Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hawkingnak van olyan számításo...

Hawkingnak van olyan számításokkal alátámasztott felfedezése, ami nem feltevéseken alapszik?

Figyelt kérdés
2016. okt. 28. 15:01
 1/5 Mojjo ***** válasza:
77%
[link] - innen tudsz szemezgetni, meg utánanézni, melyikek felelnek meg a feltételeidnek.
2016. okt. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ez az én problémám. Nem érteném. Így kénytelen vagyok másokat megkérdezni erről. Nincsenek olyan nagy feltételeim, tényleg csak érdekel, még talán az sem fontos, hogy képlete legyen rá, de kíváncsi lettem van-e olyan, amit ő fedezett fel és nem úgy kezdődik, hogy "ha ez és ez igaz lenne, akkor igaz lenne rá hogy...".


Most komolyan, szerinted hány száz évig kellene élnem, hogy erről a linkelt oldalról megtaláljam azt ami megfelel ennek? Már ha egyáltalán van ilyen.


Talán úgy kellett volna feltennem a kérdést, hogy szerinted Hawkingnak van elméleti felfedezése, vagy minden tanulmánya hipotézisnek felel meg?

2016. okt. 28. 16:16
 3/5 Vree ***** válasza:
78%

Az a baj, hogy amiket említesz: "számítások" "képlet" az nem döntő. A kísérleti bizonyíték, az a döntő.

Szerintem az nyilvánvaló számodra is, hogy egy rendes hipotézis (tehát nem csak egy ötlet, mondat, meg amit még a laikusok "elmélet"nek hívnak) ugyanúgy tartalmazza a számításokat és képleteket. Csak: nem tudni, hogy megfelel-e a valóságnak.


Nyilván jogos a kérdésed, hogy ha, mondjuk, a fekete lyukakkal kapcsolatban van valami információ, amiket NEM voltunk képesek ténylegesen részletesen vizsgálni, mennyiben valós és mennyiben csak hipotézis. Valóban igazad van ebben. Bár hozzá kell tenni: itt mér ugye a tudományos kutatás élvonalának magáról a folyamatáról beszélünk, tehát ha valaki kidolgoz egy modellt, egy lehetőséget, ami összhangban van az eddigi ismeretekkel (és ugye itt arról van szó, hogy sokszor átláthatatlan számolásokban kell elmerülni, nem világos előre, hogy miből-mi következik majd), akkor azzal előbbre vagyunk, akkor is, ha MAJD ezután fognak mondjuk csillagászok olyan analízieket csinálni, olyan bizonyítékokt találni, amik alátámasztják egyik vagy másik verziót.

Magyarul a lehetséges modellek gyártása egy folyamat része, akkor is, ha valóban ezeket hipotézisnek kell neveznünk, amíg nincsenek igazolva.

Itt van/volt ugye a híres Kip Thorne–Hawking–Preskill fogadás, arról, hogy a fekete lyukak kibocsájthatnak-e sugárzást vagy nem-e. (Amúgy valamennyire azonos állásponton voltak mind, de nem tudták BIZTOSAN.)


Ez is hogy "feltevéseken alapszik": minden új kutatás először azon alapszik, amíg még kutatható dolog van.


A Hawking-sugárzás pl. folyamatosan mindig a "már mindjárt bizonyítják!" és a "soha nem fogják bizonyítani mert alapvetően téves" határán van.


Értem, megérdemelnél egy olyan vélaszt is, hogy milyen megjósolt, majd bizonyított állítása van Hawkingnek...

Hét ezt nem tudom. Fizikus kérem, segítsen ki.


Egy "mit tett Hawking a tudományért" keresés ilyeneket dob: [link]


FELTÉTELEZEM, hogy voltak neki különféle kisebb jóslatai/számításai, amik helyesek, csak ugye ezekről fizikusokon kívül nem értesül nagyon senki, nem értené a lényegüket/jelentőségüket, de ehhez tényleg fizikusnak kellene hozzászólni.

2016. okt. 28. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nem zavar, hogy nincs gyakorlati bizonyíték az elméletekre. (Szerintem én így se úgy se érteném.) Newton sem tudta volna a gyakorlatban bizonyítani, hogy az általános tömegvonzás az égitestek között is működik, mégis levezette. Vagy mondjuk találnak egy matematikai összefüggést, és ezt sikeresen igazolják, semmilyen "látható" kísérlettel bizonyítható eredményt nem ad, de egyszerűsíti az eddigi számításokat. Valami ilyesmire gondoltam Hawkingtól is.


Igaziból amit eddig hallottam tőle/róla, az alapján nehéz eldönteni, hogy mennyire filozofikus megközelítések ezek a fizikán belül. Inkább filozófus, aki nagyon vágja a fizikát, vagy inkább fizikus, aki távoli összefüggéseket feltételez az eddig ismert és még nem pontosan ismert törvényszerűségeinkben?


Nem akarom kisebbíteni a jelentőségét annak, ami feltételezéseken alapszik, és értem, hogy a hipotézis sem egy légből kapott ötlet, de nem tiszta előttem, hogy Hawking "jóslatai" mennyire távolra mutatnak a tudomány jelenlegi állásához képest.


Csak szörnyű példákat tudok felhozni, de ha mondjuk "jóslatként" értelmezzük a feltételezéseket, akkor ugyanolyan bizonyossággal állíthatjuk, hogy ezer év múlva az átlagos testmagasság 10 centivel növekszik, mint hogy 5 centivel csökken, és ha valaki ezeket számításokkal is képes alátámasztani az valóban elismerésre méltó lehet, de arra nem fogjuk tudni alkalmazni, hogy meghatározzuk vele a most következő évben született gyerekek felnőttkori magasságát.


A laikusok (tehát mindenki aki nem élvonalban működő fizikus) számára Hawking egyetlen állítása sem lesz "ellenőrizhető" viszont kellene lenni valami értelmezhetőbbnek annál, hogy a nagyon okos fizikusok szerint, nagyon okos gondolatai vannak, és még le is tudja vezetni ezeket. Ehhez képest például Einsteinhez szokták viszonyítani, aki mégiscsak elénk rakott pár "tényleges" elméletet, vagy ha konkrétan a szakterületén zseninek neveznek valakit, akkor kellene legyen olyan saját felfedezése, aminek jelentőségét a laikusok is fel tudják fogni valamilyen szinten. Tényleg lehet, hogy Hawkingnak is van ilyen, csak erről nekem nem nagyon derült ki semmi.

2016. okt. 28. 23:03
 5/5 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok fizikus, én a Hawking-sugárzást tudom, amit róla neveztek el.
2018. márc. 18. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!