Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feltételes várható érték 0...

Dq kérdése:

Feltételes várható érték 0 valószínűségű eseményre hogyan?

Figyelt kérdés

Ha X valószínűségi változó egyenletes eloszlású a [0,1] zárt intervallumon, akkor mennyi az


E( X | X \in Q )


Azaz az X várható értéke, ha csak azokat az eseményeket tekintem, amikor X racionális?


Vagy, mennyi


E( X^2 | X \in C )


ahol C a Cantor halmaz, azaz az olyan r \in [0,1] valós számok, amelyeknek 3-as számrendszerben van olyan alakjuk, hogy nem tartalmaznak 1-es számot.



#egyetem #matematika #feltételes valószínűség #mértékelmélet #feltételes eloszlás #feltételes várható érték #Radon-Nikodym derivált
2016. nov. 16. 15:18
 1/7 A kérdező kommentje:

Valahogy átlagolnom kéne az x^2 -et a Cantor-halmazon, de, nem tudom, hogy hogyan.


Van erre valami formula?


És, hogy kapcsolódik ez a Radon-Nikodym deriválthoz, illetve, mi az egyáltalán?

(szemléletesen)

2016. nov. 16. 15:44
 2/7 anonim ***** válasza:

Általánosan sehogy. De esetileg vannak lehetőségeid, pl. szimmetriát kihasználva. Kissé filozofikus olvasnivaló:


[link]


Itt a példa amit felhoz, "mekkora a valószínűsége, hogy a Föld egy véletlenszerűen kiválasztott pontja a nyugati féltekén van, feltéve, hogy a pont az egyenlítőre esik". Az egyenlítő körüli vékony csíkok szűkítésével határértékként kijön az 1/2.


A racionális példádra szintén: nem lehet egyenletes eloszlást definiálni a [0,1] közötti racionális számokon. És bár intuitíven elindulhatnál úgy, hogy ha x racionális akkor 1-x is az, és kihozhatnád az 1/2-et, más trükkökkel viszont (pl ha x racionális akkor x/2 is az) meg tetszőleges más eredményt.


Cantor-halmaznál érdekes lehetne az iteratív definíció n-edik közelítésein kiszámolni E(X^2 | X eleme C_n) ami bármely n-re jól viselkedik, és egy n tart végtelenre még valószínűleg konvergens is.

2016. nov. 16. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az egyenlítősdinél elfelejtettem befejezni a gondolatot: ha a csíkokat viszont úgy definiálod, hogy az egyes csíkok nyugatról keletre szűküljenek, akkor meg más végeredményt tudsz kihozni, nem az intuitíven helyes 1/2-et.
2016. nov. 16. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A Cantor-halmazos kérdésedre amúgy 3/8 a válasz, ha C_n-ek határértékeként nézzük, egyértelműen 0.375-höz konvergál, a 8. lépésben már 0.374999999033:


pastebin.com per j4dj3KZJ (nem engedi bemásolni)


Az 1/3*x^3 primitívfüggvény határpontokon való kiértékelése és egymásból kivonogatása történik a programban. Szép kerek szám a 3/8, biztos van rá szép bizonyítás is.

2016. nov. 16. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Azt hiszem, hogy az x^2-t kell kiértékelni a pontokban.

Illetve, nem látom hogy miért az 1/3*x^3-t kéne.

2016. nov. 16. 17:42
 6/7 A kérdező kommentje:
Oké, nem szóltam.
2016. nov. 16. 17:44
 7/7 A kérdező kommentje:

> A racionális példádra szintén: nem lehet egyenletes eloszlást definiálni a [0,1] közötti racionális számokon. És bár intuitíven elindulhatnál úgy, hogy ha x racionális akkor 1-x is az, és kihozhatnád az 1/2-et, más trükkökkel viszont (pl ha x racionális akkor x/2 is az) meg tetszőleges más eredményt.


Tudom, hogy nem lehet egyenletes eloszlást definiálni. Ezért is van beágyazva.


Vajon még így is több megoldás létezik, vagy az eredmény egyértelmű?


Például az


> E( X^2 | X = 0.3 )


egy 0 valószínűségű eseményen vesz feltételes várható értéket, és, ahogy nézem, ez például egyértelmű...

2016. nov. 16. 18:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!