Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a lipoproteid...

Mi a különbség a lipoproteid és a foszfolipid között?

Figyelt kérdés

Most tanulom növénytanból a vizsgára az anyagot, a sejtmembránnál tartok, de nem egészen értem mi is van és szeretném megérteni.


Így szól a tanulnivaló:


"• a protoplazma felépítésében terjedelmes membránrendszerek vesznek részt, melyeket összefoglalóan sejtmembránoknak neveznek; a sejtszervecskék membránjainak felépítése különbözik, de sokban hasonlít is: a hártyák lipoproteid állományúak (fehérjék és lipidmolekulák kapcsolódásával szerveződnek) → a zsírnemű anyagok jelenléte bizonyítja, hogy a zsíroldékony anyagok könnyebben hatolnak át a hártyákon; a fehérjék jelenléte pedig: sejthártya rugalmassága, felületi feszültségükkel kapcsolatos megállapításokat bizonyítja

• foszfolipid és galaktolipid molekulákból épülnek fel, melyek oldhatóságok szempontjából bipolárisak...."



Tehát azt értem, hogy a membrán kettős foszfolipidből áll, de mi ez a lipoproteid hártya? Mert nekem úgy jön ez le, mintha a lipoproteid is egy a sejtej körülvevő hártya lenne, mint a kettős foszfolipi réteg.



2017. jan. 7. 01:06
 1/10 A kérdező kommentje:
Vagy magát a sejtet nem veszi körbe ez a lipoproteid, csak a sejtben lévő sejtszervecskéket? Mert az is kiolvasható ebből. És csak magát a sejtet veszi körbe a kettős fozfolipid réteg.
2017. jan. 7. 01:08
 2/10 anonim ***** válasza:
Én is mostanában tanultam ilyesmiket biokémia vizsgára, de annyira én sem vágom a témát (amúgy kémia szakos vagyok) de megpróbálom elmondani, hogy én mit tudtam kivenni ebből, meg a saját tanulmányaimból :) Szóval a sejtet meg a sejtszervecskéket is ugyanolyan membrán veszi körül, amit a te könyved lipoproteidnek nevez (én ezt a kifejezést még nem hallottam), és ez a membrán áll foszfolipidekből, ezek alkotják a 2-ősréteget, és ebbe fehérjék ékelődnek, ezek az ún. transzmembrán fehérjék, amik kapcsolatot biztosítanak a membrán külső és belső oldala között, például vannak a csatornák és a pumpák amik a koncentrációgradiensek kiegyenlítődését, protonpumpát stb. szolgálják. A membrán még tartalmaz koleszterint is, ami a rugalmasságát befolyásolja, és tartalmazhat glikolipideket is. És így néz ki az egész sejt membránja is, és így néz ki az egyes sejtszervecskéké is. A foszfolipidek amúgy csak egy vegyületcsalád, ami úgy néz ki, hogy van a glicerin, abból kettő OH-hoz valamilyen zsírsav kapcsolódik észterkötéssel a harmadikhoz meg valamilyen alkohol foszfoészterkötéssel, ez az alkohol általában kolin, etanolamin, szerin vagy inozitol, legalább is a könyvünkben ezt írták. :D Remélem tudtam segíteni, amúgy ajánlom figyelmedbe, ezt a youtube-csatornát, jó kis biokémes videók vannak rajta: https://www.youtube.com/watch?v=xrn9qeVM9o4&index=159&list=P.. Ez itt pont a foszfolipidekről szól.
2017. jan. 7. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Én II. éves medikus vagyok.

A lipoproteid réteg szeirntem arra utal, hogy a sejteket a környezetüktől elválasztó biológiai membránokat kettős foszfolipidréteg alkotja, és ebbe a rétegbe illeszkednek fehérjekomplexek. A lipid + fehérje kettőst nevezi együtt lipoproteidnek, tehát nem, nincs külön lipoproteid hártya a sejtek körül, ez maga a sejtmembrán összetételére utalhat.

2017. jan. 7. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Tehát ha jól értem, a lipoproteid végül is csak ennek a kettős foszfatid rétegnek az összefoglaló neve? Jól megtudják kavarni az embert :D
2017. jan. 7. 09:32
 5/10 anonim ***** válasza:

"Tehát ha jól értem, a lipoproteid végül is csak ennek a kettős foszfatid rétegnek az összefoglaló neve?"


Nem egészen. A membrán alapszerkezete a foszfolipid kettős réteg. De ebbe a membránba rengeteg különféle fehérje is ágyazódik, és a kettős foszfolipid réteg és az ehhez/ebbe kötődő fehérjék együttese a lipoproteid membránállomány.

2017. jan. 7. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Oxford Dictionary of Biochemistry and Molecular Biology (2 ed.)  


lipoproteid:

-


lipoprotein:

any conjugated, water‐soluble protein in which the non‐protein moiety consists of a lipid or lipids.


phospholipid or (formerly) phospholipide:

any lipid containing phosphoric acid as mono‐ or diester.


protoplasm:

the living contents of a cell.


cell membrane:

any membrane found in a cell. The term is sometimes used loosely to indicate the plasma membrane.


galactolipid:

any glycolipid containing one or more residues of galactose and/or N‐acetylgalactosamine.


organelle:

any discrete structure in a unicellular organism, or in an individual cell of a multicellular organism, that is adapted and/or ...



[link]


Protoplasm is the living content of a cell that is surrounded by a plasma membrane.


[link]


Individual organelles are usually separately enclosed within their own lipid bilayers.



[link]


lipoproteidek:

Lipideket tartalmazó összetett fehérjék.



"Mi a különbség a lipoproteid és a foszfolipid között?"

a lipoproteid a fehérjék osztályába, a foszfolipid a lipidek osztályába tartozik.


"Tehát azt értem, hogy a membrán kettős foszfolipidből áll, de mi ez a lipoproteid hártya?"

"Vagy magát a sejtet nem veszi körbe ez a lipoproteid, csak a sejtben lévő sejtszervecskéket?"

ha a vázlat/jegyzet/bekezdés ilyen szerkezetű:


sejtmembrán/sejtmembránok:

.

.

.


•a protoplazma felépítésében terjedelmes membránrendszer...

•foszfolipid és galaktolipid molekulákból épüln...


.

.

.


akkor a lipoproteid hártya a sejtszervecskét veszi körbe, maga a sejt membránja pedig foszfolipid és galaktolipid molekulákból épül fel.


"Tehát ha jól értem, a lipoproteid végül is csak ennek a kettős foszfatid rétegnek az összefoglaló neve?"

nem, lásd lipoproteid/lipoprotein jelentése.



- a válaszom egyátalán nem megbízható, ugyanis fogalmam sincs az egészről, csak használtam a google-t

- nem árt, ha sejtbiologiát tanulva tisztában vagy a szerves kémia fogalmaival

- az etimológia hasznos tud lenni

- szorgalmi időszakban előadásokon, gyakorlatokon figyelve, ha valamit nem értesz, az előadokat, gyakvezetőked kérdezve, esetleg konzultációkon résztvéve, sokkal előbb megoldódnának az ilyesfajta problémák

- a google a barátod

- a könyvtár méginkább

2017. jan. 7. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)
2017. jan. 7. 13:26
 8/10 anonim válasza:
Bocsi, hogy idekontárkodok válasz helyett kérdésemmel, de témába illik: van különbség a lipoprotein/lipoproteid között? És ha igen akkor mi? (gimnazista végzős diák vagyok, nincsennek egyetemi jegyzeteim/szótáraim, viszont nagyon zavar h nem értem ezeket a d-n különbségeket pl a glükoproteideknél is... vagy ez csupán valami fordítási probléma (mert elvileg a glükoproteid angolul: glükoprotein)és valójában magyarul lipoproteid lenne mert hogy összetett fehérjének kell tekinteni a lipid rész miatt?)
2017. márc. 26. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

[link]


"protein in Medicine


proteid pro·te·id (prō'tē-ĭd)

n.


A protein. No longer in scientific use."


"Word Origin and History for protein


protein

n.


1844, from French protéine, coined 1838 by Dutch chemist Gerhard Johan Mulder (1802-1880), perhaps on suggestion of Berzelius, from Greek proteios "the first quality," from protos "first" (see proto- ) + -ine (2).


Originally a theoretical substance thought to be essential to life, further studies of the substances he was working with overthrew this, but the words protein and proteid continued to be used in international work on the matter and also for other organic compounds; the modern use as a general name for a class of bodies arose in German. The confusion became so great a committee was set up in 1907 to sort out the nomenclature, which it did, giving protein its modern meaning and banishing proteid."

2017. márc. 27. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Köszi a választ!
2017. márc. 27. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!