Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná a meiózis...

Valaki elmagyarázná a meiózis és mitózis közti különbséget?

Figyelt kérdés
Soha nem tudom megérteni, pedig egyetemista vagyok már. Eddig mindig csak bemagoltam, de elfelejtem mertz nem értem.
2016. jún. 30. 13:54
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Mitózisnál két sejt lesz, kromoszómaszám marad. Meiózisnál négy sejt lesz, kromoszómaszám feleződik. Röviden ennyi.
2016. jún. 30. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A meiózis számfelező osztódás. ezzel jönnek létre az ivarsejtek. Embernél úgy képzeld el, hogy minden kromoszómapárból csak az egyik kerülhet az ivarsejtbe. Tehát pl. nemi kromoszómából a férfiak ivarsejtjeinek egy része X a másik meg Y hordozó lesz, ezért születik kb. ugyanannyi kisfiú mint kislány. Vagy ha ún. Heterozigóta barnaszemű vagy (aki egyik szülőjétől barna, a másiktól kék színt örökítő géneket kapott), az ivarsejtjeid egy része barna, a másik kék szemű gyermek nemzésére alkalmas. A megtermékenyüléskor egyesül a két ivarsejt, így lesz megint mindkét kromoszómádból kettő darab, azaz egy pár.

Mikor a testi sejtek szaporodnak (izom-, ideg-, hámszövet, stb. fejlődik), a kromoszómapárok mindkét tagja lemásolódik, és két tökéletesen azonos sejt keletkezik. Ez a mitózis.

2016. jún. 30. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Sunshinedoll ***** válasza:

Mitózisnál testvérkromatidák válnak el egymástól meiózisnál meg a kromoszómák. Ez a legeslegfontoabb különbség, és ebből adódik a következményük is. (A meiózis két osztódási szakaszból áll, a második osztódásnál a testvérkromatidák is elválnak, ez a folyamat gyakorlatilag egyenlő a mitózissal, de ezt megelőzi egy számfelező meiotikus osztódás, ahol a kromoszómák fognak szétosztódni a leánysejtekbe, így mindegyik utódsejtben fele annyi kromoszóma lesz, mint a kiindulási sejtben), így a mitózis számtartó, a meiózis pedig számfelező osztódás.

Én úgy tanultam meg, hogy melyik melyik, hogy miTózis, Testvérkromatida, számTartó :D TTT


Mindkettőt megelőzi egyébként a DNS megkettőződése. Fontos, hogy a DNS mennyisége kettőződik meg, nem a kromoszómák száma! Logikus, hogy a leánysejtekben egyszeres DNS-mennyiség lesz, ami a következő osztódás előtt ismét duplázódni fog (de ez már a sejtciklus témaköre)


Tehát a mitózis 2n-es sejt esetében (a 2n a KROMOSZÓMÁK számát jelenti, nem a DNS mennyiségét!!)

2n -> DNS kettőződés ->2n -> mitózis : 1n + 1n


Meiózis:

2n -> DNS duplikáció -> 2n -> I. meiotikus osztódás -> 1n + 1n -> II. meiotikus osztódás (~mitózis) -> 1n + 1n +1n +1n

2016. jún. 30. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!