Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges ez a glicerinnel?

Lehetséges ez a glicerinnel?

Figyelt kérdés

Több kérdésem van. Először a glicerinnel kapcsolatban, majd a glükózzal.

Manapság eléggé elterjedt vegyület az eritritol azok körében, akik a cukrot (a szacharózra gondolok) helyettesíteni kívánják. Az eritritol egy négy szénatomos cukoralkohol, és tudjuk, hogy édesítésre használják. Ha "lejjebb" megyünk a homológ soron egy szénatommal, akkor a glicerinnél kötünk ki. Elvileg ez is cukoralkohol, ami a glicerinaldehidből, mint szénhidrátból, keletkezik redukcióval. Folytatva a logikát, lehetne a glicerinnel édesíteni? Mennyire mérgező? Mérgező egyáltalán? Kóstolta valaki?

Most rátérek a glükózzal kapcsolatos kérdésemre. Ha jól tudom a glükóz 100%-ig szénhidrát. Ha ez így van (és szerintem biztos így van), akkor az 1 kg-os szőlőcukor címkéjén miért ez van feltüntetve:

átlagos tápérték 100 g termékben;

energia 358 kcal

szénhidrát 90 g.

Miért nem 100 g a szénhidrát, hiszen csak glükóz van benne?



2016. nov. 3. 19:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nemrég kostoltam a glicerint, édeskés íze volt, kb. annyira, mint a mézé. Édesítésre azért nem lenne alkalmas, márcsak azért sem mert kis mértékben mérgező vagy legalábbis nagy mennyiségben biztos nem jótékony hatású.

A glükóznál pedig szvsz 90% tisztaságú volt a szőlőcukor, az energiatartalmat is így adták meg, 1g megegyezik kb. 4kcal.

2016. nov. 3. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 sadam87 ***** válasza:
100%

"Folytatva a logikát, lehetne a glicerinnel édesíteni? Mennyire mérgező? Mérgező egyáltalán?"

Lehetne (lehet is), nem mérgező, gyakran használják ételekben (plusz a testünkben is keletkezik mint köztitermék).

Valószínűleg azért nem szokták édesítőszerként használni, mert sokkal nagyobb a (szervezet számára kinyerhető) energiatartalma, mint az eritritolnak, így nem igazán volna értelme.

[link]


"Ha jól tudom a glükóz 100%-ig szénhidrát."

Igen, a glükóz konkrétan egy szénhidrát.

"Miért nem 100 g a szénhidrát, hiszen csak glükóz van benne?"

Valószínűleg nem csak glükóz van benne. Pl. ennél a szőlőcukornál ez könnyen észrevehető, ha megnézed az összetevőket. (Nem reklám akar lenni! :P)

[link]

2016. nov. 3. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A glicerin erős hashajtó! Óvatosan vele!
2016. nov. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nekem ilyen szőlőcukrom van, és nincs ráírva összetétel, ezért következtettem, hogy tiszta glükóz:


[link]

2016. nov. 3. 20:44
 5/6 sadam87 ***** válasza:

"nincs ráírva összetétel, ezért következtettem, hogy tiszta glükóz"

Ha csak 90%-a szénhidrát, akkor biztos nem tiszta glükóz. Lehet, hogy ilyen tisztaságúra csinálják, ahogy az 1. válaszoló írja.

Mindenesetre azért érdekeseket írnak ezen az oldalon.

"Édesítő hatása kissé még felül is múlja a hagyományos cukrokét."

[link]

Nos, a glükóz lényegesen kevésbé édes mint a fruktóz (gyümölcscukor), és valamivel kevésbé édes, mint a fenti cikkben is említett szacharóz (répacukor). Szóval nem tudom, milyen "hagyományos" cukorra gondoltak (talán a tejcukorra?).

[link]

2016. nov. 3. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A glicerines témához nem tudok hozzászólni, de a glükózod valószínűleg tartalmaz keményítőt is. Ezt arra szokták használni, hogy ne álljon össze a glükózpor egy tömbbe (ugyanis erősen higroszkópos, megköti a levegő víztartalmát, és összeragad). Keményítővel dúsítva viszont ez nem (vagy legalábbis jelentősen lassabban) következik be.

De azért 10% keményítőtartalom kissé túlzásnak tűnik... Nem tudom. Azt ilyen 1-3%-ban szokták adagolni.

(Más kérdés, hogy a keményítő is szénhidrát, gyakorlatilag szőlőcukor molekulák összekapcsolódásából áll az is, csak nagyságrendekkel több idő alatt tudja az emberi szervezet lebontani.)

2016. nov. 4. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!