Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a fény egyik közegből a...

Ha a fény egyik közegből a másikba lép, akkor miért a hullámhossza változik meg, és nem a frekvenciája?

Figyelt kérdés
nem értem, hogy miért nem változik meg ez által a frekvenciája, valaki elmagyarázná?

2016. szept. 17. 12:06
1 2
 1/13 Mojjo ***** válasza:
50%
Azért, mert a fény, mint hullám sebessége változik meg, amikor egyik közegből átlép a másikba. Azonos frekvencia és más sebesség pedig más hullámhosszat jelent.
2016. szept. 17. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 EagleHUN ***** válasza:
0%

Már bocsánat de eddig úgy tudtam a hullámhossz és a frekvencia egymás reciprokai!

Azaz ha a hullámhossz változik azzal a frekvencia is!

Ez hótbiztos!


36F IT/Elektro szakmában dolgozom!

2016. szept. 17. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Én végzős vegyész vagyok, laboron fotometriához kell ez, a tanáromtól "vettem" ezt...

első válaszoló pedig köszönöm, most már értem:)

2016. szept. 17. 14:13
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem egymás reciprokai! A frekvencia reciproka a periódusidő, ez a mértékegységekből is látszik.
2016. szept. 17. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
69%

#2:


"A λ hullámhossz és az f frekvencia között fordított arányosság van. A hullámhosszt megkapjuk, ha a hullám sebességét (c) elosztjuk a frekvenciával."


[link]


Adott terjedési sebesség mellett érvényes az, hogy egymásnak reciprokai. Tehát ha csak vákuumban, csak vízben, csak üvegben (stb.) vizsgálod. De itt pont közeghatáron való átlépés esetéről van szó.

2016. szept. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
61%
Ha! Az első gyakorlatilag megismétlte a kérdést állításként. Ettől még lehetne, hogy a hullámhossza az állandó és a frekvenciája változik. Szerintem ennek mélyebb okai vannak, a lényeg, hogy ez a tapasztalat: a frekvenvia állandó! (Pl. csillapitott rezgésnél is az amplitúdó változik, a frekvencia nem.)
2016. szept. 17. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Mojjo ***** válasza:
27%

@2: hát, pedig ahogy a többiek is kifejtették, ez a hótbiztos csak akkor hótbiztos, ha elfeledkezünk a hullam terjedési sebességéről. Ha pedig megnézed az első válaszom, itt épp ez a kulcs.


@6: Nem is a címben feltett kérdésre válaszoltam, ugyanis a leírásban jobban ki lett fejtve, mire kíváncsi a kérdező. Idézem:

"nem értem, hogy miért nem változik meg ez által a frekvenciája"


Erre releváns válasz az #1.

2016. szept. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
58%
Fizikusabb (elemibb/részletesebb) válasz: a fény terjedésénél az E, B, D és H elektromágneses térjellemzők idő és helyfüggése a hullámfüggvény. Dielektrikumok határán ezeknek bizonyos komponensei MINDIG (tehát minden időpillanatban) folytonosak kell legyenek. Például a D közeghatárra merőleges komponense mindig ugyanakkora a két oldalon, tehát a közeghatár két oldalán egyszerre lesz neki maximuma/minimuma, ahogy hullámzik (avagy a fény terjed). Így időegységenként ugyanannyi periódusa válik le a hullámnak a közeghatárról, mint amennyi odaér, ez pedig azt jelenti, hogy a frekvenciája ugyanakkora lesz a két közegben.
2016. szept. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
34%
Illetve egyszerűbben: ha másodpercenként 5*10^14 hullámperiódust nyomatsz a közeghatár egyik oldalára, akkor ugyanennyinek azonnal ki is kell jönnie, tehát a túl oldalon is 5*10^14 fog továbbmenni másodpercenként.
2016. szept. 17. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%
A frekvenciája a foton energiával arányos és ezt csak úgy a közeg nem fogja megváltoztatni. A hullámhossz az közegfüggő.
2016. szept. 17. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!