Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a megoldása ennek a fizikai...

Mi a megoldása ennek a fizikai kísérletnek? Vaslemez izzítás amin tusfolt van, a többit lentébb leírom!

Figyelt kérdés

Nagyon kéne segítség fizikából, sem a google sem a a tankönyveim nem segítenek, már nem tudom mióta töröm rajta magam és nem találok megoldást...

A kísérlet: Vaslemezt izzítunk és van rajta egy fekete tusfolt, és amikor elérjük az izzítási hőmérsékletet akkor vagy a vaslemez vagy a tusfolt milyen színben világít? Sajnos azért ilyen zavaros mert én sem értettem nagyon a kísérletet. Nagyon kéne a segítség, kérlek segítsetek, fontos lenne nagyon!

Köszönöm előre is...


2010. máj. 2. 16:50
 1/4 anonim ***** válasza:
A tusfolt fekete, valószínűleg fekete testre jellemző szabályok szerint viselkedik. Tehát Wien féle eltolási törvény határozza meg a sugárzás frekvenciáját.
2010. máj. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Sajnos nem értek a fizikához, tehát akár tévedhetek is. Azért leírom, mert lehet, hogy elindulási pontot tudok adni.


Az a sejtésem -- ha ez egy iskolai feladat -- hogy a tanár a hőmérsékleti sugárzásra vonatkozó Kirchhoff törvényre gondolt.


Megpróbálok leírni annyit belőle, amennyit biztosnak vélek.


Hétköznapi tapasztalat, hogy az egyes anyagoknak különböző az elnyelőképessége a fényre: valamelyiket sötétnek, valamelyiket világosbak látjuk napfényben.


A tusfoltot azért látjuk feketének, mert a rá eső fény nagyrészét elnyeli. Úgy is mondhatjuk, a tusnak tehát nagy az elnyelőképessége (absorptivity) a fény hullámhossztartományában.


Az ezüstöt fényesen csillogónak látjuk, ha pedig porrá törjük, akkor meg fehérnek. Szinte minden rá eső fényt visszaver. Úgy is mondhatjuk, az ezüstnek kicsi az elnyelőképessége a fény hullámhossztartományában.


Most nézzük egy más jelenséget, olyat, ami éppen az elletéte ennek. Nem az idegen fény iránti elnyelőképesség, hanem épp ellenkezőleg, a saját fény kibocsátási képessége kerül most terítékre.


Izzítsunk fel különböző anyagokat ugyanarra a hőmérsékletre. Nyilván felfénylenek, mint az izzó vas, szóval saját fényük lesz. Saját fényük, tehát nem a nap fényét verik vissza, hanem maguk bocsátják ki.


Vajon megfigyelhető-e valami szabályszerűség a két, lelentétesnek tűnő jelensg között? Melyik anyag fog több sajátfényt kibocsátani izzításkor? A napfényben fényesen-fehéren csillogó ezüst? Vagy pedig éppen a napfényben sötétnek látszó korom?


A meglepő az, hogy éppen a napfényben fényesen-fehéren csillogó ezüst fogja izzításkor a legkevesebb saját fényt kibocsátani, és éppen a sötét, jó fényelnyelő korom fog izzítva erős saját fényt kiadni.


A Kirchhoff törvény mond még mélyet még ezen kívül is, de nem merem részleteiben tolmácsolni, mert nem ismerem ezt a területet.


Ha rákeresel, fontos tudni, hogy Kirchhoffnak még volt hasonló nevű törvénye az elektromosság területén is, szóval könnyű a kettőt keverni. Ezért érdemes még a ,,Kirchoff'' név mellett egyúttal azt a kulcsszót is megadni kereséskor, hogy: ,,hőmérsékleti sugárzás'', ,,emisszivitás''.


*****************


Szóval, a kísérletre visszatérve, az a sejtésem, hogy:


- a napfényben, izzítás nélkül,hidegen --- egy szürke vaslapot látok egy fekete folttal a közepén,


- éjjel viszont, a tűzhely fölött izzítva pedig --- egy sötétbordó vaslapot egy középen élénkpirosan világító folttal.

2010. máj. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem találtam mihamar bevezető jellegű cikket, addig is ezt találtam:


[link]


[link]

2010. máj. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
ZSENIÁLISAK VAGYTOK nagyon szépen köszönöm mindhármótoknak a választ, különösen a második válaszolónak, de mind a 3 válasz nagyon hasznos volt és egyben életmentő, köszönöm :)
2010. máj. 3. 17:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!