Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Newton-Leibniz formulánál...

A Newton-Leibniz formulánál mit jelent ez?

Figyelt kérdés

[link]


A wikipédia cikkben a bizonyítás résznél a hármas egyenlőség középső része mit jelent?


F'(ci)(xi-xi-1)


A derivált függvény ci pont és az xi-edik és xi-1-edik pontok szorzatában vett helyettesítési érték miért egyenlő a két másik értékkel? Ezt nem értem.


Igen tudom, hülye vagyok, és miért nem értem, még egy óvodás is megérti stb... Normális válaszokat kérek lehetőleg, mert egy picit elegem van már egy két itteni ember pökhendi stílusából.



#deriválás #analízis #integrálás #Newton-Leibniz tétel
2016. aug. 12. 18:10
 1/4 A kérdező kommentje:
Oké, már megértettem.
2016. aug. 12. 18:45
 2/4 anonim ***** válasza:
Akkor elmagyaráznád? :)
2016. aug. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Természettudományokban nincs rossz kérdés, csak rossz válasz! Egyébként nem értem teljesen, hogy mit szeretnél, de ha rájöttél, akkor már mindegy is.
2016. aug. 12. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Elmagyarázom. Van egy függvényed. Az F(x) függvény differenciálhányadosát, azaz deriváltját a következőképpen számolod ki:


[F(x+h)-F(x)]/((x+h)-x))


Ezt remélem tudtad, mert ha nem tudtad, akkor hiába magyarázok. Namármost a Lagrange-féle középtétel szerint egy F(x) függvény a-b intervallum végpontja között húzott egyenes esetében mindig van olyan F'(x), ami egyenlő az a-b intervallum végpontjai között húzott egyenessel. Magyarul tuti lesz egy olyan függvény érintőd.

Itt a szemléletes ábra:

[link]


Ezt marha egyszerű felfogni.

Nos akkor, vegyük ezt a pontot c pontnak! Ezt követően a és b távolságot csökkentsük le úgy, hogy nullához tartson. Ebben az esetben b-a=c ponttal, hiszen marhára lecsökkentettük, egy pontnyi távolságra azt az intervallumot, amit vettünk. Nézd ezt az ábrát!

Térjünk egy kicsit vissza a differenciálszámításhoz!

[link]


Az ábrát nézve azt láthatod, hogy az (a;b) távolságot végtelen kicsire csökkentettük. b-a tehát tart a nullához, de ezért c is tart a nullához. A levezetést láthatod, a lényeg az, hogyha F(b)-ből levonunk F(a)-t tök ugyanazt kapjuk, mintha Riemann-integráltunk volna.

2016. aug. 12. 22:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!