Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem, miért egyértelmű,...

Nem értem, miért egyértelmű, hogy a fent a világos és a lent a sötét?

Figyelt kérdés

[link]


Ha egy sötét dolog árnyékot vet a földre, akkor lehet az árnyék a világosabb. A legtöbb fatörzsnél szerintem tipikusan ez van. Ha meg az égre gondolunk, akkor az kék, nem csak világos, és akkor még ott van az éjszaka is, amikor sötét.



2016. szept. 15. 07:19
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Egyetlen sor elmondja a cikkben.

"megtanultuk ugyanis azt, hogy a megvilágítás általában felülről érkezik, vagyis a világos van fent, a sötét, vagyis az árnyék lent."


Amiről a cikk szól, azok szubjektív érzetek. Ezek maximum általánosságban, az esetek többségében igazak.

El lehetne vitázni a hideg és meleg színeken is, azon az alapon, hogy lehet egy kék serpenyő forró és egy piros bögre jegestea hideg.

Csak minek.

2016. szept. 15. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ha egy sötét dolog árnyékot vet a földre, akkor lehet az árnyék a világosabb


Ez a lehető legritkább esetben van így. Ha egy fekete oszlop vet árnyékot egy fehér padlóra, és mellette van szórt fény, akkor igen. Viszont egy homogén színűnek, anyagúnak látszó tárgy kidudorodásairól és mélyedéseiről van szó, akkor azt várjuk, hogy minél merőlegesebb a fényforrásra, annál világosabb, illetve az árnyék mindig sötétebb. (Az ég kékje, és a föld feketesége meg nagyon nem az árnyékról szól.)


Mivel a földön állva a napfény érthető okokból felülről érkezik, ezért a legtöbbször a világosság-sötétség is ez alapján érződik mélyedésnek és kidudorodásnak. Általában a mesterséges világítást is felülre helyezzük, ritka, mikor egy fényforrás alulról világít meg valamit. Ilyen módon ha ismeretlen a fényforrás helyzete, akkor az agy feltételezi, hogy az felettünk van, mert az esetek 99%-ban valóban ez a helyzet.

2016. szept. 15. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
én direkt figyeltem egy fél órán keresztül az elém kerülő tárgyakat az utcán és aztán az erdőben és én nem ezt tapasztaltam a gyakorlatban
2016. szept. 15. 13:04
 4/7 anonim ***** válasza:
Akkor a következő megfigyelésed lehetne az, hogy a fönt lévő tárgyak hány százaléka sötét, és hány százaléka világos a lentiekhez képest, vagy akár egy adott tárgy, amit felülről világít meg a Nap, vagy a villany, hol sötétebb, hol világosabb.
2016. szept. 15. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 aperitif ***** válasza:
Játszottam egy kicsit. Kivágtam a sajtos tallér fotóját, és elfordítottam 180°-kal. És tényleg! Ha sötétebb részek vannak felül, akkor a szemem úgy érzékeli, hogy azok bemélyedések, amiket FELÜLRŐL ér a fény, így a bemélyedés felső széle lesz árnyékban, míg az alsó a világosabb. És hiába TUDOM, hogy az ugyan az a kép, az agyam akkor is úgy érzékeli, hogy az egy másik tallér, amin nem bordák vannak, hanem bemélyedések.
2016. szept. 15. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
minek vágtad ki? A blogbejegyzésben a kép nem volt elég meggyőző?
2016. szept. 15. 20:57
 7/7 aperitif ***** válasza:
Azért vágtam ki, mert én magam akartam elforgatni, és megtapasztalni, hogy ugyan az a kép (tehát nem két egymás mellé rakott) változik át a szemem láttára. Nekem így szemléletesebb, ráadásul szórakoztatóbb volt.
2016. szept. 16. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!