Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A génmutációk összefüggnek...

A génmutációk összefüggnek egymással?

Figyelt kérdés
A darwini evolúció alapja egyrészről a véletlen génmutáció, másrészt ezeknek a mutációknak a kiválogatódása, ha jól tudom. Arra lennék kíváncsi, hogy ezek a génmutációk összefüggnek egymással? Tehát módosíthat egy génmutáció egy másik génmutációt, vagy előidézhet egy génmutáció egy másik génmutációt, vagy hatással lehet egyik a másikra bármilyen módon?

2016. júl. 13. 14:58
 1/3 Vree ***** válasza:
100%

(Én mindekelőtt ejteném a "darwini" jelzőt. Darwin a természetes kiválasztódás elvét alapozta meg, elsősorban összehasonlító anatómia alapján (100 évvel a DNS felfedezése előtt). Mindazokhoz a mechanizmusokhoz, amiket utána fedeztek fel - például a mutáció, amit említesz - semmi köze sem volt.

A relativitást sem "newtoni fizika"ként szokás bevezetni, hiszen egy korábbi megközelítésről van szó.)

2016. júl. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Általában nem. Kivételes esetek akadnak: ha duplikációs események sorozatával felszaporodnak rövid szakaszok, akkor ott könnyebben történik további mutációs esemény. Illetve, pl. ha olyan génben történik mutáció, ami szerepet játszik a DNS hibajavításban, utána emiatt általánosan megnő a mutációs ráta. Persze ezek függetlenek lesznek egymástól. Illetve egy mutáció hatását egy másik mutáció kompenzálhatja.
2016. júl. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Egyetértek az előttem (Han) Soloval. Mutációt általában külső tényező szokott okozni: UV, sugárzás, kémiai anyagok. Vannak nagyhatású gének, amelyek megváltoztatásával több tulajdonság változik meg: Pl.: ugatás, azaz a szelídség génje váltja ki az ugatást, és hatással van a szőr növekedésére és mintázatára is. (róka, kutya szelekciónál tisztán látszik).
2016. aug. 5. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!