Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénysebesség feletti utazás?

Fénysebesség feletti utazás?

Figyelt kérdés
A minap az jutott eszembe ha van egy autó ami mondjuk halad 1km/s sebesség-el akkor a fényszórójából kiinduló fény egy pillanatra nem halad 300001km/s-al??

#fény #fénysebesség #inerciarendszer #gyorsuló vonatkoztatási rendszer
2016. júl. 19. 13:53
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Mert ugye a gyorsuló vonatkoztatási rendszer szerint ez működhet nem?
2016. júl. 19. 13:54
 2/12 anonim ***** válasza:
87%

Te már a sokmilliomodik vagy, akinek ez eszébe jutott, és a válasz az, hogy nem. A részletes kifejtést pedig relativitáselméletnek hívják.


Gyorsuló vonatkoztatási rendszerben a fénysebesség eltérhet a megszokottól, de ebben semmi misztikus nincs. A fénysebesség csak inerciarendszerekben annyi, amennyinek ismerjük.

2016. júl. 19. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Nem, nem adodnak ossze a sebessegek. Mindamellett mar a kerdes is rossz, mert gyorsulo vonatkoztatasi rendszert emlitesz, mikozben az elkepzelt autod egyenletesen halad...

2016. júl. 19. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Én nem azt mondtam hogy egyenletesen halad csak azt hogy 1km/s-al halad felőlem haladhat változómozgással is.
2016. júl. 19. 14:29
 5/12 A kérdező kommentje:
Amúgy köszi a válaszokat
2016. júl. 19. 14:29
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Te nem gyorsuló vonatkoztatási rendszerre gondoltál hanem az autóval egyenletesen mozgóra. A gyorsulókban fellépnek tehetetlenségi erők.

A (vákuumbeli) fénynek minden vonatkoztatási rendszerben ugyanannyi a sebessége. Gondolj bele ez miket okozhat pl a kocsidból kilövöd a fotont a fényszórójából de az hozzád képest is c-vel halad meg egy álló emberhez képest is.


Ez azt eredményezi hogy az idő telik máshogy a mozgónak mint az állónak (és egyébként a térmennyiségek is változnak). Ezt hívják Lorentz transzformációnak. A fizika nagy sebességeknél így működik (kísérletileg ellenőrizve van!). Működhetne máshogy is (klasszikusan), de nem így teszi.


[link]


[link]

2016. júl. 19. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
56%

"A (vákuumbeli) fénynek minden vonatkoztatási rendszerben ugyanannyi a sebessége."


Ez egy hamis állítás. Gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben lehet kisebb vagy nagyobb is (lásd pl. forgó rendszereket).

2016. júl. 19. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Crisopher ***** válasza:

Ha az autó gyorsul, akkor nem úgy adjuk meg, hogy

v= 1 km/s

hanem így:

a= 1 km/s^2

2016. júl. 19. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Vree ***** válasza:
57%

Pontosan ezzel kezdődik a relativitáselmélet - a felismeréssel, hogy a fény ebessége MINDEN viszonyítási pontból egyforma. :)


Az a baj, hogy még mindig a newtoni rendszerben gondolkozol. A Newtoni rendszerben ugyanis a sebesség VALÓBAN a végtelenségig növekedhet, és a viszonyítási pontok közötti váltás egyszerű összeadás és kivonás. (Olvasd el, mit ír az internet a Galile-transzformációról [klasszikus mechanika] és a Lorentz-transzformációról [relativitás].)


Csak éppen annyi a gond, hogy mint kiderült, mi nem ebben a világban élünk. Ha a kocsiút végére tennél egy érzékelőt, azt tapasztalnád, hogy a fény mindig ugyanannyi idő alatt ér el hozzá, függetlenül, hogy a fényszóród egy helyben áll, vagy a kocsival az érzékelő felé haladsz vagy távolodsz tőle. Ha a newtoni rendszer lenne igaz, akkor ezeknek a sebességeknek hozzá kellene adódniuk vagy el kéne venniük belőle, ahogy mondtad. Hogyan lehetséges ez akkor mégis? Csak úgy, ha mégsem a newtoni rendszerben van a valós világ.

2016. júl. 19. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Van fénysebesség feletti "utazás", azt pedig most is csináljuk az univerzum egyes részeihez képest, olyan gyorsan tágul az univerzum. Tehát ha két galaxis egymástól elég gyorsan távolodik, akkor ők pl. gyorsabban távolodnak egymástól a fénysebességnél. De itt maga a tér tágul ilyen gyorsan, ami megengedett. Ez az autós, űrhajós példa állítólag nem működik, nem egészen értem, hogy miért, de nem. Ha fénysebességgel utaznál egy járműben, és megpróbálnál előre futni, lépni, nem tudnál, túl lassú lennél (eltekintve attól, hogy nem utazhatsz fénysebességgel).
2016. júl. 30. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!