már valaki - magánszemély, farmer, kis-, vagy nagyvállalkozás - ehhez hasonló mezőgazdasági termesztést?


Mik egy ilyen megvalósításának a hátrányai? Elviekben lehetséges lenne hozzá adott területről elég termőföldet kitermelni (a szintekre való elosztáshoz)? Milyen többlet lenne térbeli elrendezéssel kitermelhető?


Illetve melyik lehetőséget lenne könnyebb, gazdaságosabb, praktikusabb, termelékenyebb megvalósítani:

- az alapterülettől felfele építkezni, azaz pl. fémvázas emelvényeken, a szabad ég alatt építkezve kialakítani a szinteket, VAGY

- az alapterülettől lefele építkezni, azaz a föld alá szinteket kiásni, és ott termeszteni?


Az utolsó kérdésre nekem magától értetődő lenne az első opció, de fenntartom a lehetőségét, hogy rosszul gondolom, azért jutott eszembe, hogy erre is rákérdezek.



Köszönöm válaszaitok!



2016. jún. 2. 19:03
 1/7 anonim ***** válasza:
Létezik ilyen megoldás, ahol egy emelő szerkezet mozgatja lánckerekes megoldással a konténeres növényzetet, általában hidropóniás rendszerek.
2016. jún. 2. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem a kérdésedet, de próbálok válaszolni.

Olyat láttam már, hogy falon és hasonló szerkezeteken termett eper,saláta stb.,de amiről te beszélsz az szerintem kivitelezhetetlen lenne.

Lépcsőkkel és megfelelő tájolással lehet trükközni egy kiskertben, a föld is kinyerhető, viszont ez drága és csak kicsiven működik.

A kérdésedből ha jól olvasom te arra gondolsz, hogy hogyan lehetne egymás felett termelni?

Szvsz ez kicitelezhetetlen, mert ami többlet terem fent annyival kevesebb fog lent mivel árnyék keletkezik.

2016. jún. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Hidroponika! De jó! Most olvasok róla: [link] (kár, hogy nem értek belőle 100%-ig mindent =/ )

Tud valaki arról, hogy magánemberek házilag, egy-két hektáros területen próbáltak-e ilyet megvalósítani? Vagy ilyet csak nagy cégek tudnának kivitelezni?


#2-es: Igazad van, az árnyék pont nem jutott eszembe. Ez esetleg LED lámpákkal nem lenne helyettesíthető?

2016. jún. 2. 20:44
 4/7 anonim ***** válasza:
Megvalósítható de drága lenne. Az árnyékot viszont azzal is ki lehet küszöbölni ha a szintek közt nagy a magasságkülönbség.
2016. jún. 2. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
mondjuk 10x100 méteres alapterületű épületben a szintek közt 20 méter lenne
2016. jún. 2. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Már 2600 évvel ezelőtt foglalkoztak e kérdéssel, lásd Szemiramisz függőkertje [link]


Én a "térkertészetet" ugyanazon a talaj-szinten űzöm, ahogy a nagyszüleimtől láttam.

Például a kukorica közé hol babot vetek (és akkor a kukorica a karó), a másik évben meg nagyobb tötávolságot választva sütőtököt termelek a kukoricával köztesben. Lent terem a sütőtök, fent terem a kukorica.

Vagy a gyümölcsfák közé cukkinit telepítek.

Vagy a gyümölcsfák alá málnát teleítek.


Növényvédelmi szempontból roppant macerás, mert a különböző kultúrák növényvédelme eltér.

Amikor a fákat permetezem például, akkor a már termő cukkini bokrokat le kell takarni. És egy másik menetben például valami 3 napos ÉVI-vel rendelkező azoxistrobin hatóanyag tartalmú szerrel külön megpermetezni lisztharmat és gombabetegségek ellen.

Szóval szép az elképzelés, hogy helykihasználás, meg egyebek, de nyűgös, munkaigényes, macerás.

2016. jún. 6. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
=(
2016. jún. 6. 19:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!