Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hova tűnik a foton energiájábó...

Hova tűnik a foton energiájából, amikor elhagyja a Napot?

Figyelt kérdés
Amikor a fény gravitációval rendelkező objektumból távozik, vöröseltolódás éri. Az energiamegmaradás törvényének értelmében valahová kerül az az energia. Hová?

2016. júl. 15. 15:55
 1/10 anonim ***** válasza:
Klasszikus fizikai megközelítésben helyzeti energiává "alakul".
2016. júl. 15. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Ozmium42 ***** válasza:
De hát a helyzeti energia képletében a tömeg is szerepel, ami a fotonnak nincs.
2016. júl. 15. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nyugalmi tömege nincs, relativisztikus tömege van.
2016. júl. 15. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
55%
Nem tűnik el, hanem az amit hiányolsz sose volt.
2016. júl. 15. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát, gondolom a gravitáló objektum energiáját növeli :)

Hatás-ellenhatás :)

2016. júl. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 tatyesz ***** válasza:
100%
Egy v sebességgel feldobott test sebessége egyre csökken, ezért a mozgási energiája is egyre kisebb lesz. Hová tűnik a hiányzó energia?
2016. júl. 16. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Akkor tovább folytatva a kérdést: mikor fog "felszabadulni" ez a helyzeti energia, mikor lesz belőle újra a mozgási energia valamely formája (pl. hő)?
2016. júl. 16. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Minek behozni a tömeget, amikor itt energiáról van szó?


Klasszikus fizikai szemmel tekintve a foton energiája a gravitácós mező energiájává alakul át, tehát helyzeti energiává. Semmiféle tömeg nem jön itt be a képbe, csak energiák alakulnak át egymásba.


A relativitáselméletet tekintve pedig a foton fényszerű geodetikuson mozog, amelynek érintővektora a foton négyesimpulzus vektora. A geodetikus mozgást az érintő hosszának megmaradása jellemzi, amely az euklideszi metrikával ellentétben a lokális metrikával számolandó ( (+,-,-,-) szignatúra esetén ):


w^2 - (h_vonás)^2*k^2 = konstans = 0


A w a foton frekvenciája, azaz lényegében az energiája, hiszen E=h_vonás*w. A k pedig a hullámszáma (2*pi/hullámhossz). Ez az egyenlet éppen azt fejezi ki, hogy a foton nyugalmi tömege zérus.


A négyesimpulzus nulladik komponense az energia, a többi három a hármasimpulzus három komponense. A négyesimpulzus megmaradó mennyiség, és ez a tulajdonsága Lorentz-invariáns, azaz Lorentz-transzformációra nézve nem változik meg a hossza (mivel egy négyesvektor hosszáról van szó). Azonban önmagában sem az energia, sem a hármasimpulzus nem kell, hogy megmaradjon ahhoz, hogy a belőlük képzett négyesvektor hossza állandó maradjon. A foton mozgása közben is ez a helyzet: a metrika pontról-pontra történő változása miatt a tér és idő "skálázása" is változik, ezáltal a fény frekvenciája és hullámhossza is megváltozik.


Javaslom, hogy a fényre mindenki úgy gondoljon, mint valami abszolút dologra. A relativitáselméletben ez az egyetlen fizikai dolog, amely abszolút: mindig fénysebességgel terjed, nincs neki nyugalmi rendszere, nincs nyugalmi tömege sem, és a hullámhossza meg a frekvenciája azért változik gravitációs térben, mert a tér és az idő léptéke változik meg, amely szerint a hullámhosszt és a periódusidőt mérjük. Tehát a térbeli és időbeli "méterrudaink" hossza változik meg. A fény lényegében "ugyanaz" marad.

2016. júl. 19. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ez ugyanaz a válasz amit én egy mondatban a 4# válaszban írtam csak nem fejtettem ki. Az energia nem tűnik el, hanem ugyanaz a foton keltéséhez egy erősebb gravitációs térben kisebb energia kell.
2016. júl. 23. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Ez ugyanaz a válasz amit én egy mondatban a 4# válaszban írtam csak nem fejtettem ki."


Mármint ez a következő lenne ugyanaz a válasz, mint a 8-as számú?


"Nem tűnik el, hanem az amit hiányolsz sose volt."


Azért ehhez erős fantázia kell.

2016. júl. 24. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!