Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért hívják a földet földnek?

Benc7400 kérdése:

Miért hívják a földet földnek?

Figyelt kérdés
A bolygónkra értem.
2016. nov. 6. 23:20
1 2
 1/11 anonim válasza:
85%
A hivatalos neve Terra.
2016. nov. 6. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A bolygót Földnek hívják, de csak a magyar nyelvben, más nyelveken máshogyan nevezik.
2016. nov. 6. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
65%

A bolygó neve Föld.

A talajtakaró neve (amibe virágot ültetünk) föld.


Szóval mi is pontosan a kérdés?

2016. nov. 7. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Az etimológiai fejtegetésnek nem ez a helye, egyébként túl hosszú is lenne. Ugyanazért hívják (magyarul) földnek, amiért téged, engem, és akik ide irkálnak, embernek hívják.
2016. nov. 7. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Vree ***** válasza:

#1es: ami latinul "föld"et jelent, tehát megint ugyanott vagy, ahonnan elindultál. :p

Megpróbáltad elvakítani a kérdezőt, ej, ej!


Hallottam egy állítást, nem tudom igaz-e, hogy sok nép neve saját magára egyszerűen "embert" jelent. Ez az egyszerűség jelen van minden elnevesésben: Kovács, Faludi, Szigethalom, stb.


De visszatérve: hogy lehet, hogy a Föld bolygó neve majd minden nyelvben "föld"et jelent, és ráadásul ezek jórészt egymástól függetlenül alakultak ki?


Szerintem a magyarázat egyszerűbb, mint amilyennek tűnik.

Először is, a legtöbb nyelv rendelkezik egy olyan szóval is, ami "világ"ot jelent. (A magyar elnevezés a "fény"ből jön; sok nyelven a "minden" szóval van kapcsolatban, mint nálunk a "mindenség".)

Ezt azonban már a kezdeti emberek is felosztották:

a FÖLDre, azaz a szárazföldre, az égre, és az óceánra. Különböző mitológiákban ehhez még más helyek, mondjuk alvilágok, is kapcsolódnak.

Szerintem elég nyilvánvaló, hogy ha az alattad lévő dolog a "föld", de a fölötted lévő égi jelenségek (csillagok és bolygók) az "ég" részét alkotják, akkor ahogyan a csillagászatról való tudásunk fejlődik, és megértjük, hogy az alattunk lévő "föld" is csak egy bolygó, akkor a korábbi elnevezés azzal fog azonosulni.

2016. nov. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Lehetett volna egy általános fantázianeve is akár. A hold is egy hold, és kész. Bezzeg a többi bolygónak tudtak adni normális nevet (bár ehhez kellett némi mitológia és történelem is), a holdjaiknak szintén.

A mars miért nem vörös kőzet? A jupiter miért nem narancs gázbolygó és így tovább? Vagy pl. ott a Gliese 581, szép hangzású neve van, még ha szám is van benne.

2016. nov. 7. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Az Univerzumnak sincs külön neve, pl. "Khermernalia". Az, amiből csak egy van, mikor elnevezik, nem fog ilyen külön "szép" nevet kapni, hanem technikai megnevezés lesz rá.

A föld, amin állunk, a föld, amin vagyunk.

Uni versum = Egy mondat (utalva rá, hogy a kifejezés keletkezése idején általánosan elfogadott világkép szerint Isten beszéddel hozta létre azt).

2016. nov. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 süncike06 válasza:
Szia!Azt hittem nagyon elvont a fondolat mikor a vallásban és mitológiában keresem a választ de az alábbi cikk megerősített a gondolataimban.Úgy tudjuk az ősemberek is hittek egyfajta misztikus megfoghatatlan világban.Mivel több vallás is említi a föld/talaj/sár-mint emberi eredet helyét és az élet végével nyughelyet biztosító közeget..úgymond a talaj/föld mint kezdet és vég egysége emberi léptékkel nézve maga az otthon.Ahonnan indulsz majd végül megpihenni térsz az a föld-hisz szárazföldi lények volnánk mégha a darwinizmus magát az élet eredetét a vízből is származtatja.A víz amúgy is csak a felszín 70%-át teszi ki nem a teljes bolygó tömegét és a vízfelszín alatt is kőzet/földréteg található.Úgy gondolom a Föld elnevezés az otthont adó "anyaföld" szinonímája, utalva az emberi lét kezedetének és végének helyet adó közegre. De itt egy részletesebb cikk ahol elemzik a különféle elnevezések jelentését eredetét és a kapcsolatokat is.
2023. febr. 14. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 süncike06 válasza:
2023. febr. 14. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 süncike06 válasza:
A föld matura a kézzel fogható anyagi világ része.Mi ennek a világnak a részei vagyunk:"porból lettél s porrá leszel".De az ősemberek óta létezik hitvilág ami a nemcsak az ismert elmeknek tulajdonít istenséget..de magát az isteni létezést felsőbb hatalmat misztifikálja és különíti el az anyagi világtól.Fent és lent fogalma =fent az ég lent a föld+az otthon fogalma amit a fenti idézet is szimbolizál.A föld ,az anyagi világ amiben létezünk és ismerünk az otthonunk. Így a Föld nagyon jó és mindent egybefoglaló név a bolygónkra és más elnevezésekben és nyelvekben is hasonló kapcsolatokat találhatunk.
2023. febr. 14. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!