Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ammónium nitrát és sósav...

Ammónium nitrát és sósav reakciójából mi keletkezik?

Figyelt kérdés
2016. szept. 18. 17:24
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Semmi különös.

Ha az ammónium nitrátot feloldod vízben, ammónium ionok és nitrát ionok lesznek a vízben. A sósavoldatban hidrogén (hidroxónium) ionok vannak és klorid ionok. Ha a két oldatot összeöntöd, akkor mind a négyféle ion meglelhető lesz benne, csak összekeverednek. [Most a víz disszociációjából származó hidrogén és OH ionokról hallgattam, illetve elhanyagoltam.]

Haonlóan nincs reakció, ha a szilárd ammónium nitrátot oldasz fel sósavoldatban.

[A sósav és a salétromsav (innen van a nitrát) is erős sav, és mind a kettő szeret teljesen disszociálni, ha van elég oldószer - ha valami cserebomlás szerű reakciót vártál volna...]

2016. szept. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Utánaolvastam, kérdeztem bővebben.

HN4NO3+HCL -> NH4CL+HNO3

2016. szept. 19. 22:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Éppen erről beszél az első válaszoló - helyesen -, hogy ebben az oldatban nincs ilyen, hogy NH4Cl, vagy HNO3. Oldatban csak ionok vannak [NH4+; H+; Cl-; NO3-] és nincs például salétromsav molekula a rendszerben!

Ez a reakció egyenlet, amit felírtál - nem megy!


Itt akkor lenne változás, ha az ammónium-nitrát oldatot nem savanyítanád , hanem meglúgosítanád erős lúggal, mert akkor egy

NH4+ + OH- <=> NH3 + H2O egyensúlyi reakció indulna, és az oldatból az ammónia el tudna távozni. Ebben az esetben valóban megvalósul, hogy az oldatban szereplő ionból molekula képződik.

2016. szept. 20. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Többszöri átolvasás után megértette, köszönöm.

Csak elég zavaró, hogy mindenfele hülyeségeket írnak.

2016. szept. 21. 00:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!