Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért látszik a lézer által...

Miért látszik a lézer által vetített fény olyan furának?

Figyelt kérdés
Ha lézer által vetített pontot vagy pacát nézem, nem egy homogén képet látok, hanem apró kis pöttyökből áll a folt, amik úgy mozognak ahogy én mozgok. Nem tudom ez mennyire érthető.
2016. aug. 22. 09:14
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Így első körben a felület érdességére tippelek. Ahogy körbe mész, az apró göcsörtök más és más oldaláról jut a fény a szemedbe, mint ahogy mondjuk egy sima fémgolyón is mászik a fényfolt, amikor rávilágítasz valahonnan és körbejárod.


Másmilyen fénynél meg talán azért nem feltűnő a jelenség, mert az nem annyira egyszínű, mint a lézer, és a különböző színű komponensei máshogy verődnek vissza a felületen, és összekeverednek, ezért átlagosan bárhonnan nézve ugyanazt látod majd. (Ráadásul a lézer fénye elég koherens is – lásd Google –, ami erősíti ezt a jelenséget.)

2016. aug. 22. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Olyan effekt, mint a doppler effekt, csak sokkal apróbb. És a pontok mindig ugyanakkorának látszanak, mindegy milyen messziről nézem. Bármilyen felületen ilyen.
2016. aug. 22. 10:49
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem doppler, mindegy nem tudom pontosan a nevét.
2016. aug. 22. 10:50
 4/8 anonim ***** válasza:
Nekem is feltűnt a jelenség. Interferenciára tippelek.
2016. aug. 22. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezt az angol wikipedia-cikket találtam róla, remélem segít: [link]


Ha jól értem a kérdésedet, ezen belül is a "Subjective speckles" bekezdés lesz az általad megfigyelt, veled együtt mozgó jelenség.

2016. aug. 22. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
IGeeen. Köszi
2016. aug. 22. 12:28
 7/8 A kérdező kommentje:
2016. aug. 22. 12:30
 8/8 anonim ***** válasza:

mf2002.uw.hu/anyagok/szemcsekep.pdf


Magyarul lézerszemcse(kép) a neve, és valóban interferenciás/diffrakciós jelenség koherens hullámoknál (nem csak fényre lehet gondolni!), ha sok-sok véletlennel megbolygatjuk a hullámterjedést.

2016. szept. 8. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!