Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan illesszek görbét az...

Ozmium42 kérdése:

Hogyan illesszek görbét az adatpárokra?

Figyelt kérdés

Van több, mint 1000 adatpárom. Grafikusan ábrázolva látszik, hogy telítési görbét rajzolnak ki. Szeretném megtalálni az egyenletet, ami az adatpárokra illeszkedő görbét határoz meg. Próbálkoztam néhány dologgal, de nem értek hozzá, ezért csak bénázok.


[link]



2016. jún. 15. 20:53
 1/6 anonim ***** válasza:
70%

Az Excel tudja.

Jobb klikk az egyik adatponton: trendvonal felvétele.

A kép alapján a 33*gyök(x) is kb. jónak látszik.

2016. jún. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én inkább az origint-t javasolnám, az inkább erre való, mint az excell.
2016. jún. 15. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
48%

Szerintem ez nem telítési görbe, vagy legalábbis a szaturáció nagyon messze van. Másrészt Excelben nem lehet telítési görbére egyenletet illeszteni. Amit tenni tudsz, hogy linearizálod a görbét és illesztesz rá egyenest. Itt van egy leírás:

[link]

[link] (12. oldal)


Ha mégis görbét akarsz illeszteni, akkor van egy csomó program, amivel ezt meg tudod tenni: Origin, graphpad prism (Ezekben a programokban eleve be van építve a telítési görbe egyenlete, úgyhogy nincs nagy gond). Ha májer vagy, akkor R-t használsz, azzal mindent meg lehet csinálni.

2016. jún. 16. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Tenyleg nem telitesi.... power curve lesz az. Mit mertel? [link]
2016. jún. 16. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Itt a link, ha erdekel, hogyan kell csinalni R-ben: http://pastebin [dot] com/mxA28NxP
2016. jún. 16. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Üdv!


Egy netes játékból származnak az adatok, egyszerűen annyi a történet, hogy két változó alapján kiszámol egy harmadikat, én pedig kíváncsi voltam, pontosan hogyan. Ezért több éve gyűjtögetem az adatpárokat. Lassan gyűltek, naponta max 2-3, és sokáig nem lehetett kivenni semmi értelmeset belőle, de most 1000 adat fölött már látszik az alakzat, amit kirajzol hosszútávon. A napokban sikerült egyértelműen tisztázni, hogy a két változó közül az egyiknek mi a pontos szerepe, ezért ez kiesett, így már csak a másik maradt.


Úgy tűnik tényleg nem telítési görbe, ezért mondtam, hogy én csak találgatok és bénázok, de nem értek hozzá igazán. Eddig ötletem sem volt, de most, hogy már nem két változó van, csak egy, könnyebb lett a helyzet, így kaptam meg a fenti görbét és ezért tudtam megfogalmazni a kérdést.


A 33*gyök(x) (felfelé kerekítés után) nagyon jó közelítést ad, végig 100% az illeszkedés a görbén, csak egy nagyon rövid szakaszon van minimális eltérés (a számolt érték +1-gyel nagyobb, mint a mért). Ez már gyakorlatilag elenyésző eltérés, de ha valakinek van kedve foglalkozni vele, elküldhetem az adatokat.

2016. jún. 17. 01:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!