Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ujjlenyomatok tényleg nem...

Az ujjlenyomatok tényleg nem minden esetben egyediek?

Figyelt kérdés
Mert ha ez így van akkor félek attól hogy ártatlanul ítélnének el. És azért mert régebben a személyi igazolvány készítésénél megadtam az ujjlenyomatomat így bent van a rendszerben és mi van ha egy olyan ember követ el bűncselekményt akinek ugyanolyan vagy majdnem ugyanolyan az ujjlenyomata és a helyszínen hagyta?

2016. nov. 15. 07:42
1 2
 1/13 Wadmalac ***** válasza:
91%

Sokkal nagyobb esély van arra, hogy valami teljesen más okból ítélnek el ártatlanul.

De még mindig bízhatsz a DNS-vizsgálatban. Akkor csak a közvetlen rokonaid helyett fognak lecsukni.

:)

2016. nov. 15. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha ez neked gondot okoz, akkor sürgős orvosi segítségre van szükséged, mert beteg az elméd.

Amennyiben nem ezen rágódsz folyton, csak nagyon elméleti kérdés, akkor meg mi a fenétől félsz?


A lényeg az, hogy csupán ujjlenyomat alapján nem fognak meg, s nem csuknak le.

Tegyük fel, van két egyforma ujjlenyomat (nincs!). Mi az esélye annak, hogy két, azonos ujjlenyomatú ember egyszerre, egy időben ugyanott legyen. Ez egy.

S mi az esélye annak, hogy A követte el a tettet, oka és módja is volt rá, elég ügyes és szerencsés is ahhoz, hogy semmi ne árulja el, csak a keze helye, míg B nem motivált, nem volt oka a tett elkövetésére, de mégis a látszat az, hogy ő volt?

2016. nov. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Vannak amik nagyon hasonlóak, tehát nem kifejezetten egyediek, de vannak nagyon sok esetben olyan eltérések amiket szinte szabad szemmel nem látni. Két egyforma ujjlenyomat nincs a világon, minimális eltérés van mindig. Ha van egy ikertestvér pár hiába néznek ki ugyanúgy, az ő ujjlenyomatuk is különbözik. Annak idején nálunk iskolába a biológia órán a tanár egy egész órát beszélt erről a témáról hogy eltérés mindig van. Van akiknél teljesen egyedi mert még hasonlóság sincs, de van olyan ami ránézésre ugyan az, de minimális eltérés biztos hogy van.
2016. nov. 15. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Igen, az ujjlenyomatok nem feltétlen egyediek. Éppen ezért azok nem bizonyíték erejűek, hanem kizáróak. Tehát ha más szempontból nem kapcsolódsz az esethez, akkor szóba sem kerülsz a vizsgálat alatt.
2016. nov. 15. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
4-es vagyok. Láttam, hogy biológiatanár beszélt nekik arról, hogy nincs két egYforma ujjlenyomat. Nekünk meg egyetemi biológia (genetika) kurzuson volt arról szó, hogy van arra esély, hogy két ujjlenyomat megegyezzen. Kriminológia és genetika kapcsolatáról volt szó, egy meghívott tanár tartotta azt az órát. Hát, nem tudom, akkor melyik a valós állítás. Na de, a lényeg szerintem az, hogy ha nem csinálsz bajt, nem fognak elővenni :-)
2016. nov. 15. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
4-es vagyok. Láttam egy válaszolónál, hogy biológiatanár beszélt nekik arról, hogy nincs két egYforma ujjlenyomat. Nekünk meg egyetemi biológia (genetika) kurzuson volt arról szó, hogy van arra esély, hogy két ujjlenyomat megegyezzen. Kriminológia és genetika kapcsolatáról volt szó, egy meghívott tanár tartotta azt az órát. Hát, nem tudom, akkor melyik a valós állítás. Na de, a lényeg szerintem az, hogy ha nem csinálsz bajt, nem fognak elővenni :-)
2016. nov. 15. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Érdekes lenne, ha engem, budapesti nyugger ápolónőként leültetnének egy szingapúri baltás sorozatgyilkos helyett, csupán az ujjlenyomatunk hasonlósága miatt. Azért a bűnfelderítés ennél kicsit összetettebb, még egy pár tényezőt (lehetőség, motiváció, egyéb helyszínen hagyott nyomok, stb) vizsgálnak, nem csak az ujjlenyomatot.
2016. nov. 15. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:

A legjobb megoldás: mindig legyen alibid.

A mai világban, amikor a helyadataidat folyamatosan lövöd netre a telód révén, ez sem nagy gond.

:)

2016. nov. 15. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"4-es vagyok. Láttam egy válaszolónál, hogy biológiatanár beszélt nekik arról, hogy nincs két egYforma ujjlenyomat. Nekünk meg egyetemi biológia (genetika) kurzuson volt arról szó, hogy van arra esély, hogy két ujjlenyomat megegyezzen."


Végeredményben mindkettőnek igaza van. Ez kicsit olyasmi helyzet, mint amikor a középiskolai fizikatanár golyócskákként mutatja be az atomok működését. Azon a szinten, amin neki le kell adnia a tananyagot, a golyócskák is tökéletesen szemléltetik a példákat, és sokkal könnyebb őket elképzelni, mintha valami elvontabb, energiamezőkkel és valószínűségi tényezőkkel operálva próbálná elmagyarázni.


Szóval igen, elméletben létezhet két egyforma ujjlenyomat. Ehhez viszont születnie kéne (hasamra ütök) 10^40 számú embernek (szerintem nem tévedtem túl sok nagyságrendet). Jelenleg él a földön 7,5x10^9 ember, eddig élt összesen kb. 1,3x10^11 ember. Vagyis még születnie kell kb. 10^29 embernek ahhoz, hogy kettőnek biztosan megegyezzen olyan mértékben az ujjlenyomata, hogy azok a mai technológiával (képfelbontás mértéke, stb.) már megkülönböztethetetlenek legyenek egymástól. Tehát még úgy saccra el kell telnie egymilliárd évnek biztosan ahhoz, hogy legyen benne két egyforma ujjlenyomatú ember - és még ekkor is elég kicsi az esélye annak, hogy ezek ketten pont ugyanakkor élnek, és az egyik nem 60 éves a másik meg 8. Meg ugye hogy nagyjából ugyanazon a helyen is éljenek... Ennek annyira minimális a valószínűsége, hogy a gyakorlatban bőven elhanyagolható. Tehát elméletileg megvan rá az esély, de a gyakorlatban annyira kicsi, hogy nincs értelme foglalkozni vele.

2016. nov. 15. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Az egyezés valószínűségéről, azonosítási pontokról:

[link]

2016. nov. 15. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!