Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Radioaktív sugárzás mérése. A...

Radioaktív sugárzás mérése. A 0,6 körüli μSv/h érték még belefér?

Figyelt kérdés
Lakásunkban felújítást végzünk, és a padló alatti salaknak szeretnénk bemérni a sugárzását. Van Gamma-check mérőnk, de sajnos nem tudom, hogy mi az a szint, aminél már aggódni kellene. A 0,6 körüli μSv/h érték még belefér? A műszert sem tudom rendesen használni, mert a használati útmutató értelmezhetetlen. :(

2016. okt. 5. 13:17
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, az alábbiak alapján mérd fel magad.



"Jelenlegi átlagos korlát atomlétesítményekben dolgozók számára: 20 mSv/év"

(Wiki)


Az általad mért érték ennek a negyede:

0,6 μSv/h, az 365*24*0,6 μSv/év= kb. 5,3 mSv/év.


Kábé ennyit kapnál egy év alatt, ha kontinensközi repüléseken repülőn dolgoznál az év kétharmadában.


Ez negyedakkora, mint amit atomerőművi dolgozóknak éves szinten megengednek.


350 mSv/teljes élet volt a dózishatár a kitelepítésre Csernobil után, ahol ennél nagyobb volt, onnan kellett költözni.

Ez 70 évre 50mSv/év.

Tízszerese az általad mértnek.


Az általad mért érték kb. ötszöröse a budapesti legmagasabb állandó háttérsugárzásnak (az max. 1,2 mSv/év).


Viszont elgondolkodtató, hogy atomerőművek közelében lakóknak megengedett határérték 1 mSv/év a háttérsugárzás fölött.


Neked a budapesti háttérsugárzás + 4 mSv jut évente a mostani mérésed szerint.


Hm.

Hát én kidobnám azt a cuccot a padló alól.


Feltéve, hogy jól mértél.

2016. okt. 5. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ma mérünk megint, ellenőrzésképp, és megnézzük a szomszédokat is. A parkettát felszedtük már, szóval direktbe mértük be a salakot. Ha kerül rá 10 cm beton, talán valamennyit csökken az érték. Mondjuk ezzel csak áltatom magam, mert úgy tudom, hogy a radioaktív sugárzásra nincs védelem.
2016. okt. 5. 14:39
 3/7 Wadmalac ***** válasza:

Hát, nem tudom, mennyire árnyékol egy plusz réteg beton vagy ilyesmi. Valamennyit tutira javít.

Egy réteg aranyfüst faca lenne. Négyzetméterenként csak 97.000,- Ft.

:D

Ólom olcsóbb, csak hát ja, az is méreg.

2016. okt. 5. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Ó, nem. Ólmot valóban nem :)
2016. okt. 5. 15:13
 5/7 anonim ***** válasza:

Hívd fel őket:

[link]

2016. okt. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A padló alatti salaknak nem közvetlenül a gamma-sugárzása veszélyes, hanem az általa kibocsátott radon feldúsulása a szoba levegőjében.

Az előző által belinkelt OSSKI a leghivatottabb intézmény Magyarországon ebben a kérdésben tanácsot adni. Keresd őket bizalommal.

2016. okt. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2016. okt. 6. 07:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!