Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vöröseltolódást hogyan...

A vöröseltolódást hogyan lehet megfigyelni?

Figyelt kérdés

Szóval hogyan lehet azt látni, hogy a galaxisok fénye a vörös felé tolódik el? Van erre valamiféle különleges távcső?


És ha igen, ez csak tudósoknak áll rendelkezésére, vagy kereskedelmi forgalomban is van ilyen laikusoknak?


2016. dec. 15. 23:02
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Hivatalosan spektrométernek hívják ezt a műszert, de nagyon gyakran spektrofotométernek is nevezik. Megmondja a beérkező fényről, hogy milyen hullámhosszú fényből mennyi van benne. És ha tudod, hogy mondjuk a hidrogénnek van egy csúcsa x nm-nél, és megnézed, és mondjuk x+5 nm-nél van, akkor tudod hogy vöröseltolódást tapasztalsz. Olyan milliós tétel, nagyságrendileg. Persze ehhez még nem jár távcső, azt külön kell megvenned, aztán valahogy összekapcsolni. Nem tudom, hogy eleve spektrofotométerrel felszerelt távcsövet így egybe adnak-e el, én nem találtam.
2016. dec. 15. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

#1 válaszát vesd össze ezzel a Wiki linkkel:

[link]


Nagyon jó kis leírás, konyhanyelven, jól érthetően. Ha még ezek után sem sima ügy, akkor írd meg mi az ami még nem érthető, és segítünk.

2016. dec. 16. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt egy optikai rács, amit távcsőbe lehet beépíteni:

[link]


Az #1 Válaszadó helyes feleletet adott, de talán 1 milla alatt is összeépíthető egy alkalmas műszer.

2016. dec. 16. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!