Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha két színt összekeverünk...

Ha két színt összekeverünk (szubtraktívan), akkor a hullámhossza, vagy a frekvenciatartománya változik meg?

Figyelt kérdés

Pl. Ha a 660nm-es vöröset az 570nm-es sárgával keverem, akkor narancs lesz. De miért? Azért mert a két szín hullámhosszának átlaga lesz, azaz egy 615nm-es narancs? Vagy/és a frekvenciatartomány megváltozik színkeverésnél?


A gond csak az, hogy, ha valóban a 2 szín hullámhosszának átlaga lesz ilyenkor az eredmény, akkor miért van az, hogy vörös és ibolya keveréke bíbor?

Hiszen a bíbornak nincsen hullámhossza (esetleg csak virtuális). Így ilyenkor biztos nem jó, a hullámhossz-átlag.


Szóval mi a válasz a kérdésre?



2016. nov. 7. 17:31
 1/6 2*Sü ***** válasza:
100%

> Ha a 660nm-es vöröset az 570nm-es sárgával keverem


Akkor kapsz egy olyan fényt, amiben 660 nm-es és 570 nm-es hullámhosszú fotonok is vannak. Semminek nem változik meg a hullámhossza.


Az emberi szemben háromféle csap – színérzékelő receptor – van, amik különböző hullámhosszú fényre érzékenyek. De nem tűszerűen, hanem egy adott intervallumban. Lásd: [link]


Ha az L-csap jobban van ingerelve, mint az M-csap, akkor mondjuk a színt vörösnek érzékeljük. Ha az M-csap van jobban ingerelve, mint az L-csap, akkor meg mondjuk zöldnek érzékeljük. Az inger mértékének aránya alapján látjuk a színt a zöldtől a vörösig valamilyennek. (zöld, zöldessárga, sárga, narancssárga, vörös)


Ha a szembe 615 nm-es hullámhosszú fény érkezik, az ingerli az L- és M-csapokat bizonyos arányban. Olyan arányban, hogy azt narancssárgának érzékeljük. Ha olyan fény érkezik a szemedben, ami 660 nm-es és 570 nm-es hullámhosszú fény keveréke, akkor a 660 nm-es hullámhosszú összetevő ingerli valamilyen arányban az L- és M-csapokat, a 570 nm-es hullámhosszú fény meg más arányban. Az átlagolást kvázi a receptor végzi, de ettől a kevert színű fény összetevői megmaradnak olyan hullámhosszúságúnak, amilyenek.


A fehér fény a jó példa, mert az nem spektrális szín, nincs frekvenciája. A fehér fény esetén mindenféle hullámhosszú fényösszetevők vannak, amik egyszerre ingerlik mindhárom csapot. Nem a fény frekvenciája átlagolódik, mert akkor látnál mondjuk egy zöld fényt. De te nem zöld fényt látsz, hanem fehéret, mert a fehér azt jelenti, hogy mindhárom csap kvázi azonos mértékben van ingerelve.

2016. nov. 7. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem lesz narancs. Csak a szemed érzékeli annak.

A szemed 3 féle színérzékelő sejttel rendelkezik

[link]

Ha például a monitorodon látsz sárgát, az igazából piros és zöld pixelekből áll össze és egy darab "sárga" hullámhosszú fény nem jön ki belőle.

2016. nov. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

1-es! Azt mondod, hogy 3 féle csap van a szemben. Én is így tudom. Rendellenességnél viszont lehet több, vagy kevesebb is. De amit belinkeltél azon van egy negyedik csap is, ami a zöldeskék tartományban a legaktívabb.

Ez is egy szemben való rendellenesség eredménye?

2016. nov. 7. 18:25
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az a pálcikasejt érzékenységét mutatja. A pálcikasejtek a fényerősségek elkülönítésére szolgálnak, ha kevés fény van; szürkületben, sötétben főleg ezeket használod, ezért érzékeled a színeket kevésbé. Ugyanakkor ezek a sejtek is másmennyire érzékenyek a különböző hullámhosszakra, a zöldeskéknél a legérzékenyebb. Nem véletlenül ilyen színű a ún. láthatósági mellény (kukásmellény).

Tehát 3 féle színérzékelő (csap) és egyféle fényerősség érzékelő (pálcika) receptor van az emberi szemben.

2016. nov. 7. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
#3-ra válasz: igen ez egy rendellenesség, amely feltételezések szerint az emberek nagyjából 10%-át érinti. És ennek a leírtak szerinti hatása van. A szemnek lehet sok más rendellenessége, azonban azok nem a leírt szempontból változtatják meg a színérzékelést. A farkasvakság például színek érzékelését teszi lehetetlenné.
2016. nov. 8. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5: hülyeséget írsz.

A farkasvakság (szürkületi vakság) a pálcikák pusztulásának következménye, a színérzékeléshez nincs köze. Amire te gondolsz az a színvakság, esetleg a színtévesztés.


Igen, létezik egy rendellenesség, hogy megjelenik egy negyedik (sárga) csap. Ez a nők kb. 12%-ánál jelenik meg (férfiaknál ritkább), de mégis kevés ember idegrendszere képes valóban feldolgozni a negyedik csap jelét. Ennek egyik oka, hogy a "sárga" csap színérzékenységi görbéje nagyon közel eshet a "piros" csapéhoz, így nem ad plusz információt. De ha jelentősen elkülönül, akkor képes lehet nagyságrendekkel több színt megkülönböztetni, mint egy normális (trikromát) ember.

[link]

Az első által linkelt képen nem ez látszik, hanem mint már írtam a pálcikasejt (rod), aminek nem a színérzékelésben van szerepe.

Egyébként több állatnál is négy színérzékelő sejt van, van olyan is amelyik az ultraibolya tartományban érzékeny.


Érdemes elolvasni ezt a cikket, ha tudsz angolul. Ebben jól el van magyarázva (képekkel) a válasz az eredeti kérdésedre is:

[link]

2016. nov. 8. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!