Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A húrelméletben emlegetett...

A húrelméletben emlegetett dimenziók micsodák?

Figyelt kérdés

Ahogy olvasom, az a lényeg, hogy addig bontották az atomot, amíg már csak ilyen rezgő, húr szerű valamik maradtak.

Na most ott hol van a másik 7 dimenzió?

Egyáltalán mi az a dimenzió, ha ilyen kicsi.


2016. aug. 24. 14:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
72%

Na, na!

Nem lesz ez így egyszerű!


Képzeld el, hogy van egy lufid, leeresztve. Ez ugye kicsi, és nem feszül sehol. Van neki 3 dimenziója (egy sík meg egy vastagság).

Ha felfújod, ebből 2 dimenzió nagyon nagy lesz: létezik több méteres lufi is.

De a vastagság marad nagyjából, amilyen volt.


A világunkat is így képzelheted el: kezdetben is volt 11 dimenzió, de mind nagyon kicsi. Nem fért el benne egy proton, tehát az még nem létezett. Tiszta energia volt csak benne, vagyis fotonok: de iszonyú sok és mind hatalmas energiával.

Aztán ez a világ kitágult, de csak 3 dimenziója. Most már elfér benne sok minden - DE a maradék 7 dimenzió nem tágult ki, az épp olyan pici, mint a keletkezéskor. Ezeket még az atomok sem látják, annyira kicsik - csak az atomoknál jóval kisebb elemi részecskék férnek el bennük.

Ezek viszont érzik, hogy nem csak 3 dimenzióban tudnak mozogni, ezért MÁSKÉPP viselkednek, mintha csak 3 dimenzió lenne.

Pl. képzelj el egy bolhát egy szál zsinóron egyensúlyozva. Végigmehet hosszában: ezt mi is látjuk. Viszont körbe is mehet a zsinóron, és ezt már nem látjuk! Egyelőre...

2016. aug. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
88%

"Ahogy olvasom, az a lényeg, hogy addig bontották az atomot, amíg már csak ilyen rezgő, húr szerű valamik maradtak."


Ez az, ami tévedés. Ilyen szinten még nem sikerült az anyagot lebontani, hogy valójában eljussunk a húrok szintjére. A húrelmélet azért elmélet, mert a gyakorlatban eddig nem sikerült bebizonyítani. Valójában elméleti levezetés létezik rá, de egyelőre még több nincs.

2016. aug. 24. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
46%

Ez a "lebontás" is érdekes dolog, ugyanis egy kvark kb. 100-szor olyan nehéz, mint a proton, amiben ugye három ilyen van. Amikor egyesülnek, ebből a tömegből energia lesz, csak egy kicsi marad, és ez a proton.


Ezen kívül a kvarkokat nem lehet eltávolítani egymástól, ugyanis ilyenkor újabb kvarkok keletkeznek közöttük. Ha jó hosszan széthúzol 2 kvarkot, akkor közöttük annyi kvark keletkezik, amennyi pontosan kitölti a helyet.

Csak azt lehet megcsinálni, hogy sok kvarkot összenyomsz, és akkor lesz belőle egy folyadék. De ennek a hőmérséklete milliárd fokban mérhető, a nyomása meg akkora, amit nem bírunk egyben tartani, rögtön felrobban az egész.

2016. aug. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

De honnan az energia?

Azt se értem, hogy akkor a gravitáció micsoda? A rezgésből ered? Miért nem fogy el?


Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak.

2016. aug. 24. 16:56
 5/13 Vree ***** válasza:
100%

Kvantummechanika és relativitáselmélet ismeret kellene hozzá, a húrelmélet ugyanis ún. "mindenség elmélete" (theory of everything) jelölt; a kv.m. és a r. egyesítése a célja. Ezek nélkül elég nehéz, hogy mi-miért kell úgy legyen. De megpróbálom.


Az egész Einstein ötletére, a "fizika geometrizálására" megy vissza. (Dávid Gyulának még előadása is van ilyen címen.) Annyi esetleg megvan neked is a relativitáselméletről, hogy a gravitációt a tér alakváltozásaival magyarázza. Einstein arra gondolt, hogy ha megfelelő geometriai modellt használnánk, akkor esetleg lehetséges lenne az ÖSSZES alapvető erőt (pl. az elektromágnesességet) csakis a tér viselkedésével magyarázni.


Azt talán szintén tudod, hogy a relativitás szintén nem Euler-féle geometriát használ, hanem ún. Riemann-geometriát (és az időt is egyfajta dimenzióként kezeli), tehát nem volt ez egy lehetetlen ötlet.


Meg is oldották! MÁR 1919-ben (mindössze 4 évvel Einstein relativitásának publikálása után) Kaluza és Klein fizikusok [link] felvázoltak egy olyan rendszert, ahol 5 dimenzióval gondolkodunk, és bemutatták, hogy az általuk felvázolt rendszerben az elektromégnesesséh gyakorlatilag automatikusan "adódik" a tér viselkedéséből.


Sajnos a KK elmélet nem igaz, többek között azért sem, mert a 30-as években a kvantummechanikusok felfedeztek 2 további, csak az atommag szintjén létező erőt (a "gyenge" és "erős" kölcsönhatást).


Közben kiderült, hogy egyesíthetőek egy elméletben az elektromágnesesség, a gyenge és az erős kölcsönhatás. Ez a mai "standard modell" (kvantummechanika) része.

Az marad, hogy a gravitációt is be kéne vinni, de ezt a k.m. és az r. összeférhetetlensége még nem hagyja.


Miért olyan problémás a k.m.? Miért más, mint a klasszikus fizika? Először is azért, mert nagyon gyakran ha valamilyen szmítást elvégzel, akkor egy végtelen értékű eredményt kapsz. A fizikusok persze kitaláltak módszereket, amivel ezt ki lehet valamennyire cselezni, mint a regularizáció vagy a renormalizáció. De igazából a kvantálás (amiből a k.m. a nevét kapja) is egyfajta híd a kvantumszinten megfigyelt események és a klasszikus fizika között, és ezt az ellentmondást sem sikerült még teljesen megoldani.


És hogy mi a dimenzió? Egyszerűen csak egy jellemző, egy mutatószám, egy változó, amivel a tér alakja, viselkedése leírható.

2016. aug. 24. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Vree ***** válasza:

"Miért nem fogy el?"

Ez, bocsáss meg, elemi fizika, nem húrelmélet. :p


Energia sosem fogy el, max. átalakul.


Az hogy a Földön guruló golyó lefékez, a súrlódás miatt van, azaz hogy végig szorítja a gravitáció aFöldhöz és így az energiája hővé alakul.


De ha teljesen üres űrben elindítasz valamit, nem áll meg soha.


Valóban van egy entrópia nevű dolog, tehát hogy mivel a dolgok valóban folyamatosan ütköznek egymással, hatnak egymásra, stb., a mindenség, de legalábbis egy zárt rendszer (és nem tudjuk, hogy a világ az-e...) egyfajta egyensúly felé halad, ahol az energia a lehető legarányosabban oszlik el.


De attól még van! Még egy tökéletes egyensúlyú rendszerben is maradnak rezgések, fluktuációk. Boltzmann (akinek a nevéhez a modern termodinamika fűződik) például anno arról fantáziált, hogy mi van, ha a mi világunk is csak egy "rezgés" (ennek kapcsán emlegette azokat a bizonyos "agyakat", amik szintén a nevéhez fűződnek, bár ezt az ötletet később cáfolták).

2016. aug. 24. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Értem én, hogy ha eldobsz valamit az űrben és nem éri semmilyen hatás, akkor soha nem áll meg.

De itt ugye ezek a rezgések itt vannak a Földön.

Vagyis most ott van a részecskében. Tehát egymásra nincsenek hatással.

Egyébként 0 Kelvin esetében leáll a húr rezgése?

Egyáltalán ilyen lehetséges?

2016. aug. 24. 21:30
 8/13 Vree ***** válasza:
100%

A húrelméletről nem tudok nyilatkozni (nem tudok eleget) de igen, termodinamikai és kvantum fluktuációk (rezgések) maradnak maximális entrópiánál is.


Kvantummechanika esetében a határozatlansági elv léte követeli, hogy mindig maradjon kellő fluktuáció-szabadságot biztosító nullponti energia, akkor is ha a legalacsonyabb lehetséges energiaszintre (ground state) csökkentjük a rendszert.


"De itt ugye ezek a rezgések itt vannak a Földön."

Teljesen másról beszélünk, mi most kvantumszintű eseményekről dumálunk. Kb. ugyanígy megkérdezhetnéd , hogy a gravitáció mikor fogy majd ki és hagyja majd abba a vonzást.

2016. aug. 25. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Megtudhatnám, hogy az elsőt ki és miért pontozta le?

Vagy csak azért, mert nem érti?

2016. aug. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

1.Köszönöm a válaszokat.

2.Nem tudom mennyire igaz, amit az első írt, de érthető volt.

2016. aug. 25. 16:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!