Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematikusok! Létezik ilyesmi...

Matematikusok! Létezik ilyesmi, vagy ez csak legföljebb az én képzeleteim határán belüli dolog?

Figyelt kérdés

Amire gondolok:


Vannak a hagyományos függvények. Ezalatt az ált. iskolában már megismert egyismeretlenes függvényeket értem.

Ezeknek a szintaxisa egyszerűen: f(x)


Az egyismeretlenes függvények grafikusan 2 dimenziós - azaz síkbeli - grafikák.


Pl. f(x) = sin((tan(x))/sqrt(sec^2(x))) (puritánabban: sin(sin(atan(tan(x)))))


Ez egyismeretlenes, mint írtam, s 2 dimenziós ábrát ad.


Aztán vannak a kétismeretlenes függvények.

Ezeknek a szintaxisa mondjuk: f(x, y)

Ezek már 3 dimenziós ábrát/grafikát fognak adni - azaz, ha mondjuk számítógéppel egy programmal, ami a mérnöki beadandó a félévi záráshoz, kirajzoltatjuk a két változót két diszkrét tartományon végigiteráltatva.


Ezidáig még nagyjából biztos vagyok a dologban.


De a következő a háromismeretlenes függvények esete.

A szintaxis gondolom az evidens sémára épülve: f(x, y, z)

Ez akkor mit fog adni grafikusan dinamikusan változó x, y és z változókra?


Vegyük át még egyszer:


Az egyismeretlenes (f[x]) függvények 2D-s képek.

A kétismeretlenes (f[x, y]) függvények 3D-s képek.


Akkor a háromismeretlenes (f[x, y, z]) függvények 3D-s MOZGÓképek?

Az 'x' a szélesség, 'y' a mélység, 'z' pedig az idő?


2017. jan. 4. 20:52
1 2
 1/14 Donald J. Trump ***** válasza:
39%
Ha jól értelmezem mérnök szeretnél lenni - mechanikád volt már? Esetleg jobbkéz-szabály amikor 3 irányba mutatsz az ujjaiddal 90°-os szögeket bezárva, mond valamit?
2017. jan. 4. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Ebben a rendszerben egy F(x,y,z) függvény négydimenziós kép. Ez megjeleníthető 3D-s mozgóképként is.
2017. jan. 4. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 dq ***** válasza:
100%

"Az egyismeretlenes (f[x]) függvények 2D-s képek.

A kétismeretlenes (f[x, y]) függvények 3D-s képek.


Akkor a háromismeretlenes (f[x, y, z]) függvények 3D-s MOZGÓképek?"


Akár. Mondhatod, hogy "az". Szokták a dolgokat azonosnak tekinteni, ha 1-1 megfeleltetés áll közöttük.

Ha például veszel egy olyan 3D mozgóképet hogy te futsz, akkor ez egy

f(x,y,z) -> t függvény lehet, amennyiben tudsz olyan gyorsan futni, hogy bármely 2 idõpillanatban a két állapotod diszjunkt. (Nem tudsz ilyen gyorsan futni.)


Sima (sokszor deriválható) függvények esetén ez úgy néz ki, hogy egy térbeli felület mozog, mondjuk az egy 3 ismeretlenes függvény lehet, hogy egy labda felfúvódik.


Sokkal gyakrabban szokás viszont a függvényekre (absztrakt) halmazként tekinteni. (Talán ez szerepel az érettségiben is.)

Esetleg úgy tekinteni rájuk, mintha a tér minden egyes pontjába oda lenne írva egy szám a levegõbe (skalártér).


Ha így tekintesz a függvényekre, akkor viszont azzal számolnod kell majd hogy eltér a szemléleted a többiekétõl, és ezért nem fogjátok megérteni egymást. Amikor te a függvény mozgásáról beszélsz, sebességérõl, térbeli méreteirõl, a többiek csak néznek majd ki bambán.


(És te is, amikor valami halmazelméleti cuccot akarnak a függvénnyel megejteni.)

2017. jan. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Mi van!!? :D


Te! Mi ez a jobbkéz szabály?? o.O

Inkább menjél vissza a jenkikhez, és kérj bocsánatot Hillary Clintontól (amiért lenyúltad tőle az országot)!

2017. jan. 4. 21:50
 5/14 A kérdező kommentje:

"Ha így tekintesz a függvényekre, akkor viszont azzal számolnod kell majd hogy eltér a szemléleted a többiekétõl, és ezért nem fogjátok megérteni egymást. Amikor te a függvény mozgásáról beszélsz, sebességérõl, térbeli méreteirõl, a többiek csak néznek majd ki bambán."


Persze. Magyarul: Dögöljek meg, mert merészeltem parasztias gyakorlattal gondolkodni, nem pedig jó komoly felnőttes absztrakcióban, naphosszig tartó definíció-tétel-bizonyítások sorában gondolkodok én is, mint a többi 9 millió magyar.

Megpróbálja a paraszt egyszerűsíteni a lényeget, egyszerűen elképzelni a dolgokat : Hogy merészeli! Hogy nem döglik máris széjjel, s sül le a bőr a képéről!! ... ésatöbbi-ésatöbbi-ésatöbbi

2017. jan. 4. 22:01
 6/14 dq ***** válasza:
100%

Te kezdted úgy, hogy "Matematikusok!". A válasz arra az, hogy szakmán belül nem így tekintünk a függvényekre.

Nem volt benne "dögölj meg".

Benne volt hogy "hivatalosan" mi a követelmény (amennyire tudom), és hogy az egyéb, gyakorlati szakmák hogy tekintenek gyakran a függvényekre. Ez két alternatív elképzelés.


(Mindamelett hogy a tiedet is próbáltam letisztázni, elõre szólni az esetleges buktatókról, a tulajdonságairól.)


((Pl én éppen most olyannal szórakozom, hogy a 3 dimenziós tér pontjaira úgy tekintek, mintha a síkon lenne 3 (nem feltétlenül párhuzamos) egyenes, és a 3 dimenziós tér 1 pontjára úgy tekintek, mintha egy ponthármas lenne adott a három síkbeli egyenesemen.

És akkor így a térbeli tételeket át lehet vinni síkbelivé és vice-versa. (De nagyon mesterkélt az egész, és nem jött ki belõle eddig semmi értelmes.) ))


Amúgy mit bánom én hogy te mire hogy tekintesz! Kérdeztél, válaszoltam. Ez a "dögöljön meg" vád nagyon méltatlan

>:-(

2017. jan. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Mojjo ***** válasza:
100%

Ilyen bunkó kérdezőt is ritkán látni - szerencsére.

Ember, baromi jó válaszokat kaptál, és nem mellesleg senkinek esze ágában sem volt sértőt írni - persze rajtam kívül... Ilyenkor azt szokás mondani, hogy köszi, nem hőbörögni...

2017. jan. 4. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 dq ***** válasza:

"Akkor a háromismeretlenes (f[x, y, z]) függvények 3D-s MOZGÓképek?

Az 'x' a szélesség, 'y' a mélység, 'z' pedig az idő?"


A példákban, amiket írtam (te futsz, labda felfúvódik) ott z a magasság, az idõ a függvényérték.

Ahol z az idõ, és a magasság a függvényérték, az egy fokkal értelmesebb és gyakoribb.


(Szóval még ez sem kötött hogy a z az idõ vagy a magasság-e.)

2017. jan. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A függvény értékek összerendelése. Hogy ezt te hogyan ábrázolod, az a te döntésed. A lényeg, hogy egyértelmű legyen a megfeleltetés.
2017. jan. 4. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

"Ember, baromi jó válaszokat kaptál"


Mindamellett ez kétségtelenül igaz.

Való igaz.


Némileg azóta összeszégyeltem a pofámat... Ki is lettem küldve a nappaliba, vagy ott maradok reggelig, vagy a kutyaház jut pihenésre.


...Csak eléggé frusztráló élményeim vannak az iskoláimból. Azért lettem ilyen.

Bocsánat.

2017. jan. 5. 01:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!