Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hidrosztatikával kapcsolatos...

Hidrosztatikával kapcsolatos kérdés. Vajon melyik a gyorsabb?

Figyelt kérdés
Adott egy (üreges) téglatest, melynek anyaga porózus. A téglatestbe különböző hosszúságú csöveket vezetünk be. Előzetesen a téglatestbe helyezünk egy nedves tárgyat. Szeretnénk a nedvességet "leszívni", ezért a csövekbe vákuumot hozunk létre. Kérdés: Függ-e a víz elvezetésének gyorsasága a csövek hosszától? Hogyan tudnánk maximalizálni a víz elvezetésének sebességét?

2017. jan. 12. 22:33
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Megj. A csövek vízszintesen helyezkednek el, ergo hidrosztatikai nyomás elhanyagolható
2017. jan. 12. 22:45
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha a közeg áramlik, miért hidrosztatika? Ez a porózus téglatest lehetne egy szivacs is?


Súrlódást feltételezünk, vagy ideális folyadékról van szó? Szerintem a Hagen-Poiseuille törvényt keresed, az tartalmazza a cső hosszegységére vonatkoztatott nyomáscsökkenést, vagyis a nyomásesést.


És miért pont a sebességet maximalizáljuk a hozam helyett?

2017. jan. 13. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Bocsi,kicsit hosszú volt a nap. Igen,a Hagen-Poiseuille törvényt kerestem. A lényeges az adott anyag minél előbbi kiszárítása, ezért gondoltam, hogy a sebesség előbbre való a hozamnál.A törvény alapján tehát ha több rövidebb csövet alkalmaznánk, a flow rate (Q) nagyobb lenne-> gyorsabban szárítanánk az adott anyagot. Helyes a gondolatmenetem?
2017. jan. 13. 00:46
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Biztosat én sem merek állítani, sok olyan effektus léphet fel amiről fogalmam nincs. Például, a Hagen-Poiseuille törvény egy olyan csőben lévő áramlásra ad megbízható számítást, amiben a folyadék súrlódó / összenyomhatatlan és az áramlásra vonatkozó Reynolds-szám elegendően kicsiny -ahhoz, hogy lamináris áramlás, ne pedig turbulens legyen-


De ha túlságosan nagy sebességet szeretnél elérni, akkor a parabolikus sebességprofilból átcsaphat turbulens áramlásra, amit viszont nem ír le helyesen a törvény. Míg hosszú, vékonyabb csöveknél nekem az az "érzésem", hogy nagyobb sebességek esetén sem lép fel olyan gyorsan a turbulencia, mint egy nagyobb átmérőjű csőnél.


De a vákuum minősége is számítana, hogy mikor tapad a cső a szárítandó anyaghoz.


Viszont csak a csövek hosszát tekintve biztos vagyok benne, hogy a rövidebbnek jobb a hozama, tekintve hogy nagyobb a nyomásesése. Hogy a többi tényező miként, és hogyan befolyásolja egymást azt egy szakmabeli tudná megmondani. Egyébként miért fontos, hogy csövekkel száríts?

2017. jan. 13. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Egy gyárlátogatás során vetődött fel bennem a kérdés, hogyan lehetne nagyobb hatásfokkal és gyorsabban kiszárítani az adott anyagot!
2017. jan. 13. 02:03
 6/11 Wadmalac ***** válasza:
100%
Szerintem csökkenthető a csőben a veszteség, ha a cső belső fala olyan bevonatú, mait a víz nem nedvesít. Csak akkor nem segít az indításban a kapilláris jelenség.
2017. jan. 13. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amúgy most próbálom összerakni a dolgot.

Kiszárításról van szó, nem simán vízelszívásról.

Nekem gyanús, hogy ebben az esetben nem éppen a csövek vízszállítási képessége lesz a mérvadó.


Amennyiben valóban vákuumozás van, akkor szerintem az sem a víz elszívását szolgálja, hanem a csökkent nyomáson elforró, elpárolgó víz, vízgőz kiszívását.


Ennek pedig nem hogy a hidrosztatikához, de még a hidrodinamikához sem lesz sok köze.

2017. jan. 13. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Wadmalacnak van igaza. A csőben ami áramlani fog, a vízgőz.

A száradás sebessége természetesen függ a fúratok mélységétől, mert a falban a nedvesség diffúziós úthossza csökken.

Amennyiben túl hosszú a furat, a nyomáskülönbség hatására a fal túloldaláról levegő szivárog be a porózus falon, csökkentve a vákuum hatékonyságát.

Gondolom falszárításról van szó, kb 3/4 falvastagságig szokás befúrni. A technológia változó, általában nem egyszerű lyukfúrásról van szó. (vibráció miatt növekszik a porozitás, tömítés stb).

2017. jan. 13. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Igaz, vízgőz is lehet. Egyébként mit szoktak ezzel az eljárással szárítani?


A központi fűtésekben lévő csövekre is szokták alkalmazni a Hagen-Poiseuille törvényt, legalábbis azt a részét, hogy a hozam a cső sugarának negyedik hatványával, és a nyomással egyenesen arányos. Csak gondolom az arányossági tényező és a viszkozitás is más.


De lehet csak azért, mert nem gyorsítják olyannyira a csövekben lévő vízgőzt, annyira hogy még a hidrodinamikához sorolható legyen.

2017. jan. 13. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Agyageszközöket ( építőelemek stb.)
2017. jan. 15. 19:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!